Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 30.04.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

TCMB'nin faiz artırım kararı ile birlikte dalgalı bir haftayı geride bırakan dolar/TL güne 4.04 civarında başlarken  piyasalarda TCMB'nin enflasyon raporunda yapacağı açıklamaların ve veri gündeminin takip edileceğini belirtiyorlar.

 

ABD'nin Suriye'yi vuracağı endişeleri ile 11 Nisan'da 4.1944 ile tarihi zirveyi gören dolar/TL, sonrasında TCMB'nin enflasyon risklerini azaltma adına faiz artışı dahil adımlar atabileceği beklentileri ve Suriye'de nispeten azalan sıcak çatışma riskiyle gerilemişti. Erken seçim, TCMB faiz kararı ve ABD faizlerindeki yükselişi izleyen kur geçen haftayı 4.05'li seviyelerde tamamlamıştı.

 

Piyasalarda TÜİK tarafından bugün 10:00'da açıklanacak Mart ayı dış ticaret dengesi ilk çeyrek turizm gelirleri, 11:00'da Turizm Bakanlığı tarafından açıklanacak Mart ayı yabancı ziyaretçi sayısı ve 17:00'da açıklanacak Hazine'nin önümüzdeki üç aya ilişkin iç borçlanma stratejisi takip edilecek.

 

Dış piyasalarda ise TSİ 15:30'da açıklanacak ABD Mart ayı kişisel harcamalar, çekirdek PCE, 16:45'te Nisan ayı Chicago PMI ve 17:00'da bekleyen konut satışları takip edilecek.

 

Bugün en önemli gündem maddesi ise TCMB'nin yılın ikinci enflasyon raporu olacak. Raporda ileriye yönelik enflasyon ve faiz konusunda yapılabilecek açıklamalar yönlendirmeler yakından izlenecek.

 

TCMB geçen haftaki 75 baz puan faiz artışı ile birlikte ortalama fonlama maliyetini yüzde 13.5'e yükseltmişti. Bankanın bu artış sonrası bugün yılın ikinci enflasyon raporunda yüzde 7.9 olan 2018 yıl sonu enflasyon tahminini ne kadar yukarı revize edeceği takip edilecek. Piyasanın enflasyon tahminin TL'deki değer kaybı petrol fiyatlarındaki yükseliş öncülüğünde çift haneli seviyelere yükseltmesi sonrası TCMB'nin de tahmininde ciddi bir revizyona gitmesi bekleniyor.

 

Reuters'ın Cuma günü 15 ekonomistin katılımı ile yayımladığı ankette yıl sonu enflasyon tahmini bir önceki anketteki yüzde 9.42'den yüzde 10.15'e yükseldi.

 

Cuma gününü 4.05 civarında tamamlayan dolar/TL  bu sabah 4.0480/4.0520 seviyesinde güne başladı. Sepet bazında TL  4.4785/4.4825; euro/TL  4.9039/4.9210 , GBP/TL ise 5.5730/5.5780 seviyesinde bulunuyor.

 

Küresel piyasalarda ise dolar, ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvil getirilerinin geri çekilmesine paralel olarak geçen hafta gördüğü üç buçuk ayın zirve seviyelerinden hafif geriledi.

 

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks Cuma günü 91.986 ile 11 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra 91.561'de bulunuyor.

 

ABD faizlerindeki yükseliş ve dolardaki değer kazancı geçen hafta faiz kararının TL'deki pozitif etkisinin hissedilmesini azaltmıştı.

 

ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin geçen hafta yüzde 3'ü aşması TCMB'nin TL'nin faizini 75 baz puan yükseltmesinin etkisini oldukça sınırlamıştı. Bu haftaya başlarken ABD faizlerinde bir gevşeme dolarda ise değer kazancı trendinin durduğunu görüyoruz. ABD faizlerindeki düşüşün devam etmesi halinde dolar/TL'nin hızlı bir şekilde 4 seviyesinin altına düştüğünü görebiliriz.

 

Dolar, ABD'nin gösterge 10 yıllık tahvilinin getirisinin yüzde 3'ü yukarı yönlü kırarak dört yılın zirvesine yükselmesinin etkisiyle geçen haftayı yüzde 1.3'ün üzerinde kazanımla tamamladı.

 

ABD'nin 10 yıllık tahvilinin getirisi ise geçen hafta Çarşamba günü yüzde 3.035'e kadar yükseldikten sonra geri gelerek Cuma gününü 3 baz puan düşüşle yüzde 2.957 ile tamamladı.

 

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 12.64 gösterge iki yıllık tahvilde ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.34 seviyesindeydi.

