Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 28.05.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

 

Merkez Bankası'nın (TCMB) geçen hafta arka arkaya attığı adımlar TL'de daha fazla değer kaybının önüne geçerken, dolar/TL'de geçen hafta görülen yüksek volatilitenin bu hafta bir miktar azalması bekleniyor.

 

Geçen haftayı 4.70 seviyesinin hemen üzerine kapayan dolar/TL bu sabah 4.66'lı seviyelerde bulunurken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın dün akşamki toplantıda verdiği mesajların TL'ye olumlu yansıdığı, ayrıca gelişmekte olan piyasalardaki iyimserliğin de kurdaki gerilemede etkili olduğu görülüyor.

 

 Şimşek ve Çetinkaya Londra ziyareti öncesi dün akşam İstanbul'da yatırımcılar ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Katılımcılar, güven tesisi amaçlayan söylemler ve para politikasında normalleşme ve sadeleşme mesajlarının toplantıda ön plana çıktığını belirttiler.

 

TCMB'nin attığı son adımların dolar/TL'de daha fazla yükselişi engellese de ağırlıklı olarak yerellerin yoğun döviz talebi göstermeleriyle kurda geçen hafta beklenen gerilemenin yaşanmadığını görüyoruz.

 

TCMB 23 Mayıs'ta olağanüstü toplanarak aldığı 300 baz puanlık faiz artırım kararı sonrası yılın ikinci çeyreğine ilişkin TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihaleleri takvimini, oluşacak vadeli döviz satım pozisyon tutarı mevcut 6.15 milyar dolardan 8 milyar dolara ulaşabilecek şekilde güncelledi. TCMB Cuma günü ise 31 Temmuz'a kadar vadesi dolacak reeskont kredileri geri ödemelerinde TL ödeme imkanı getirerek, kuru sabitledi.

 

TCMB'nin attığı adımlar ve varlığını göstermesi piyasada oynaklık sürse de yeni rekor seviyelere hareketin önüne geçmişti.

 

Faiz kararı öncesi 4.9290 ile tarihi zirveyi gören dolar/TL ilk tepki olarak 4.5433'e kadar gerilese de haftayı 4.7052 seviyesinden kapadı. Dolar/TL bu sabah 4.6640/4.6680 seviyesinde bulunuyor.

Sepet bazında TL 5.0667/5.0715, euro/TL 5.4830/5.4860 , GBP/TL ise 6.1750/6.1900 seviyesinde bulunuyor.

 

Tahvil tarafında gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 14.81, valörde son işlemde yüzde 14.68 seviyesindeydi.

 

27 Nisan haftasını yüzde 12.60 seviyesinden kapayan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta itibariyle üç haftada 268 baz puan yükselmişti. Gösterge iki yıllık tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 17.43 seviyesindeydi.

 

Tahvil piyasasında öngörülebilirliğin yüksek olmadığı, kısa vadeli belirsizlik ve risklerin daha fazla görülmesi nedeniyle iki yıllık tahvilde faizlerde yükselişin geçen hafta devam etti.

 

BİST100 endeksi Cuma günü yüzde 2,04 değer kazancı ile haftayı 103.200 puandan tamamladı. Dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya 28-29 Mayıs günlerinde Londra’da gerçekleştirilecek yatırımcı görüşmeleri öncesinde Türk finans sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda merkez bankasının sadeleşme mesajı ön plana çıktı. Olumlu risk iştahıyla başladığımız haftada Endeks de pozitif fiyatlama beklenebilir.

 

ABD hafif ham petrolü başlıca petrol ihracatçısı ülkelerin üretim kısıntısını gevşeteceği beklentisiyle altı haftanın en düşük seviyesine gerilerken, Asya hisse piyasaları ve ABD endeks vadeli işlemleri Kuzey Kore ile ABD liderlerinin her şeye rağmen bir araya geleceğine yönelik beklentilerle yükseldi.

 

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta katılmaktan vazgeçtiği ancak daha sonra fikir değiştirdiği Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yapılması planlanan zirveye hazırlık amacıyla ABD'li bir heyetin Kuzey Kore'ye ulaştığını açıkladı.

 

Euro İtalya'da kurulmakta olan koalisyonun ekonomi bakan adayının cumhurbaşkanı tarafından reddedilmesinin ardından altı buçuk ayın dip seviyelerinde toparlanmış olsa da kırılgan seyrediyor. Cumhurbaşkanının ortak para birimi euro karşıtı bakan adayını reddetmesi anayasal krize yol açarak tekrar genel seçimlere gidilmesi ihtimalini gündeme getirdi.

 

Petrol fiyatlarında başlıca petrol üreticilerinin 17 ay önce başlattıklarını üretim kısıntısını büyük ölçüde gevşetecekleri beklentilerinin güçlenmesiyle geçen hafta başlayan düşüş eğilimi bugün de sürüyor.

