Küresel Piyasalar: Hisse senetleri yükseldi!

Uluslararası piyasalarda, hisse senetleri yukarı yönde hareket ederken, petrol değer kazandı.

Asya hisse senetleri, küresel hisselerin rekor seviyedeki seyrini sürdürmesi ve Petrol  fiyatlarındaki yükselişin enerji sektörü kağıtlarına alım getirmesi sonucu yukarı yönde hareket etti. Yeni Zelanda doları, ülke merkez bankasının faizi uzun bir süre daha rekor düşük seviyede tutmaya devam edeceğini kaydetmesinin ardından geriledi.

Yeni Zelanda ve Güney Kore'de gösterge endeksler, bölgedeki yükselişlere öncülük etti. Japonya hisse senetleri fazla değişmedi ve Aralık 2015'ten bu yana en yüksek seviyesi yakınında seyretti. Altın, altı gün süren düşüşün ardından sakin seyrederken,  Petrol , geçen haftaki sert düşüşün ardından başladığı yükselişini sürdürdü. Çin hisse senetleri düşüşünü tekrar başlattı ve Şanghay Bileşik Endeksi, düzenleyici kuruluşların finans piyasalarına müdahale ettiği bir ortamda, Eylül 2016'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi.

Şirket karları ve ABD ekonomisinden gelen olumlu veriler, küresel büyümeye ilişkin gübenin güçlenmesine neden oldu. Şirket kaları büyük ölçüde tahminlerin üzerinde çıkarken, üst üste ikinci yılda da karında düşüş olacağı tahmininde bulunan Toyota Motor Corp. bu iyimserliği biraz azalttı. New York Fed Başkanı William Dudley Mumbai'de bir konuşma yapacak ve bu konuşma yatırımcılar için, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan'ın faiz artırımının hızına ilişkin şüpheler oluşmasına neden olan konuşmasının ardından Fed'in para politikasının gelecekte izleyeceği yola ilişkin değerlendirme yapma konusunda bir şans olabilir.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, bugünkü toplantısında, gösterge faizi değiştirmedi ve enflasyonun yavaşlayacağını işaret ederek, faizin uzun bir süre daha düşük kalacağını kaydetti. Banka, enflasyonun 2018 yılında yüzde 1.1'e yavaşlayacağını ve zamanından önce yapılan sıkılaştırmanın büyümeyi olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Piyasaların izleyeceği önemli olaylar şöyle;

*Filipinler Merkez Bankası para politikası kararını açıklayacak.

*İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü faiz kararını açıklayacak ve çeyrek dönem enflasyon raporunu yayımlayacak.

Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saati ile 12:51'de fazla değişmezken, Nikkei 225 Endeksi, SoftBank Group Corp.'un finansal sonuçlarının analistlerin tahminlerinin üzerinde gelmesi sonrası değer kazanmasının desteği ile yüzde 0.2 yükseldi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 yükseldi ve yükselişini dördüncü güne taşıdı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 geriledi ve böylece son sekiz günün yedisinde aşağı yönde hareket etmiş oldu.

*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 yükseldi ve Çarşamba günü devlet başkanlığı seçiminden sonra meydana gelen kaybın büyük kısmını geri aldı.

*Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.9 sıçrayarak Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün yüzde 0.1 yükselmesi ve tarihinin en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından fazla değişmedi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 114.17 seviyesine çıktı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günkü yüzde 0.1 düşüşün ardından yüzde 0.1'den az yükseldi.

*Kiwi olarak da adlandırılan yeni Zelanda doları yüzde 1.5 düşerek 68.39 ABD senti seviyesine indi ve Haziran ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

*Kanada doları, Moody's Investors Service'in 6 Kanad bankasının kredi notunu düşürmesinin ardından yüzde 0.5 değer kaybetti.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, son üç günde yükseldikten sonra iki baz puan gerileyerek yüzde 2.40'a indi.

*Avustralya'nın 10 yıllıklarının faizi bir baz puan gerileyerek yüzde 2.65'e düştü.

Emtia

*Batı Teksas Petrolü (WTI), Çarşamba günü yüzde 3.2 sıçradıktan sonra yüzde 0.4 daha yükselerek varil başına 47.53 dolara ulaştı. Kontrat geçen hafta yüzde 6.3 düşmüştü.

*Altın, altı gün düştükten sonra, yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,219.81 dolara tırmandı.