BİST100 endeksi Cuma günü gelen tepki alımları ile günü % 0,56 yükselişle 107.614 puandan kapattı.

Asya borsaları Kore yarımadasındaki gerilimin azalması ve şirketlerin açıkladığı güçlü ilk çeyrek bilançolarının etkisiyle haftaya yükselişle başladı. ABD ile Çin arasında devam eden ticaret geriliminden dolayı bazı yatırımcıların ise temkinli olduğu görülüyor.

 

Asya piyasalarında işlem hacmi Japonya, Çin ve Hindistan'daki tatil nedeniyle düşük düzeylerde bulunuyor.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi Cuma günü yüzde 1'in üzerinde primle tamamladıktan sonra yüzde 0.9 artıda bulunuyor. Art arda iki ayı ekside bitiren endeksin Nisan ayını ise artıda bitirmesi bekleniyor.

 

Güney Kore'nin KOSPI endeksi Samsung Electronics'in rekor kâr açıkladığı bilanço ve Güney ile Kuzey Kore liderleri arasında yapılan başarılı zirvenin ardından yüzde 0.6 artıda bulunurken, bu ayın tamamını yüzde 2.5 yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

 

Güçlü şirket bilançoları küresel hisse piyasalarını desteklemeye devam ediyor. İlk çeyrek bilanço döneminde ABD'nin S&P 500 endeksinde yar alan şirketlerin yarısından fazlası sonuç açıklarken, şirketlerin yüzde 79.4'ü beklentileri aştı. Şirket kârlarının bu yıl yüzde 24.6 artması beklenirken, bu rakam kâr büyüme beklentisinin ABD'deki vergi indirimleri sayesinde yıl başı tahminlere kıyasla iki kat güçlendiğine işaret ediyor.

 

Bu hafta izlenecek veriler arasında bugün yayımlacak olan ABD tüketim harcamaları verisi, Çarşamba günü açıklanacak olan Fed'in para politikası kararı ve Cuma günü yayımlanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi yer alıyor.

 

Bu hafta ayrıca ABD hazine bakanı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın ekonomi ve ticaret danışmanlarının ticaret konularını ele almak için Çin'e yapacakları ziyaret de yatırımcılar tarafından izlecek.

 

Kuzey ve Güney Kore liderlerinin geçen hafta yaptığı ve nükleer faaliyetlerden vazgeçme sözü verdikleri zirvenin ardından Kore yarımadasındaki gerilimin de azaldığı görülüyor.

PARİTELER

USD/TRY

Dolar endeksinin 92.00 seviyesine doğru hareket kazanmada başarılı olmayışı ve yendein 91.50 seviyesine gerilemesi ile gelişmekte olan ülke para birimleri destek buldu. Ayrıca ABD 10 yıllık fazilarinin de %3 üzerinden %2.96 bölgesine düşmesi kurun yukarı yönlü hareketini engelliyor. TCMB nin geçen haftaki 75 baz puanlık faiz artışı ile TL varlıklar üzerindeki kırılganlık azalmış gözüküyor.Bugün saat 10.30’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2018 yılı 'Enflasyon Raporu'nun ikincisini yayınlayacak. Merkez Bankası artan petrol fiyatları ve enflasyonda geri çekilme olmaması nedeniyle sene sonu enflasyon beklentisinde yukarı yönlü revizeye gitmesi gerekecek gibi gözüküyor. Hatırlanacağı üzere ilk raporda 2018 yıl sonu enflasyon tahmini, Ekim Enflasyon Raporu’na göre 0,9 puan yukarı çekilmişti. Günün diğer verileri Turizm Gelirleri ve Ticaret Açığı verileri de saat 10.00 da yayınlanacak. RSI göstergesinin 50 bölgesi altında bulunması ile 30 bölgesine düşüş potansiyeli değerlendirilebilir. Düşüşlerde 4.0300 – 4.0130 ve 4.0000 önemli destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Yükselişlerde dirençler 4.0600 - 4.0760 - 4.0880 olarak takip ediliyor..

