Limasol Türk Kooperatif Bankası günlük finans bülteni

Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın 26.04.2018 çıkışlı finans bülteni ve piyasa çözümlemesi yayımlandı...

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklendiği gibi geç likidite penceresi faizini 75 baz puan yükselterek %12.75'ten %13.50'ye çıkarttı. Bu 2017 yıl başına göre 525 baz puanlık bir sıkılaştırma anlamına geliyor.

Bloomberg HT Araştırma’nın anketine katılanların medyan beklentisi; geç likidite penceresinde 50 baz puan artış yapılması yönündeydi.

TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8'de sabit bırakırken gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,25'te ve gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 7,25'te sabit tuttu.

 

"ÖLÇÜLÜ SIKILAŞTIRMAYA KARAR VERİLDİ"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği belirtilerek, "İthalat fiyatlarındaki yükseliş söz konusu riskleri artırmıştır." ifadesi kullanıldı.

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

 

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

 

Faiz kararı sonrası Dolar ilk tepki olarak 4.08'lerden 4.0350'ye kadar geriledi.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Çarşamba günkü faiz kararı Türk Lirası'nı fazla değerlendirmedi; fakat seçim öncesinde destek sağlamış olabilir.

 

Politika yapıcıların faiz artırımı kararının ardından TL'nin dolar karşısındaki kazancını hızlı bir şekilde silmesine karşın, benzer piyasalar arasında bu hafta en iyi performansı gösteren para birimi konumunda bulunuyor.

 

TCMB'nin dün geç likidite faizini (GLP) beklentilerin üzerinde 75 baz puan artırmasıyla ilk tepki olarak düşüşün ardından global piyasalardaki bozulmayla tekrar yükselen dolar/TL'de bu sabah 4.08 civarında hareket sürüyor.

PPK kararının ardından piyasada gözler erken seçimin yanı sıra ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin seyri ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) toplantısında olacak.

 

Dolar başlıca para birimleri karşısında yükselen ABD Hazine tahvil getirilerinin etkisiyle üç buçuk ayın zirvelerine yakın seyrediyor. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi dört yıldır ilk defa bu hafta yüzde 3 sınırını geçtikten sonra yükselişini sürdürdü.

 

Dün gece yüzde 3.035'e kadar yükselen 10 yıllık tahvilin getirisi yüzde 3.041'i aşarsa Temmuz 2011'den bu yana en yüksek düzeyi görmüş olacak.

 

ABD devletinin artan borçlanma gereksinimi ve petrol fiyatlarındaki yükselişin getirdiği enflasyon baskıları tahvil faizlerini yukarı çekiyor.

 

TCMB kararı sonrasında TL'nin değer kazanımını koruyamamasının nedenlerine bakacak olursak; ABD tahvil faizlerindeki yükselişin doları destekleyerek, gelişmekte olan ülke para birimlerini baskı altında tutması ve döviz talebini TCMB faiz artırımı sonrasına bırakan yatırımcıların kurdaki gerilemeyi bu doğrultuda değerlendirmeleri olarak sıralayabiliriz.

Günün kritik gündem maddesi ECB toplantısının ardından Başkan Draghi'nin yapacağı değerlendirmeler olacak.

Artan petrol fiyatlarının enflasyona ve cari işlemler açığına olası etkileri de değerlendirilmeye başlandı.

 

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.59, valörde son işlemde yüzde 12.65 seviyesindeydi.

 

Gösterge iki yıllık tahvilde ortalama bileşik faiz ise dün spot kapanış ve valörde son işlemde yüzde 14.27 seviyesindeydi.

 

FAİZ ARTIRIMI VE SEÇİMLER

 

Merkez Bankası (TCMB), erken seçim kararının alınması ardından gerçekleştirdiği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında fiyat istikrarını desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiğini belirterek GLP'yi beklentilerin üzerinde 75 baz puan artışla yüzde 13.5'e yükseltti.

