Limasol Bankası günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumlu seyir ve TL'nin getirisinin bu hafta TCMB'nin yapması beklenen faiz artışı ile artacağı beklentileriyle dolar/TL'de düşüş eğilimi sürüyor.

 

Geçen haftaya 3.94'ün üzerinde başlayan dolar/TL  zayıf ABD verileri ve Türkiye'ye özgü endişelerin de bir miktar azalmasıyla haftayı 3.83 civarında tamamlamıştı.

 

Dolar/TL bu sabah da Cuma gününe göre anlamlı bir değişim göstermeyerek 3.8250/3.8010 seviyesinde başladı. Sepet bazında TL  4.1670/4.170, euro/TL  4.5080/4.5100 , gbp/TL ise 5.1300 /5.1350 seviyesinde bulunuyor.

 

Bu haftanın en önemli gündem maddeleri ise Çarşamba günü ABD Merkez Bankası'nın, Perşembe günü ise TCMB'nin sonuçlarını açıklayacağı faiz kararları olacak.

 

TCMB adım atmadan önce FED in kararını görmüş olacak. Eğer FED faiz artışı yaparsa, TCMB de faiz artış ihtimali artacaktır. Piyasa beklentilerine baktığımızda, son zamanlarda en çok değişikliğe gidilen geç likidite penceresinde faiz arttırma ihtimali var. Piyasa oyuncuları neden faiz artışı bekliyor diye baktığımızda, karşımızda 2 ana sorun gözüküyor.

 

1)    Son gelen enflasyon oranının beklentinin çok üzerinde gerçekleşmesi.

 

2)    TL’nin global para birimlerine karşı çok ciddi değer kaybetmesi. 

 

Geçtiğimiz hafta da yüksek gelen enflasyon rakamları sonrası, faiz artış beklentisi artmış, TL de bir değer kazancı başlamıştı. Piyasa oyuncularının beklentilerine baktığımızda özellikle geç likidite penceresinde 75 baz puan ile 175  baz puan arasında bir artış olacağı yönünde. Bu beklenti bir miktar fiyatlara yansıdığını görüyoruz.Bu nedenle faizlerin sabit tutulması halinde, TL de yeniden değer kaybı yaşanma ihtimali kuvvetli. Eğer beklentiden çok daha fazla bir artış olursa,  TL bazlı paritelerde de TL lehine hızlı tepkilere hazır olunabilir.

 

Özetle FED den yüzde 0,25 lik faiz artış beklentisi, TCMB’den GLP oranında 75 – 175 baz puan arası artış beklentisi bulunuyor.

Reuters'ın 18 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre Merkez Bankası'nın (TCMB) TL'deki sert değer kaybı ve enflasyondaki sert yükselişin devamını önlemek adına 14 Aralık'taki PPK toplantısında geç likidite penceresi (GLP) faizinde artışa gitmesi beklenirken, artış beklentileri 100 baz puanda yoğunlaşıyor. Öte yandan TCMB'nin bu artışın 75 baz puanını ay bitmeden ağırlıklı ortalama fonlama maliyetine yansıtması bekleniyor.

 

TCMB'nin piyasa öngörülerine aksi bir adım atması halinde TL'de sert satış baskısı görülebileceği de unutulmamalıdır.

 

Tahvil bono piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.04,  İki yıllık tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 13.35 valörde ise yüzde 12.02 oldu.

 

BİST-100 Endeksi Cuma gününü yüzde 1,39  yükseliş ile 107,921 puandan kapanmıştır.

Amerika da, FED dışında vergi reformu konuşulmaya devam ederken, Cuma günü gelen istihdam verilerine baktığımızda tarım dışı istihdam rakamının beklentinin biraz üzerinde kaldığını ancak ortalama saatlik kazançlarda ve tüketici güveninde olumsuz bir görünümün oluştuğunu gördük. Bu nedenle çelişkili veriler sebebi ile, piyasanın verilere çok ciddi bir tepki vermediğini belirtelim. Sonuç olarak yukarı USD’nin son hatadaki değer kazanım sürecinin önünde ciddi bir engel görünmüyor.

Dolar ABD'de faizlerin hafta ortasında öngörüldüğü gibi yükseleceği beklentisiyle kazanımlarını korurken Asya borsaları küresel ekonomik büyümenin gücünü koruyacağı beklentisiyle yükseldi.

 

Döviz piyasalarındaki yatırımcıların üç büyük merkez bankasının karar açıklayacağı haftaya girerken temkinli oldukları görülüyor. Bu hafta para politikası kararını açıklayacak olan Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası (Fed) arasında bir tek Fed'in faiz yükseltmesi bekleniyor.

 

İngiltere’de son gelişmeler umut vericiydi ve Brexit konusunda sonunda somut adımlar atılarak, ilk aşamadan olumlu sonuçlar alındı. Diğer bir değişle,  İngiltere ve Avrupa Birliği kritik konuların başında olan vatandaşlık haklarının ve İrlanda sınırı konusunda uzlaşmaya varmayı başardı. Artık 2. aşamaya geçilerek, farklı detaylar konusunda uzlaşma aranacak.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi ise  Cuma günü yayımlanan güçlü ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından küresel ekonomik büyümenin gücünü koruyacağı beklentisiyle yüzde 0.4 artıda bulunuyor.

