Limasol Bankası günlük finans bülteni..

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Limasol Bank Hazine ve Fon Yönetimi Müdürü Dilek Kemancıoğlu yazdı..

 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

TCMB'den faiz artırım beklentileri ve başta ABD'de devam eden dava kaynaklı olmak üzere Türkiye'ye yönelik risk algısının azalmasıyla hafta başından bu yana aşağı yönlü bir eğilim izleyen dolar/TL bu sabah 3.86 civarında hareket ediyor.

 

ABD'de devam eden dava sürecinde bir çok gelişmenin yaşandığı, ayrıca enflasyonun tepe noktasını görmesi nedeniyle piyasa fiyatlamaları açısından şimdilik "en kötü geride" kalmış olabileceği beklentisi fiyatlanıyor.

 

Öte yandan ABD'nin İran'a yaptırımlarının ihlal edilmesi hakkında Halkbank HALKB.IS yetkilisi Hakan Atilla'nın yargılandığı New York'ta görülen dava da piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

 

Bu gelişmeler ise hafta başında 3.94'lü seviyelerde bulunan dolar/TL'de aşağı harekete neden oldu. Dün saat dolar/TL bu sabah 3.860 , euro/TL 4.5570 , gbp/TL5.1660 , sepet bazında 4.2080  seviyesinde bulunuyor.

 

Hafta başında beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisinin TCMB'nin 14 Aralık'ta yapacağı PPK toplantısında geç likidite penceresi faizini artıracağı yönündeki beklentileri artırdı. Ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sermaye hareketlerinin sınırlandırılması ile ilgili bir talebi olmadığını açıklaması ve ABD'de devam eden Reza Zarrab'ın tanık olarak yer aldığı davanın baskısının azalması ile TL daha iyi performans göstermeye başladı.

 

Diğer taraftan jeopolitik riskler de piyasalar tarafından yakından izleniyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin on yıllardır izlediği Ortadoğu politikasına ters düşen bir karar alarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması Ortadoğu'daki barış çabalarını tehlikeye atarken Arap dünyasını olduğu kadar Batılı müttefiklerini de kızdırdı.

 

Kurdaki gerilemenin tahvil faizlerine de aşağı hareket olarak yansıyor.

 

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi geçen hafta 58 baz puanlık düşüş kaydetti. Dün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 12.00, valörde son işlem yüzde 12.01 oldu. İki yıllık tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.36 oldu.

 

Asya borsaları, önde gelen bazı teknoloji hisseleri satış baskısıyla karşı karşıya kalmasının ardından toparlansa da yatırımcıların düşük petrol ve bakır fiyatları ile ABD politikasına ilişkin belirsizlik sonucu temkinli kalmasıyla yaklaşık iki ayın dip seviyesinde bulunuyor.

 

Japonya dışındaki Asya borsalarını izleyen MSCI endeksi ise hafif değişim gösterdi. Endeks bu yılki güçlü kazanımların ardından yatırımcıların kar realizasyonu ile 23 Kasım'da gördüğü 10 yılın zirvesinden yüzde 4.7 geriledi.

 

Japonya'nın Nikkei endeksi Mart sonundan bu yana en büyük düşüşünü kaydetmesi ardından yüzde 1.3 yükseldi.

 

Yatırımcılar ABD'deki vergi indirim yasasının nihai halini bekliyorlar. Vergi indirim tasarısında ilerleme sağlanmış olsa da Kongre'de bütçe üzerinde bu hafta uzlaşı sağlanamaması halinde devlet hizmetlerinin ödeneksizlikten durma ihtimali bulunuyor.

Piyasalar yine Amerika tarafından gelen verilere ve Trump’ın söylemlerine odaklandı. Almanya tarafından gelen olumsuz fabrika siparişleri verisi ve İngiltere tarafında  kabineden yeni ayrılıklar ile karşılaşılması da olumsuz gelişmelere eklenebilir.

 

Trump’ın  yaptığı açıklamalarda ise Müslümanlar, Museviler ve Hristiyanlar için önemli bir anlama sahip olan Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması oldukça büyük tartışmaların kapısını açtı. TBMM de, meclisteki parti yetkililerinin imzası ile ortak bir bildiri yayınladı.

 

Amerika ile ilgili diğer olumsuz bir gelişme ise, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında bütçe konusundaki anlaşmazlığın devam etmesi. Geçmiş dönemlerde de bu tarz anlaşmazlıklar ortaya çıkıyordu ancak genellikle süre dolmadan kısa bir süre bile önce olsa, ortak bir karar ile bütçe konusunda anlaşıyordu. Ancak yine de 8 Aralık gün sonuna kadar uzlaşma sağlanamazsa, hükümetin kapatılma durumu söz konusu olabilir.

