Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 14.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

 

Fed faizi artırdı, ekonomik kriz döneminde verdiği düşük faiz taahhütünü politika metninden çıkardı.

 

ABD Merkez Bankası (Fed) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan yükseltti ve 2007-2009 krizinden bu yana uyguladığı ekonomiye güçlü destek politikasında yeni bir döneme girildiğine işaret etti.

 

Merkez bankası dün gece açıkladığı para politikası kararına göre politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1.75-2 aralığına yükseltti. Ekonomiyi desteklemek amacıyla faizleri "bir süre" düşük tutma taahhütünü politika metninden çıkaran Fed, enflasyonun yüzde 2 olan hedefin üzerine yükselmesine göz yumacağının da sinyalini verdi.

 

Fed Başkanı Jerome Powell oy birliğiyle alınan kararın yayınlanmasından sonra düzenlenen basın toplantısında, "Ekonomi çok iyi durumda... İş arayanların çoğu istihdam buluyor. İşsizlik ve enflasyon düşük... Ekonomik büyüme görünümü olumlu" dedi.

 

Faizlerin aynı hızda artırılmaya devam edilmesinin ekonomik büyümeyi destekleyeceğini ifade eden Powell, ekonominin istihdam ve enflasyon temel hedeflerini yakalamalarını sağlayan ölçülü bir çerçeveye oturduğuna işaret etti. Bu çerçeve borçlanma maliyetlerindeki artışın ekonomik büyümeyi zedelemediği ve enflasyon yaratmadığı bir döneme girildiğinin de habercisi.

 

Fed'in para politikasını belirleyen yetkililerin dün yayınlanan güncel tahminlerine göre yılın kalan yarısında faiz artırımlarının bir miktar hız kazanması bekleniyor.

 

Önceki tahminlere yılın geri geri kalanında bir faiz artırımı beklenirken, yeni tahminler iki faiz artırımı olacağını gösterdi.

 

Gelecek yıl için öngörülen 25 baz puanlık faiz artırım sayısı ise üçte kalarak önceki tahminlere göre değişim göstermedi.

 

Faizlerin uzun vadeli seyri hakkındaki tahminlerde de değişiklik olmadı. Politika faizinin 2020'de yüzde 3.4'e yükseldikten sonra uzun vadede yüzde 2.9'a gerileyeceği tahmin ediliyor.

 

MERKEZ BANKASI EKONOMİYE GÜVENİYOR

 

ABD ekonomisi Fed yetkililerinin tahminlerine göre bu yıl yüzde 2.8 ile üç ay önceki tahminlere kıyasla biraz daha hızlı büyüyecek. Ekonomik büyümenin gelecek yıl yüzde 2.4'e gerilemesi öngörülüyor.

 

Enflasyon ise bu yıl yüzde 2.1'e yükseldikten sonra 2020 sonuna kadar bu düzeyde kalacak. Enflasyonun yüzde 2 olan hedefe bu kadar yakın olması önceki yıllarda enflasyonun hedefin üzerine sıçrayacağı endişelerinin yatıştığına işaret ediyor.

 

Şu anda yüzde 3.8 ile 18 yılın en düşük seviyesinde olan işsizliğin ise bu yıl yüzde 3.6'ya gerileyeceği tahmin ediliyor. Önceki tahminlerde bu oran yüzde 3.8 idi.

 

Fed'in para politikası karar metninde, "İş gücü piyasası güçlenmeyi sürdürdü... ekonomik aktivite sağlam hızda arttı... Hane harcamaları hızlanırken şirketlerin sabit yatırımları güçlü büyümeyi sürdürdü" denildi.

 

Bu faiz artırımıyla birlikte faiz oranları enflasyon etkilerinden arındırıldığında artıya geçmiş olsa da Fed para politikasının 10 yıldır kesintisiz büyüyen ekonomiyi "destekleyici" olmaya devam ettiğini, kademeli faiz artırımlarının büyük ihtimalle gerekli olacacağını belirtti.

 

Asya borsaları Fed'in faiz artırması ve yılın geri kalanında bir miktar daha hızlı faiz artıracağını belirtmesinin ardından gerilerken, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi yatırımcılarda endişe yaratıyor.

 

Bunlara ek olarak Çin'de perakende satış ve kent yatırımları verilerinin beklentilerden zayıf gelmesi ve Çin Merkez Bankası'nın beklentilerin aksine Fed'in faiz artırımını takip etmeyerek kısa vadeli bankalar arası faizleri sabit bırakması ülke ekonomisi hakkında endişe yaratarak risk iştahını zedeledi.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  yüzde 0.8 geriledi.