 

TCMB'nin böylece Aralık ayında ortalama fonlama maliyetinde gerçekleştirdiği 50 baz puan artış sonrası ilk adımını dün atmış oldu.

 

Ekonomistler TCMB'nin sıkılaştırma adımlarının bozulan enflasyon beklentileri ve korunan "ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" söylemi kapsamında önümüzdeki dönemde de devam edebileceğini öngörüyorlar.

 

Nomura TL'de son zamanlardaki değer kaybının, petrol fiyatlarının ve küresel çaptaki yüksek getirilerin enflasyonist etkileri nedeniyle daha da sıkılaştırmaya duyulan ihtiyacın sürdüğünü ancak, artırımın büyük olasılıkla, küresel algıda sert bozulma ya da Türkiye'ye özgü bir jeopolitik şok olmadığı sürece seçimlere giderken TL'ye destek vereceğini söyledi.

 

Morgan Stanley ise karar sonrası notunda Haziran'da 50 baz puan daha artış beklediğini 7 Haziran'daki PPK'da bunun sadeleştirme adımlarıyla birlikte de gelebileceğini belirtirken, Credit Agricole ise kararın beklentileri karşılamadığını belirterek, "TCMB yeniden adım atmak zorunda kalacak" dedi.

 

Haziran ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde anket firmalarının yaptığı değerlendirmelere göre mevcut koşullarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeniden seçilmek için avantajlı durumda.

Ancak muhalefetin göstereceği adaylara bağlı olarak ortaya çıkabilecek olası ikinci tur seçimde dengelerin değişebileceği vurgulanıyor.

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından cumhurbaşkanlığı adaylığını bir kez daha tekrarlamasıyla 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün çatı adaylık ihtimali zayıfladı.

 

ABD borsaları yükselen Hazine tahvil faizlerinin yarattığı endişelere rağmen güçlü ilk çeyrek şirket bilançolarının etkisiyle dün artıda kapanırken, Asya borsalarına da destek oldu.

 

Dün üç haftanın dip seviyelerini gören Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  bugün açılış sonrası yüzde 0.4 artıya geçtikten sonra yatay seyrediyor.

 

ABD borsaları beş gündür art arda geriledikten sonra dün Boeing'in açıkladığı güçlü bilanço ve diğer bazı şirketlerin katkılarıyla artıda kapandı.

 

Dünya genelinde borçlanma maliyetleri için gösterge olan ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizinin yüzde 3'ü aşarak dört yılın zirvesine çıkması üzerine şirketlerin borçlanma maliyetlerinin artarak kârları eriteceği endişeleri ABD ve diğer hisse piyasalarına satış getirmişti.

 

PARİTELER

 

USD/TRY

TCMB faiz kararları sonrası ilk etapta TL varlıklar için olumlu karşılandı ve ilk tepki ile Dolar kuru 4.0300 seviyesine kadar geriledi. Ancak ABD tahvil fazilarindeki yukarı yön etkisi ve Dolar endeksinin 91,00 seviyesi üzerindeki duruşu ile sonrasında kur yeniden 4.1000 - 4.0900 seviyelerine yükseldi ve günü 4.0800 seviyesinde noktaladı. Teknik olarak bakıldığında RSI göstergesinin de 50 bölgesi üzerinde bulunması ile yükseliş trendinde şimdilik değişiklik gözlenmiyor. Düşüşlerde 4.0000 seviyesi aynı zamanda psikolojik destek olarak takip ediliyor. Yükselişler için dirençler 4.0880 - 4.1130 ve 4.1380 olarak izleniyor.