 

Bu durumda kritik görevde bulunanlar (polis, gardiyan vb.) hariç, yüzbinlerce kamu çalışanı işe gitmeden uzlaşma sağlanmasını beklemek zorunda kalacak ve devlet işlerinde ciddi bir sıkıntı yaşanmaya başlanabilir.

 

PARİTELER

USD/TRY

Küresel bazda doların yatırımcıların risk iştahının ve ABD vergi reformuna ilişkin iyimserliğin yeniden arttığı işaretlerinden aldığı destek ile değerlendiğini görüyoruz. Buna karşılık, içeride kurun yüzünü biraz daha TL ile direkt alakalı olan gelişmelere çevirdiğini ve içeriye dair beklenti ve haber akışlarını fiyatlama eğilimi gösterdiğini söyleyebiliriz. Hafta başından beri TL'de görülen pozitif ayrışma yoğunlukla TCMB'nin GLP'de kayda değer bir faiz artışı yapacağı beklentisinin yansıması. Kurda 3.84 bandı destek, 3.84–3.91 ana bandı içinde 3.87'nin günlük bir ara direnç olarak takip edilebilir.

 

EUR/USD

EURUSD için bugün  1,1830 bölgesini ana direnç olarak kullanabiliriz. Aşağı harekete geçmeye çalışan parite, bu isteğini de karşılayacak satıcı kitlesine ulaşmadığı için ağır hareket içine girdi. Cuma günü Amerika dan gelecek istihdam verilerini de hesaba katarsanız, bu sakin havanın  çok uzun sürmesi zor. Gün içinde 1,1833’ün yukarı yönlü kırılması durumunda 1,1874 -  1,1910 ve 1,1940 hedef konumuna gelebilirken, 1,1830’un altında kaldığımız sürece  1,1765’ilk ara destek,  1,1740 ise ana destek olarak karşımızda. Buranın da kırılası ile de 1,1710  ve 1,1670’e doğru hareketin önü açılabilir.

 

GBP/USD

GBPUSD aşağı istekli ancak yataya yakın bir gün geçirdik. 1,3380 olarak belirttiğimiz destek bölgesinin çevresinde gezindik. Bu da pek hoş bir kısa vadeli teknik görünüm oluşturmuyor. İngiltere Kabinesinden yeni ayrılıkların gelmesi ve Başbakan Theresa May’e suikast planı yapıldığını ve bunun engellenmesinin yarattığı gergin hava sebebiyle değer kaybetmeye başlayan parite 1,3325 e kadar geri çekilme sürecine devam edebilir.Bu gün de 1,3325 üzerinde kalması durumunda 1,3430 - 1,3480 ve 1,3530 seviyesine doğru hareketin devam potansiyeli kuvvetlenebilir.Ancak 1,3325’in altında kalıcılık sağlayabilirse, geri çekilmenin devamı ile  1,3320-1,3300  sonrasında ise 1,3260 seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün olabilir.

 

ALTIN

Altın fiyatları doların yüksek seyir izlemesiyle genellikle yatay seyrederek, bu hafta başında gördüğü iki ayın dip seviyesinde işlem görüyor. Spot altının ons fiyatı  dün 1,260.71 dolar ile 6 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bugün neredeyse değişim göstermeyerek 1,263.21 dolarda bulunuyor. ABD altınının Aralık vadeli fiyatı  1,265.70 dolar ile yatay seyrediyor.Gram altın ise TL.157 seviyesinde işlem görüyor.

 

BRENT PETROL

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarında azalış olduğunu gösteren verinin ardından yükselse de yakıt stokları ve ham petrol üretiminde artış piyasaları baskı altında tuttu. ABD hafif ham petrol vadeli fiyatı yüzde 0.4 artışla varil başına 56.18 dolarda bulunuyor. Brent ham petrol vadeli fiyatı  yüzde 0.44 artışla varil başına 61.49 dolara yükseldi.

 

PİYASA VERİLERİ:

 

TR: SAATI

PARA BİRİMİ

ÜLKE AÇIKLAMALARI

BEKLENTİ

ÖNCEKİ

10:00

EUR

Sanayi Üretimi - Aylık %(mevs. düzelt.) Ekim

-

-1,60%

10:00

EUR

Sanayi Üretimi - (çalışma günü düzelt.-Yıllık %)

-

3,60%

10:00

EUR

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Genel Konsey toplantısı yapılacak

-

-

16:30

USD

Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları

-

238 Bin

17:30

TRY

Hazine Nakit Dengesi

-

4,5 mlr TL

 

 

 

 

 

 

 

 

               

Kaynak : Reuters