Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmet Ali Yükselen, LAÜ'nün bölgeye olan katkısını anlattı.

Adını Lefke'den alıyor, varlığıyla bölgeye can veriyor. Yakın zamana kadar Güzelyurt ve Lefke bölgesinin tek üniversitesi olarak hizmet veren Lefke Avrupa Üniversitesi, bölgenin gelişim ve kalkınmasında kilit rol oynuyor. LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen'in de bu süreçte katkısı çok büyük.

 

Kuzey Kıbrıs yükseköğretiminde değişime ve gelişime liderlik eden Lefke Avrupa Üniversitesi güçlendirilen akademik kadrosu, her yıl hızla artmaya devam eden öğrenci sayısı, yeni açılan fakülte/yüksekokul ve bölümleriyle hızlı yükselişine devam ediyor.

“EN FAZLA ÖĞRENCİ YERLEŞEN İKİNCİ ÜNİVERSİTE” 

Lefke bölgesi ve LAÜ’de yaşanan gelişmeler
 
2013-2014 Akademik Yılı’nda Lefke Avrupa Üniversitesi’nin rektörlük görevine atanan Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, LAÜ ile ilgili hedeflerini ortaya koyarak, LAÜ’nün Lefke’den ayrı düşünülemeyeceğini, Lefke’nin üniversite ile paralel şekilde büyümesi ve gelişmesini desteklediklerini ifade etti. LAÜ’nün yükselişi ile birlikte bölgenin de eş zamanlı olarak gelişmeye ve kalkınmaya devam ettiğini vurgulayan Yükselen, üniversitenin bölgeye ekonomik açıdan çok büyük bir katma değer sağladığına dikkatleri çekti. 

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen LAÜ’nün hızlı yükselişini değerlendirerek, 2017 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) LYS sonuçlarına göre LAÜ’ye yerleşen öğrenci sayısının 2131 olduğunu belirtti. Bu sonuçlara göre LAÜ’nün KKTC üniversiteleri arasında en fazla öğrenci yerleşen ikinci üniversite olarak tarihi bir başarıya imza attığını vurguladı. 

“Lefke Avrupa Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversiteleri arasında en hızlı büyüyen üniversite konumundadır” diyen Yükselen, üniversitenin her geçen yıl koyduğu hedefler doğrultusunda büyümeye devam ettiğini ve bu büyümenin Lefke bölgesine gerek ekonomik gerekse sosyal kültürel açıdan gözle görülür olumlu yansımaları olduğunu dile getirdi. Yükselen, Lefke’nin ilçe olmasında da, üniversitenin artan öğrenci sayısı ile birlikte bölgeye sağladığı büyük katkıların önemli olduğunu ifade etti.
 
“11,000’in üzerinde öğrenci”

Yükselen LAÜ’nün, dünyanın 76 farklı ülkesinden gelen 11.000’in üzerinde öğrenci sayısı ile Lefke’nin gelişmesine ve canlılık kazanmasına büyük bir katkı sağladığını, tüm bu gelişmelerin Lefke bölgesinde son derece olumlu sonuçlar doğurduğunu ve bu gelişmelerle birlikte birçok marka işletmelerin de son yıllarda bölgede faaliyete geçtiğini söyledi.  
 
Yükselen LAÜ’de rektörlük görevinde bulunduğu son beş yılı  değerlendirerek “Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından kurulan ve 1990 yılında faaliyete geçen bir devlet vakıf üniversitesi olan Lefke Avrupa Üniversitesi’nin, bölge için gerek ekonomik gerekse toplumsal açıdan önemli bir misyon üstlenmekte olduğunu dile getirdi. 

LAÜ’nün, Lefke bölgesinde en büyük istihdam sağlayan kuruluş konumunda olduğunu belirten Yükselen, LAÜ öğrencileri ve akademisyenlerinin üniversitede düzenlediği sosyal ve kültürel faaliyetlerle Lefke bölgesine renk katmakta olduğunu, üniversitenin Lefke ve çevresindeki esnafa, işletme sahiplerine ve bölge halkına ekonomik açıdan da sağladığı katkının çok büyük olduğunu vurguladı. 
   “LAÜ, bölgede gerçekleştirilen sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere de destek vermenin yanında üniversitemizde gerçekleşen sempozyum, panel vb. etkinliklere bölge halkı, sivil toplum örgütleri ve ilgi duyan herkes katılma imkanı bulmaktadır” diyen Yükselen ayrıca, Lefke Avrupa Üniversitesi’nin yıl içerisinde sivil toplum örgütleri ve Lefke Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği çeşitli aktivitelerle öğrenci ve bölge halkının kaynaşmasına olanak sağladığını ifade etti. 

NEDEN LAÜ?

 Lefke’nin ve LAÜ’nün tercih edilmesinin sebepleri

 “Lefke’nin doğal, güvenli ve bozulmamış güzellikleri ile öğrenciler için doğal ve tarihsel bir çekim ortamı oluşturması, üniversitemize yaptığı en büyük katkıdır” diyen Yükselen, üniversitenin tercih edilme sebeplerini ise; Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylı diploma, uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından onaylanmış programlar, güçlü akademik kadro, geniş burs olanakları, ekonomik eğitim ücretleri, araştırma laboratuvarları ve stüdyolar, kaliteli ve çağdaş eğitim anlayışı, kampüs içerisinde bulunan modern ve güvenli yurtlar, doğal çevresi ve öğrenci kulüpleri ile sosyal faaliyetler, uluslararası prestijli üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları, sakin ve güvenli kampüs yaşamı olarak sıraladı. 

“YATIRIMLAR İÇİN DOĞRU BÖLGE”

LAÜ’nün planlı ve sürdürülebilir büyümesine paralel Lefke’ye yapılan yatırımlar arttı 
 
“Son yıllarda üniversitenin göstermiş olduğu hızlı gelişme ve büyüme yatırımcıların dikkatlerini Lefke bölgesine çekmiş, özel sektör girişimcilerinin yatırım taleplerini arttırmış ve bölgeye çeşitli yurt, cafe, restorant gibi yatırımların yapılmasına imkan sağlamıştır” diyen Yükselen, LAÜ’nün planlı ve sürdürülebilir büyümesinin bölgeye olan ilgi ve güvenin artmasına, dolayısıyla bölgeye yeni yatırımların yapılmasına olanak sağladığını dile getirdi.
 
Yükselen ayrıca, üniversitenin yükselişinin sürdürülebilir olmasının Lefke ve Güzelyurt bölgesi için çok yönlü kazanım nedeni olduğunu ifade ederek, üniversiteye duyulan güven neticesinde son yıllarda Lefke’nin yatırımlar için doğru bir bölge olarak öne çıktığına dikkat çekti.