Küresel Piyasalar: Hisse senetlerindeki ralli kar rakamları ile sürüyor!

Uluslararası piyasalarda, hisse senetlerindeki küresel ralli ve ABD'de vergi beklentileri ile sürüyor.

Asya hisse senetleri, şirket karları ve ABD vergi reformunun küresel büyüme için umutları artırmasının ardından küresel ralliyi genişletti. Yendeki zayıflama, Japonya hisse senetlerindeki yükselişin beşinci güne yayılmasına destek olu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Aluminum Corp. of China Ltd., Caterpillar Inc. ve McDonald’s Corp. gibi önemli şirketlerden gelen güçlü kar arakamlarının ardınan 2015 yılının ortalarından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Yen düşüşünü sürdürürken, altın kayıplarını tuttu. Kanada doları, ABD Başkanı Donald Trump'ın bu ülkeden yumuşak kereste ithalatına yüzde 24 gümrük verisi uygulama kararı almasının ardından kayıplarını korudu. Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları, enflasyon verilerinin beklentilerin gerisinde kalmasının ardından değer kaybetti.

Sydney'de AMP Capital Investors yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Güven geri döndü ve yen değer dikkate alındığında geriye düştü," dedi ve "Piyasalar biraz fazla rahatlamış durumda. Küresel olarak, risk alma yönünde işlemler görüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Küresel hisse senetleri bu ay, Avrupa'da siyasi risklerin azalması ve ABD ekonomisinin beklenenden daha iyi çıkan şirket karları ile birlikte iyileşme işaretleri göstermeye devam etmesi ile birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı. Trump'ın çarşamba günü, kurumlar vergisini yüzde 15'e düşürecek bir vergi planı açıklaması bekleniyor.

Ancak, yatırımcıların bu hafta Japonya ve Avrupa merkez bankalarının politika toplantılarını bekleneleri ile birlikte devam ediyor. Ve Çin'de, regülatörlerin sıkılaştırma tedbirlerine ilişkin endişeler, dünyanın ikinci en büyük hisse senedi piyasasının dört ayın en düşük seviyesi yakınında seyretmesine neden oldu.

Piyasalarca takip edilecek önemli olaylar şöyle;

*Alphabet Inc., Microsoft Corp., Amazon.com Inc., Twitter Inc., Intel Corp., Credit Suisse Group AG, Barclays Plc, Bayer AG, Daimler AG ve Total SA bu hafta kar açıklayacak önemli şirketler arasında yer alıyor.

*Japonya Merkez Bankası'nın Perşembe günü sona erecek iki günlük toplantısında parasal gevşeme programınnda değişikliğe gitmemesi bekleniyor. Enflasyon, merkez bankasının hedfi olan yüzde 2'nin oldukça altında olmasına karşın yukarı yönde kıpırdıyor.

*Avrupa Merkez Bankası (AMB) da Perşembe günü para politikası toplantısını gerçekleştirecek. Yetkililerin politikada değişiklik olacağı yönünde fazla işaret vermemesi le birlikte, dikkatler, Başkan Mario Draghi'nin AMB'nin olağandışı teşvik programından çıkışı tartışmaya başladığına ilişkin işaret verip vermeyeceğine çevrilecek.

*ABD'de haftanın sonunda GSYİH verileri açıklanacak. Bu verilerin ABD ekonomsinin ilk çeyrekte yıllıklandırılmış rakamla yüzde 1 arttığını göstermesi bekleniyor. Bu durumda ekonomi son bir yılın en yavaş büyümesini göstermiş olacak.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında, Salı günü yüzde 1.2 düştükten sonra, yüzde 0.1 daha gerileyerek, Tokyo saati ile 13:44'te 111.25 seviyesine indi. Japonya para birimi, geçen hafta ulaştığı beş ayın zirvesinden yüzde 2.6 geriledi.

*Aussie yüzde 0.2 düşerek 75.15 ABD senti seviyesine indi. Avustralya'da yıllık çekirden enflasyon son çeyrekte merkez bankasının hedef aralığının alt sınırına hemen yakın bir noktaya hızlandı ve bu durum, Avustralya Merkez Bankası'nın faiz değiştirmeme kararının altını çiziyor.

*Kanada doları ABD doları karşısında, Salı günü, Trump'ın yumuşak kereste ithalatına yüzde 24'e kadar gümrük vergisi uygulama kararının ABD ve Kanada arasındaki ticaret anlaşmazlıklarını daha da derinleştirmesi ile birlikte yüzde 0.5 düşmesinin ardından yüzde 0.1'den az yükselerek 1.3563 seviyesine geldi.

Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1 yükseldi ve çıkışını beşinci güne taşıyarak, bu yılın en uzun yükseliş serisini gerçekleştirdi. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 ve Singapur'da Straits Times Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 yükseldi ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 1.4 ile Kasım'dan bu yana en sert yükselişini gerçekleştirdi. Her iki piyasa da bir günlük tatilinin ardından yeniden açıldı. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, Salı günkü yüzde 0.2'lik yükselişin ardından yüzde 0.4 daha yükseldi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin Salı günü yüzde 0.6 yükselmesi ve tüm zamanların en yüksek seviyesinie yalm-nızca 10 puanlık bir mesafede kapanmasıonın ardından yatay seyretti. Dow Jones Endeksi yüzde 1.1 yükseldi ve 1 Mayıs'ta gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 0.5 uzağına geldi. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.7 yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı. Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0.2 tırmanarak Ağustos 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Emtia

*Altın, yatırımcıların dikkatini Trump'ın ekonomiyi desteklemeye yönelik gündemine çevirmesi ile birlikte, Salı günü yüzde 1 düştükten sonra fazla değişmeyerek ons başına 1,264.47 dolarda kaldı.

*Ham Petrol, Salı günü altı gün süren düşüşünü durdurduktan sonra, yüzde 0.2 düşerek varil başına 49.47 doalra indi ve düşüşüne tekrar başladı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, beş seans art arda yükseldikten sonra fazla değişmeyerek yüzde 2.34'te kaldı.

*Avustralya'nın 10 yıllıklarının faizi dört baz puan yükselerek yüzde 2.63'e çıktı.