 

Rusya enerji bakanı üretim sınırlamalarının kaldırılması için ele alınan seçeneklerden birinin Ekim 2016'daki üretim seviyesinin, yani üretim sınırlamasından önceki seviyenin tekrar yakalanması olduğunu söyledi. Rus bakan Cumartesi günü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) gelecek ay Viyana'da yapacağı toplantı öncesinde Suudi Arabistan ile Rusya arasında yapılan görüşmeler esnasında açıklamada bulundu.

 

ABD'nin S&P 500 endeksi vadeli kontratları  yüzde 0.4 artıda bulunurken, dünyanın başlıca iki finans merkezi Londra ve New York'un tatil dolayısıyla kapalı olması nedeniyle işlem hacimleri düşük seyredebilir.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  ise yüzde 0.4 artıda bulunuyor.

PARİTELER

 

Ø  USD/TRY

TCMB Para Politikası toplantısından çıkan faiz artış kararı oldu. Geç Likidite Penceresi Faizinde 300 baz puanlık artış sonrası 3,5400 seviyesine gerileyen Dolr/TL kuru bu seviyede kalıcılık sağlayamadı ve kur önceki haftaya göre haftayı % 4,70 yükselişe 4.7000 seviyesinde tamamladı. Dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya 28-29 Mayıs günlerinde Londra’da gerçekleştirilecek yatırımcı görüşmeleri öncesinde Türk finans sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda merkez bankasının sadeleşme mesajı ön plana çıktı. Bugün Yurt içinde ve dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Fiyatın hareketli ortalamalar üzerinde bulunması yükseliş trendini destekliyor. Yükselişlerde 4.7500 üzerinde 4.7800 - 4.8100 – 4.8300 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Düşüşlerde 4.7000 - 4.6550 – 4.6160 takip edilmesi gereken destek seviyeleri olarak takip ediliyor.

 

Ø  EUR/USD

Euro İtalya'da kurulmakta olan koalisyonun ekonomi bakan adayının cumhurbaşkanı tarafından reddedilmesinin ardından altı buçuk ayın dip seviyelerinde toparlanmış olsa da kırılgan seyrediyor. Cumhurbaşkanının ortak para birimi euro karşıtı bakan adayını reddetmesi anayasal krize yol açarak tekrar genel seçimlere gidilmesi ihtimalini gündeme getirdi.

Avrupa Bölgesi’nde İtalya’da yeni kurulacak hükümetin İngiltere gibi Avrupa Bölgesinden çıkabileceği endişeleri ile ABD’den gelen olumlu verilerle güçlenen dolar etkisinde Eur/Usd paritesi haftalık yüzde 1,02 değer kaybı ile 1.1648 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. Haftanın ilk işlem gününde önemli bir veri akış bulunmazken İngiltere ve ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak. Fiyatın hareketli ortalamaların altında seyreden fiyatlamalar kısa adeli düşüş trendini destekliyor. RSI göstergesinin 50 bölgesinden yukarı çıkması durumda 70 bölgesine yükseliş potansiyeli oluşabilir. Yükselişlerde 1.1760 - 1.1800 ve 1.1840 dirençler olarak takip ediliyor. Düşüşlerde 1.1700 altında 1.1670 – 1.1630 seviyeleri destekler olarak öne çıkıyor..

 

Ø  GBP/USD

1,3353 desteği önemli hale geldi. Bugün 1,3353 seviyesinin altındaki harekette 1,3256 desteğine kadar satışlar gelebilir. Satış ağırlıklı bir tablo görünüyor. 1,3256 seviyesinin altında ise 1,3140 desteğini takip edeceğiz. 1,3353 üzerinde kaldıkça 1,3413 direncine kadar alımlar gelebilir.

 

Ø  ALTIN

Altın fiyatları ABD-Kuzey Kore zirvesinin yapılacağı beklentileri ve doların değer kazanmasına paralel olarak geriledi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.3 düşüşle 1,297.71 dolarda bulunuyor.. Gram Altın Cuma gün gördüğü TL.200’lü seviyelerden   TL195’den  işlem görmeye başladı.

 

Ø  PETROL

Petrol fiyatları Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretimini artırmayı değerlendirdikleri açıklaması ve ABD'de artan petrol üretiminin etkisiyle Cuma günkü sert kayıpları devam ettirerek geriledi. Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 1.7 düşüşle 75.13 dolarda bulunuyor. Hem Brent hem de ABD petrolü bu ayın başlarında gördüğü zirvelerin sırasıyla yüzde 6.4 ve yüzde 9.1 aşağısında seyrediyor.ABD hafif ham petrolünün varil fiyatı CLc1 ise yüzde 3.1 düşüşle altı haftanın en düşük seviyesi olan 65.8 doları gördü.

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

 

 

ABD Anma Günü - Tatil

 

 

 

 

İngiltere Bahar Tatili

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

Kaynak : Reuters, Bloomberg