Küresel Piyasalar: Dolar düştü, hisseler yükseldi!

Uluslararası piyasalarda, dolar yen karşısında, K. Kore'ye ilişkin endişelerle düşerken, hisse senetleri değer kazandı.

Asya hisse senetleri, Hong Kong hisselerinin 21 ayın en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte rallisine yeniden başladı. ABD endeks vadeli kontratları, ABD Başkanı Donald Trump'ın FBI Direktörü Jaems Comey'i görevden almasının ardından düşerken, yen dolar karşısında, Kozey Kore'nin nükleer programına ilişkin endişelerle yükseldi.

Ülke dışında işlem gören Çin hisse sentleri, Şanghay piyasasında istikrar işaretlerinin arttığı bir ortamda yükseldi. Güney Kore hisseleri, Moon Jae-in'in devlet başkanlığı seçimini kazanmasının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesinden geriledi. Dolar, Salı günü Fed yetkililerinden gelen şahin yorumların desteğiyle son bir ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra geriledi. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, ülkenin büyük şirketlerinin kar açıklamaları öncesi 20,000 seviyesine yaklaştı.

Şanghay'da hisse senetleri, politika yapıcıların kaldıraçlı işlemlere yönelik kısıtlamaları artırmaları ile birlikte, güçlü satış dalgasının Nisan ayının ortasından bu yana hisse sentleri ve tahvillerinin değerini en az 450 milyar dolar eritmesinin ardından üst üste ikinci günde de sakin seyretti. Çin hisse senetleri, üretici fiyatlarındaki artışın Nisan ayında beklenenden daha fazla yavaşlamasına ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisi tarafından canlandırılan küresel reflasyonda potansiyel gevşemeye ilişkin işaretleri artırmasına karşın yükseldi.

First Shanghai Securities stratejisti Linus Yip, "Hong Kong yatırımcıları, anakara piyasasının istikrara kavuşmasını beklemelrinden dolayı harekte geçmiyoarlardı ve şimdi nihayet alım için güven duydular" şeklinde görüş bildirdi.