 

ABD Merkez Bankası (Fed) dün politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1.75-2 aralığına yükseltti. Ekonomiyi desteklemek amacıyla faizleri "bir süre" düşük tutma taahhütünü politika metninden çıkaran Fed, yılın kalanında iki kere daha, gelecek yıl ise üç faiz artırımı öngörüyor. Önceki tahminlere göre Fed bu yılın kalanında sadece bir artırım öngörüyordu.

 

Borçlanma maliyetlerinin artmasının ardından dün yükselen ABD Hazine tahvil getirileri ve dolar daha sonra kazanımlarını geri verdi. Dün yüzde 3.010'a kadar yükselen ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirisi yüzde 2.953'e geriledi.

 

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi ise yakından izleniyor. Trump yönetiminden üst düzey bir kaynak, daha önce duyurulan gümrük vergisi getirilecek 50 milyar dolar tutarındaki Çin menşei ürün listesinde değişiklik olabileceğini ve gümrük vergisini başlatıp başlatmama kararının bugün ele alınacağını söyledi

 

 

 

 

 

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün sonuçlanan toplantısında yılın kalanında daha fazla sıkılaşmaya işaret etmesi ardından gözler bu akşam açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı kararlarına çevrildi.

 

ECB'nin sonuçları öğleden sonra açıklanacak olan toplantıda 2.55 trilyon euroluk tahvil alım programının ne zaman sona ereceği konusunu ele aldıkları düşünülüyor.

 

Küresel finans koşullarında sıkılaşmanın önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı yaratması beklenirken, seçim sonrası ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlikler ve ekonominin aşırı ısındığı endişeleri TL'nin hali hazırda benzer para birimlerinden negatif ayrışmasına neden oluyor.

 

Genel olarak TL cinsi varlıklara yönelik algının oldukça negatif olduğuna dikkat çeken analistler, bayram tatili öncesinde bu hafta likiditenin oldukça azaldığını, risk almak istemeyen yatırımcının çıkışlarının yanı sıra lokal döviz talebinin görüldüğünü belirtiyor.

 

Bu çerçevede dolar/TL hafta başından bu yana yükseliş eğiliminde, TL ise en kötü performansı gösteriyor.

 

TL'de olumsuz eğilimin sürdüğünü görüyoruz. Seçim öncesi para politikası sıkı ama maliye politikalarının da sıkılaşması gerek ancak seçim öncesinde bunun olmayacağı malum. Seçim sonrasında da zaman alacağından piyasaya global merkez bankalarının sıkılaştırmaları negatif yansıyacaktır. Yüksek cari açık nedeniyle de TL'de kırılganlık devam edebilir. Dolarda sert bir değer kazancı yok, şimdi gözler ECB'ye döndü. Bundan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 3’ün üzerini zorlaması beklenir bu da TL tarafına baskı yaratacaktır.

 

TCMB'nin Nisan ayından bu yana yaptığı 500 baz puanlık faiz artırımına rağmen TL cinsi varlıklarda bozulma sürüyor.

 

TL varlıklara risk iştahının azalmasının temel nedeni olarak seçim sonrasında nasıl bir siyasi resim oluşacağına ve ekonomi ile para politikalarında nasıl bir yol izleneceğine ilişkin belirsizlik gösteriliyor. Öte yandan ekonomideki ısınma ve yılın kalanında bunu artıracak politikalar izlenecek olma olasılığının da yatırımcıyı endişelendirdiği belirtiliyor.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Mayıs ayında Londra'da yaptığı bir söyleşide Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesiyle "para politikalarında daha etkin bir başkan" görüntüsü vermeye mecbur olduğunu söylemiş, bu açıklamalar ise piyasalarda sert dalgalanmalara neden olmuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda tamamlanıp tamamlanmayacağının yanı sıra milletvekili seçimi sonucunda TBMM'deki sandalye dağılımının nasıl şekilleneceği de piyasada yakından izleniyor.

 

Dolar/TL dün bir ara yüzde 2'nin üzerinde yükselerek 28 Mayıs'tan bu yana en yüksek olan 4.6975'e gelerek, TCMB'nin son faiz artırımı ile elde ettiği kazançları tamamen sildi.

 

Dolar/TL bu sabah 4.6690/4.6725 seviyesinde bulunuyor. Sepet bazında TL bu sabah 5.0898/5.0941, euro/TL  5.5126/5.5166 , gbp/TL ise 6.2360/6.2440 seviyesinde bulunuyor.

 

Tahvil/bono piyasasında faizlerde de yukarı hareket dün devam etti. İki ve 10 yıllık gösterge tahvil faizleri arasındaki fark dün 287 baz puandı.

 

PPK kararları sonrası 7 Haziran'da yüzde 14.83'e kadar gerileyen 10 yıllık tahvil getirisi dün itibariyle 144 baz puan yükseldi.

 

Önceki gün valörde son işlemde yüzde 15.58 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 16.17, valörde son işlemde yüzde 16.25 seviyesindeydi.

 

TCMB'nin faiz artırımından olumsuz etkilenen iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizinde de yükseliş söz konusu. Buna göre PPK kararı öncesi son işlemde yüzde 18.27 seviyesinde olan gösterge iki yıllık tahvil faizi dün itibariyle 85 baz puan yükseldi.

 

İki yıllık tahvilin bileşik faizi dün yüzde 19.12'ye kadar yükseldikten sonra spot kapanışta ortalama yüzde 19.08 seviyesindeydi.

 

     

 

 

PARİTELER

 

 

USD/TRY

Fed'in dün faizleri 25 baz puan arttırması ve faiz tahminlerini 2018 yılı için 3'ten 4'e yükseltmesi kurun da yukarı yönlü hareketine neden oldu. Fed öncesi 4.63 seviyesinden işlem gören kur karar sonrası 4.66 seviyesine yükseldi. Fed'in açıklamaları ve yılın kalanında 2 kez daha faiz artışı yapabileceğini ihtimali gelişen ülkelerdeki baskıyı arttıracaktır. Yurt içinde piyasalar Ramazan Bayram Arefesi nedeniyle yarım gün işlem yapacak, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası'nın kararı takip edilecek. Fiyatta yükselişlerin devamında 4.6850 - 4.7000 ve 4.7200 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Düşüşlerde 4.6450 altında 4.6200 ve 4.6000 destek olarak takip edilebilir

 

 

EUR/USD

Fed kararı sonrasında dolar, önemli paralar karşısında değer kazandı. Dolar Endeksi (DXY) ise kararın ardından 94.00 puan seviyesine yükseldi. Ancak ilk tepkinin ardından doların denge bulmasıyla sabah saatleri itibariyle endeks yeniden 93.50 seviyesi altına indiği gözlemleniyor. Faiz kararı sonrası sert düşen parite faiz artışının önceden fiyatlanmış olmasıyla yeniden toplarlanarak dünkü seviyelerinin üzerine yükseldi. Piyasaların Fed’in kademeli faiz artışını kabullendiği söylenebilir. Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak ve Başkan Mario Draghi karar sonrası basın toplantısı düzenleyecek. Almanya Tüketici Güveni ile ABD Perakende Satışlar, İthalat-İhracat endeksleri ile İşsizlik Haklarından Yararlanma başvuruları diğer veriler olarak takip edilecek. Fiyatın hareketli ortalama seviyesi 1.1840 direnci ilk hedef üzerinde 1.1900 direnç seviyeleri olarak değerlendirilebilir. Düşüşlerde 1.1800 - 1.1750 ve 1.1730 seviyeleri destek seviyeleri takip edilebilir..

 

 

 

GBP/USD

Paritenin  1,3345 desteği  devam ediyor . Bu seviyenin altında 1,3315 - 1,3275 ve 1,3250   seviyelerini destek olarak takip edebiliriz.  Ancak bu seviyenin üzerinde tutunduğu sürece yukarı hareketin devamı ile  1,3400- 1,3440 ve 1,3515’ ye doğru yukarı hareketlerinin devamı mümkün.

 

 

 

ALTIN

Altın fiyatları Fed'in faiz artırımı ve yılın kalanında iki artırım sinyaliyle gerilerken, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi kayıpları sınırladı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.1 düşüşle 1,298.51 dolara geriledi. Altın dün 1,292.15 dolar ile bir haftanın en düşük seviyesini görmüştü.. Gram Altın ise TL.195  seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

PETROL

Petrol fiyatları Çin'de rafinerilerin işlediği petrol hacminin azalmasıyla birlikte gerilerken, ABD'deki güçlü tüketim ve ham petrol stoklarındaki gerileme fiyatlara destek verdi. Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 0.23 kayıpla 76.56 dolara geriledi. Çin'de rafinerilerin işlediği petrol miktarı Nisan'daki 12.06 milyon varil/gün düzeyinden Mayıs'ta 11.93 milyon varil/güne geriledi. Geçen yıl ile karşılaştırıldığında ise Mayıs ayı işleme hacmi yüzde 8.2 arttı. ABD'nin petrol üretiminin geçen hafta itibariyle günde 10.9 milyon varile yükselmesi de fiyatlar üzerinde baskı yarattı..