 

Hisse ve döviz gibi bilindik piyasaların haricinde ise kripto para bitcoin'in dün işlem görmeye başlayan vadeli kontratları günü yükselişle bitirdi.

 

Chicago merkezli CBOE Global Markets borsasında bugün TSİ 02:00'da işlem görmeye başlayan bitcoin kontratları 15,460 dolardan açıldıktan sonra yüzde 21 yükselerek 18,700 dolara kadar çıktı. Son işlem fiyatı 17,550 dolar ile kontrata dayanak oluşturan Gemini borsasındaki fiyatın üzerinde yer alıyor.

Sanal bir değer birimi olan bitcoin, yıl başından bu yana astronomik bir artış göstererek 15 kat değer kazandı ve kurumsal yatırımcıların da ilgisini çekmeye başladı. Ancak bitcoinin değerindeki bu artış fiyatlarda balon oluştuğu kaygılarını da beraberinde getiriyor.

 

PARİTELER

USD/TRY

Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumlu seyir ve TL'nin getirisinin bu hafta TCMB'nin yapması beklenen faiz artışı ile artacağı beklentileriyle dolar/TL'de düşüş eğilimi sürüyor. USDTRY  3,8500 desteği aşağı yönlü geçilmesine rağmen henüz net bir kırılma söz konusu değil.  Bu sabah kur 3,8250 seviyelerinde bulunuyor. Yukarı hareketin başlaması için  3,8700 seviyesini i izlemekte fayda var. 3,8700’nin yukarı kırılması durumunda bu yatay bölgeden kurtulup 3,89/3,90 aralığına doğru bir atak ile karşılaşabiliriz. Geri çekilmenin devamı ile  3,8150 ve 3,7980 desteklerine doğru bir hareket  mümkün olabilir.

 

EUR/USD

EURUSD için Cuma günü yaşanan istihdam verilerinin trend bozucu bir etki yaratmadığı gözlendi. Bu nedenle 1,1830 seviyesi  ana direnç olarak kalmaya devam ediyor.Gün içinde 1,1830’un altında kaldığı sürece  1,1740 1,1710 ve 1,1670  destek olarak karşımızda. Buranın da kırılması ile 1,1670’e doğru hareketin önü açılabilir. Ancak 1,1830’un yukarı yönlü kırılması durumunda 1,1870 - 1,1900 ve 1,1940 hedef konumuna gelebilir.

 

GBP/USD

GBPUSD, İngiltere’den  Brexit konusunda gelen haberlerin de etkisiyle hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Gün içinde 1,3350 günün kritik destek seviyesi olarak kullanılabilir. Buranın üzerinde kalması durumunda 1,3425 - 1,3480 - 1,3570  hedefleri gündeme gelebilir. 1,3350 seviyesi aşağı yönlü kırılırsa 1,3320 - 1,3250  1,3190 seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün olabilir.

 

ALTIN

Altın fiyatları Fed'in Çarşamba günü artıracağı tahmin edilen faizlerden destek bulan dolar nedeniyle dört ayın en düşük seviyelerine yakın yatay seyrediyor. Altının onsu spot piyasada Perşembe günü gördüğü 26 Temmuz'dan bu yana en düşük seviye olan 1,243.71 dolara yakın bir düzey olan 1,284.06 dolardan işlem görüyor.Gram altın ise TL.156 seviyesinden TL153 seviyesine gerilemiş durumda.

BRENT PETROL

Petrol fiyatları ABD'de petrol üretiminin daha da artacağına işaret eden verilerin ardından OPEC'in devam eden üretim kısıntısına rağmen geriledi.İşlemciler Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışındaki ihracatçı ülkelerin üretim kısıntısı anlaşmasını gelecek yıl Haziran ayından önce ele alarak erken sonlandırmayı değerlendireceği şeklinde Kuveyt petrol bakanının yaptığı açıklamanın da fiyatlarda baskı yarattığını belirtti.ABD'de Cuma günü Baker Hughes tarafından yayımlanan verilere göre ülkedeki yeni açılan petrol kuyusu sayısı iki artarak 751'e çıktı ve Eylül'den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Kuyu sayısındaki artış, geçen yıla kıyasla yüzde 15 daha fazla petrol çıkaran ABD'deki üretim artışının süreceğine işaret ediyor. Brent ve ABD hafif ham petrolünün  en yakın vadeli fiyatları yüzde 0.4 ekside bulunuyor.

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATİ

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

10:00

TRY

Cari Denge

-4,1 mlr $

-4,53 mlr $

10:00

TRY

GSYH Yıllık %

8,5%

5,1%

14:30

TRY

TCMB Beklenti Anketi- Yıl Sonu TÜFE %

-

10,68%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

Kaynak : Reuters