 

EUR/USD

ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2014'ten bu yana ilk kez %3 seviyesine ulaşması ve bu seviyede kalıcılık bulması ile parite 1.2200 seviyesi altına geriledi. Bugün takip edilecek en önemli veri TSİ 14.45 de açıklanacak Avrupa Merkez Bankası faiz oranları kararı olacak, beklenti faiz oranlarında değişiklik yapmaması ancak bir süredir gündemde olan sıkılaşma politikasına yakın zamanda geçilip geçilmeyeceği ve faiz artışının 2019 yılında gerçekleşme ihtimalleri yatırımcıların ilgisini çekiyor. Merkez Bankası Başkanının konuşması ise 15.30 da gerçekleşecek. Ayrıca Almanya Tüketici Güven Endeksi verisi takip edilirken, ABD tarafında Dayanıklı Mal Siparişleri, Mal Ticaret Dengesi ve Haftalık İşsizlik Haklarından yararlanma başvuruları öne çıkıyor. Fiyatın, Yükselişlerde 1.2200 - 1.2230 - 1.2260 dirençler olark takip edilirken; düşüşlerin devamında 1.2175 - 1.2145 ve 1.2100 seviyeleri desteklerdeğerlendirilebilir.

 

GBP/USD

Sterlin İngiltere Merkez Bankası başkanının açıklamaları ve İngiltere perakende satış verisinin ardından dolar karşısında iki haftanın dip seviyesinde bulunuyori. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, bu yıl "diğer toplantılar" da bulunduğuna işaret ederek, Mayıs ayında faiz artırımına yönelik beklentileri azalttı. İngiltere'de beklentilerin altında gelen perakende satış verisi de faiz artışları görünümüne ilişkin bazı şüpheler uyandırdı. Parite 1,4000 seviyesinin altına sarkarak dün günü 1,3940 seviyesinde tutunmaya çalışırken akşam saatlerinde yükselerek 1,3965 seviyesini gördü. Düşüşlerin yaşanması durumunda 1,3915- 1,3900- 1,3886 hedeflenebilir. 1,3935 seviyesinin üzerinde tutunması durumunda yeniden 1,3975- 1,4000-1,4030 üzerinde ise 1,4095 seviyesi hedeflenebilir.

 

ALTIN

Altın fiyatları doların değer kazanmasına paralel olarak dün beş haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra bugün yatay seyrediyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün yüzde 0.9 düşüşle 1,318.51 dolara kadar geriledikten sonra bugün yüzde 0.05 artıda 1,323.66 dolarda bulunuyor.Gram altın ise TL.174. seviyesinde bulunuyor.

 

PETROL

Petrol fiyatları ABD'nin İran'a tekrar yaptırım uygulamaya başlayacağı beklentisi, Venezüela'nın azalan petrol üretimi ve güçlü küresel talepten destek bularak yükseldi. Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 0.6 artıda 74.42 dolarda bulunuyor. İşlemciler petrol fiyatlarını ABD'nin Mayıs ayında tekrar İran'a yaptırım uygulayacağı beklentisiyle yükseldiğini belirttiler. İran ile Batılı ülkeler 2015 yılında Tahran'ın nükleer programını sınırlaması karşılığında ülkeye uygulanan sıkı ekonomik yaptırımların askıya alınmasında anlaşmıştı. ABD başkanları, anlaşma sonucu olarak Tahran'a uygulanan yaptırımları belirli sürelerle askıya alıyorlar. ABD Başkanı Donald Trump'ın 12 Mayıs'a kadar yaptırımları tekrar başlatıp başlatmamaya karar vermesi gerekiyor. Trump'ın yaptırım kararı alması

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

14:45

EUR

Mevduat Hesap Oranı

 

-%0,40

14:45

EUR

                                Faiz Oranı Kararı

%0,0

%0,0

15:30

USD

Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık)

%0,4

%1,0

15:30

USD

Dayanıklı Malları Siparişleri (Aylık)

%1,0

%3,0

15:30

USD

Mal Ticaret Dengesi

 

-75,88B

15:30

USD

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları

230K

230K

15:30

USD

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin Konuşması

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Reuters, Bloomberg

 

Dilek Kemancıoğlu

Limasol Türk Kooperatif Bankası

Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü