Limasol Sigorta Genel Müdürü Birtan Asker'den teminat uyarısı!

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinin sigortacılık köşesinde bu kez teminatlar işlendi. Limasol Sigorta Genel Müdürü Birtan Asker, sigorta yaptıranlar için dikkat çeken açıklamaları kaleme aldı. İşte o yazı..

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE / SİGORTACILIK

Sigorta Nedir?

Bazı sigorta türleri yasalarla zorunlu hale getirilmekle birlikte; Sigorta, yasalarla getirilen bir düzen değil, ekonomik ve toplumsal yaşam gelişiminin doğal bir sonucudur.

Toplum içerisinde yaşarken, kişinin varlıkları ve hayatı sayılamayacak kadar türlü tehlike ve risklerle karşı karşıyadır.

Araç sahipleri, işyeri sahipleri, konut sahipleri, kredi borçluları ve benzeri gibi insan toplulukları, aynı tür riskler ve kaza, hırsızlık, yangın, sel gibi tehlikelere karşı sigorta yaptırıp, ödedikleri primlerle ortak olarak oluşturdukları bir havuzda biriktirilen değerin, herhangi bir riskten zarara uğrayan kişi veya kişilerin zararının karşılanması sigorta fikrini doğurmuştur.

Risk; ileride ortaya çıkması olasılığı olan bir tehlikedir.

İnsanlar bu tehlikelerden ve doğacak hasarlardan korunmak için varlıklarını ve hayatlarını yaptıracakları bir poliçe ile sigortalarlar.

Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu soruya cevap verirken soru içinde de var olan “dikkat” önemli bir olgudur. Dikkat etmeyip, taşımadığınız bir riskin teminatını almak da, taşıdığınız bir riskin teminatını almamak da önemlidir.

Poliçe yaptırırken hangi riskleri taşıdığınızı bilmeyi veya risk analizini yapacak görevliden öğrenmeyi amaçlamalısınız.

Eğer, giriş çıkışları “Güvenlik Kameraları” ile veya görevli bekçilerle güvenlik altına alınmış bir sitede oturuyorsanız, konut veya araç sigortanız için hırsızlık teminatı almanız gerekmeyebilir.

Ancak ülkemizde son yıllarda artan hırsızlık olayları dikkate alındığında, yukarıda saydığımız güvenlik önlemlerinin olmadığı bir muhitte yaşıyorsanız, mutlaka hırsızlığa karşı teminat içeren bir poliçe yaptırmalısınız. 

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir. Bir apartmanın iki veya daha yüksek katlarından birinde oturuyorsanız, “Sel Baskını” teminatı sizin için gereksiz bir teminat olup bu teminat için prim ödemeniz gerekmez. Ancak konut içerisindeki boru patlaması ve benzeri nedenlerle oluşabilecek su basması zararlarını karşılamak için “Dahili Su” teminatını almalısınız.

Sigortacılıkta, konut ve işyerleri için yangın ve hırsızlık ana teminatları yanında, deprem, sel baskını, fırtına, yer kayması, dahili su, araç çarpması, cam kırılması, ferdi kaza, kötü niyetli hareketler teminatlarından riskini taşıdıklarınızı mutlaka almalısınız.

Motorlu aracınızı da sigortalatmalısınız

Motorlu araçlarda, üçüncü kişilere gelebilecek zararları karşılamak üzere devlet tarafından zorunlu kılınan “Trafik Sigortası”, herkesin kullandığı motorlu aracı için yapmak zorunda olduğu bir sigortadır. Bu tür sigorta bir kaza durumunda kusurlu olduğunuz zaman karşı taraftaki üçüncü kişilerin her türlü mal, can veya bedenine olan hasarları karşılamaktadır.

Bunun yanında, kendi aracınızı güvence altına alan, halk arasında “Full” diye de bilinen kasko sigorta türü vardır.

Burada belirtilmeden geçilmemesi gereken bir husus da şudur;

Yaptırılan bir “Zorunlu Sigorta” ile üçüncü kişilerin hem malına hem de can veya bedenine olan hasarlar teminat altına alınır, ancak kendi aracınızda olan kişilere karşı herhangi bir teminat yoktur. Herhangi bir kazada, kasko poliçeniz, kendi aracınızda birlikte seyahat ettiğiniz kendinize ve sevdiklerinize olabilecek zararları teminat altına almamaktadır. Kendinizi ve aracınızdaki sevdiklerinizi de “Koltuk Ferdi Kaza Sigortası” yaptırarak, sizin ve sevdiklerinizin canına veya bedenine olabilecek zararları teminat altına alabilirsiniz.

Herhangi bir sigorta yaptırdığınız zaman, ileride bir olumsuzluk yaşamamak için aldığınız poliçeyi biraz zaman ayırarak mutlaka okuyunuz. Bir hata veya eksik teminat varsa ilgili şirkete başvurunuz.

Önemli bir husus da, sigorta yaptırırken ileride ki bir hasarda zarara uğramamak için, ne varlığınızın değerinden yüksek “Aşkın Sigorta” yaptırarak fazla prim ödeyiniz, ne de az prim ödemek için varlığınızın değerinden düşük  “Eksik Sigorta” yaptırmayınız.

Herkese kazasız, mutluluk dolu günler…

 

Birtan Asker

Limasol Sigorta Genel Müdürü

Limasol Sigorta'da çalışmak ister misiniz?

Limasol Bankası çalışanlarına ödül geleneği!

Limasol Bank'tan girişimcilere özel kredi müjdesi!