Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni...

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 11.06.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

 

Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde attığı adımların TL'nin güçlenmesini sağlaması ardından piyasalarda gözler 24 Haziran'daki seçimler öncesinde bu hafta yoğun veri gündeminde olacak.

 

Türkiye’de bugün saat 10:00'da birinci çeyrek büyüme verisi ile Nisan ayı cari açık verisi ve saat 14:30'da TCMB beklenti anketi açıklanacak. Çarşamba günü ise ikinci çeyrek büyümesine ilişkin sinyal niteliğinde olan Nisan ayı sanayi üretim verisi açıklanacak.

 

Yurtdışında ise Çarşamba günü ABD, Perşembe günü Avrupa, Cuma günü Japonya merkez bankalarının faiz toplantılarının sonuçları izlenecek.

 

Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7, yılın tamamında ise yüzde 4.5 büyümesi bekleniyor.

 

Öte yandan cari işlemler dengesinin Nisan ayında 5.3 milyar dolar, yılsonunda ise 53.5 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

 

TCMB gündemini bankanın geçen yıl başından beri gerçekleştirdiği 950 baz puan artış sonrası geride bırakan piyasalar yurtdışı gelişmelerin yanı sıra seçim sürecine odaklanmış durumdalar.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda tamamlanıp tamamlanmayacağının yanı sıra milletvekili seçimi sonucunda TBMM'deki sandalye dağılımının nasıl şekilleneceği de yakından izleniyor.

 

Seçilen cumhurbaşkanını aday gösteren partilerin TBMM'de yeterli bir çoğunluk elde edememesi olasılığı az değil. Bu ihtimal de piyasalarda 'seçimlerin yenilenme riskini' gündeme getiriyor ve bu endişenin kuvvetlenmesi halinde piyasalara satış baskısı olarak yansıması ihtimali göz ardı edilmiyor.

 

TCMB geçen hafta sadeleşme adımının bitimiyle birlikte politika faizinde beklentilerin üzerinde 125 baz puan daha artışı gitti.

Piyasalarda son dönemde bozulan güven algısını ve bankanın kredibilitesini önemli ölçüde artıran bu kararlar sonrası dolar/TL 4.9290 olan tarihi zirvesinden uzaklaştı.

PPK sonrası 4.4560 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL geçen haftayı 4.4652 seviyesinden kapadı. Dolar/TL bu sabah  4.4730/4.4780 seviyesinde bulunuyor. Sepet bazında TL 4.8765/4.8802, euro/TL  5.2805/5.2835  , GBP/TL ise 6.0100/6.0220seviyesinde bulunuyor.

 

Tahvil piyasasında ise son bir ayda 250 baz puanlık yükseliş sonrası TCMB'nin kararı 10 yıllık tahvil getirisinde 30 baz puanlık düşüş yaratsa da seçim öncesi artan harcamalar, ihaleler ve enflasyon endişeleri ile son dönemde yoğun baskı altındaydı.

 

Tahvil/bono piyasasında geçen hafta yüzde 15.41 seviyesine kadar yükselen 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma dün spot kapanışta ortalama yüzde 15.11, valörde yüzde 14.95'e kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 15.01 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta son işlemde yüzde 18.72 seviyesindeydi.

 

Asya borsaları açılışın ardından kaydettiği kayıpları toparlayarak yarın yapılacak olan ABD-Kuzey Kore zirvesi öncesinde artıda seyrediyor.

Yatırımcılar ise para politikası toplantılarını bu hafta yapacak olan üç büyük merkez bankasının kararlarını bekliyorlar.

 

Hisse senedi piyasaları ABD Başkanı Donald Trump'ın gelişmiş yedi ülkeden oluşan G7 grubunun toplantısından erken ayrılması ve bildirgeye destek vermemesi nedeniyle baskı altında kaldı.

 

ABD'nin S&P 500 endeksi vadeli kontratları  yüzde 0.3 geriledikten sonra şu anda yüzde 0.1 ekside bulunuyor.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  ise yüzde 0.3 artıda bulunuyor.

 

Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un yarın Singapur'da bir araya gelecek. Görüşmede iki ülke arasındaki nükleer gerilimin sona erdirilmesi için bir zemin aranacağı düşünülüyor.

 

Yatırımcılar ayrıca Fed'in 12 Haziran'da başlayacak olan iki gün sürecek para politikası toplantısını bekliyorlar. Yatırımcıların neredeyse tamamı bu yılın ikinci faiz artırım kararının alınması beklerken, asıl izlenen yıl sonuna kadar dört artırım yapılıp yapılmayacağına yönelik sinyaller olacak.

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu ise 14 Haziran'da toplanacak. ECB'nin tahvil alım programını tamamlayıp tamamlamayacağına yönelik bir sinyal vermesi bekleniyor.

 

Kararını Cuma günü açıklayacak olan Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) ise aşırı gevşek para politikasında değişiklik yapması beklenmiyor.