EUR/USD

Cuma günü ABD 2018 yılının ilk çeyreğinde GSYİH verisine göre % 2,3 büyüme gerçekleştirdi. ABD ekonomisinde büyüme ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yavaşlasa da geçen yılın aynı dönemine göre %2,3 artış gösterdi. Almanya da ise İşsizlik Oranı Nisan ayında beklentiler dahilinde Mart ayında olduğu gibi % 5,3 olarak gerçekleşti. Dolar endeksinin 91.50 seviyesinde dengelendiğini gözlemlerken ABD 10 yıllık tahvil faizleri zirveler sonrası geri çekilerek 2.96 seviyelerine düştü. Bununla birlikte dolar talebi kısmen zayıfladı ve EURUSD paritesi 1.2050 seviyelerinden bulduğu destek ile sabah saatlerinde yukarı yönlü hareket ile 1.2100 üzerinde seyrediyor. Almanya’dan ön yayın Nisan ayı enflasyon aylık -0,1 ve yıllık %1,6 olarak bekleniyor. ABD tarafında ise FED’in referans olarak takip ettiği PCE fiyat endeksi yıllık %2.0 aylık %0.1 olarak gerçekleşmesi beklentisi oluşmuş durumda. Ayrıca kişisel gelir ve harcamaların da % 0.4 olarak gelmesi bekleniyor. ABD verilerini beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda Çarşamba günkü FOMC öncesi dolara sınırlı güç kazandırabilir. Fiyatın,RSI göstergesinin 30 bölgesinden 50 bölgesine doğru yükselişi sürdürmesi beklenbilir. Yükselişlerde 1.2145 - 1.2175 - 1.2200 dirençler olark takip edilirken; düşüşlerin devamında 1.2100 - 1.2085 ve 1.2035 seviyeleri destekler olarak değerlendirilebilir.

 

GBP/USD

Sterlin geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası başkanının açıklamaları ve İngiltere perakende satış verisinin ardından dolar karşısında iki haftanın dip seviyesinde bulunuyor. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, bu yıl "diğer toplantılar" da bulunduğuna işaret ederek, Mayıs ayında faiz artırımına yönelik beklentileri azalttı. İngiltere'de beklentilerin altında gelen perakende satış verisi de faiz artışları görünümüne ilişkin bazı şüpheler uyandırmıştı. 1,3900 üzerinde  tutunamayan parite 1,3760 seviyesinde bulunuyor. Düşüşlerin devamı durumunda 1,3707 - 1,3648 - 1,3535 hedeflenebilir. Yukarı hareketler durumunda yeniden 1,3793 - 1,3806 -1,3909 üzerinde ise 1,3935 seviyesi hedeflenebilir.

ALTIN

Altın fiyatları doların yatay seyrine paralel olarak Cuma'ya kıyasla aynı kalırken, Kore yarımadasında gerilimin yatıştığına işaret eden liderler zirvesinin ardından azalan altın gibi güvenli liman varlıklara talep azaldı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı  yüzde 0.1 gerileyerek 1,320.8 dolarda bulunuyor. Bu fiyattan kapanması halinde altın Nisan ayının tamamında yüzde 0.2 değer kaybetmiş olacak.. Gram altın ise TL.172 seviyesinde bulunuyor.

PETROL

Petrol fiyatları ABD'de petrol kuyusu sayısının artması ve buna paralel petrol üretimindeki yükselişin süreceği beklentisiyle gerilese de üç yıldan uzun bir sürenin zirvesine yakın seyrediyor. Petrol piyasasına yön veren unsurlar arasında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) liderliğinde devam eden üretim sınırlaması ve ABD'nin İran'a yaptırımları tekrar başlatma ihtimalinin yarattığı arz sıkıntısı endişeleri yer alıyor. Brent petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı geçen hafta 75.47 dolara kadar yükselerek Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra bugün yüzde 0.5 ekside 74.25 dolarda bulunuyor. ABD'li üreticilerin petrol kuyusu sayısı Baker Hughes şirketinin yayımladığı verilere göre 27 Nisan'da sona eren haftada 5 adet artarak 825 adete yükseldi ve Mart 2015'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. ABD'de çıkarılan petrol miktarı düzenli olarak artarken, petrol üretimi 2016 ortasından bu yana 25'in üzerinde yükselerek günde 10.6 milyon varile çıktı. ABD böylece günde yaklaşık 11 milyon varil petrol üreten Rusya'nın ardından dünyanın ikinci büyük üreticisi haline geldi.

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

09:00

EUR

Almanya Perakende Satışları (Aylık)

%1,0

-%0,7

15:00

EUR

        Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık)

%0,5

%0,4

15:30

USD

Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık)

%0,2

%0,2

15:30

USD

Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (Yıllık

%1,8

%1,6

15:30

USD

PCE Deflator (Aylık)

%0,1

%0,2

15:30

USD

PCE Deflator (Yıllık)

 

%1,8

15:30

USD

Kişisel Gider (Aylık)

%0,4

%0,2

16:45

USD

Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi

57,9

57,4

17:00

USSD

Askıdaki Konut Satışları (Aylık)

-%0,6

%3,1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Reuters, Bloomberg