 

Döviz piyasaları ABD Başkanı Trump'ın üye ülkelerin birlik mesajı vermek istediği G7 toplantısını erken terk etmesine güçlü bir tepki vermedi. Yen dolar karşısında  hafif değer yitirken, Kanada doları C da yüzde 0.3 düştü.

Euro ise ECB'nin para politikası kararı öncesinde dolar karşısında değer kazandı.

 

G7 toplantısında Trump ile diğer gelişmiş ülkelerin liderleri arasındaki ayrılıklar su yüzüne çıktı. Kanada'da yapılan zirveden erken ayrılan Trump, Twitter'daki mesajında zirve bildirgesine destek vermediğini ifade ederken, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya da ithamlarda bulundu.

 

Trump, yarın Kuzey Kore ile tarihi zirvenin yapılacağı Singapur'a vardığında bile Avrupa ülkeleri ve Kanada aleyhine mesaj göndermeye devam ediyordu.

 

Trump'ın Kanada, ABD ve Meksika arasındaki serbest ticaret bölgesi anlaşmasından çekileceği endişeleriyle baskı altında kalan Kanada doları yüzde 0.3 değer yitirdi.

Euro yüzde 0.25 değer kazanarak 1.1801 dolardan işlem görürken, Perşembe günü gördüğü iki haftanın zirvesi olan 1.1840'a yaklaştı.

 

 

 

PARİTELER

 

USD/TRY

Hafta içinde TCMB’nin politika faizinde yapmış olduğu faiz artışı ile Dolar/TL kuru 4.5000 bölgesinin altına düşerek haftayı 4.4640 seviyesinde tamamladı. Türk Lirası geçen hafta dolar karşısında yüzde 4 değer kazanımı sağladı. Bugün yurt içinde %7 olarak gelmesi beklenen 1.çeyreklik dönem büyüme verisi açıklanacak. Daha önceki veri %7,3 açıklanmıştı. Fiyatın ortalama 4.5240 altında olması ile bu seviyeler ve 4.5000 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. RSI göstergesinin de 50 bölgesi altında bulunması ile 30 bölgesine düşüş potansiyeli sunuyor. Düşüşlerde 4.4650 seviyesi önemli destek iken altında 4.4240 ve 4.4000 seviyesinde destek olarak gündeme gelebilir. 4.5000 seviyesinin üzerinde aldığımız sürece 4,5185 - 4,5370 ve 4,5670 ilk kısa vadeli dirençler.

 

 

EUR/USD

Cuma günü açıklanan Almanya'da Nisan ayı Ticaret Dengesi verisi 19,4 Milyar ile pozitifte ancak beklentilerin altında gerçekleşti. Verinin ardından parite 1,1800 seviyesinden düşüş göstererek 1,1767 seviyesinde haftayı tamamladı. Çarşamba günü gerçekleşecek olan Fed ve Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası kararları parite üzerinde etkili olacaktır. Küresel piyasalarda ise İngiltere Sanayi ve İmalat verileri öne çıkıyor. Fiyatın 1.1850 direnci hedeflenebilir. RSI göstergesini 50 üzerinde bulunması ile 70 bölgesine yükselişi değerlendirilebilir.Yükselişlerde 1.1800 üzerinde 1.1830 - 1.1860 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1775 - 1.1750 seviyeleri destek seviyeleri değerlendirilebilir..

 

 

GBP/USD

GBPUSD  Cuma günü 1,3410 seviyesini kırıp yeniden üzerine çıkma çabası içine girdi ve bu seviyeyi aştı. Paritenin kırılma seviyesi 1,3345 olarak görülüyor. 1,3345 desteği altında 1,3315 ve 1,3275   seviyelerini destek olarak takip edebiliriz.  Ancak 1,3410 üzerinde tutunduğumuz sürece yukarı hareketin devamı ile  1,3432- 1,3453 ve 1,3487 ye doğru yukarı hareketlerinin devamı mümkün..

 

 

ALTIN

Altın üç büyük merkez bankasının bu haftaki toplantıları ve ABD-Kuzey Kore zirvesi öncesinde doların değer yitirmesinden destek bularak değer kazandı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.1 yükselişle 1,299.3 dolarda bulunuyor..Gram Altın ise TL.187 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

PETROL

Bir yandan Rusya'da ve ABD'de artan petrol üretiminin aşağı yönlü diğer yandan Asya başta olmak üzere güçlü talep fiyatları yukarı yönlü etkisi altında kalan petrol fiyatları bugün karmaşık seyir izliyor. Analistler ABD'nin artan üretiminin OPEC ülkelerinin 2017 başından bu yana süregelen üretim kısıntısının fiyatlar üzerindeki artırıcı etkisini telafi edeceğini düşünüyorlar. Gün içinde dalgalı seyir izleyen Brent ham petrolünün en yakın vadeli fiyatı yüzde 0.3 ekside 76.22 dolarda bulunuyor. ABD'nin petrol kuyusu sayısı geçen hafta itibariyle 862'ye yükselerek Mart 2015'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Veri zaten günde 10.8 milyon varil ile rekor seviyede olan ABD petrol üretiminin daha da artacağına işaret ediyor.