Küresel Piyasalar: Dolar düşerken, hisselerdeki ralli zayıfladı!

Uluslararası piyasalarda, dolar yen karşısında düşerken, hisse senetlerindeki ralli zayıfladı ve petrol yükseldi.

Asya Pasifik hisse senetleri, Japonya'daki rallinin zayıflaması ve Çin hisse senetlerinin geri çekilmesi ile birlikte, erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi. Petrol varil başına 49 doların üzerine çıktı ve dolar düşüşünü beşinci güne taşıdı.

Japonya hisse senetleri, Nikkei 225 Endeksi'nin 20,000 seviyesinin sadece 2 puan yakınına kadar yükselmesinin ardından geri çekildi. Hong Kong ve Çin'deki düşüşler, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) ilk kez 2,400 puan seviyesinn üzerine çıkmasını sağlayan Petrol destekli rallinin durmasına neden oldu. Ham Petrol, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılmasını desteklemesinin ardından yükseldi ve kazançlarını beşinci güne taşıdı.

Pazartesi günü görülen yükseliş, küresel ekonominin gücüne ilişkin endişelerin artmasına rağmen finans piyasalarını destekledi. ABD'de Cuma günü açıklanan perakende satışlar ve enflasyon verilerinin büyümeye yönelik endişeleri artırmasının ardından, Çin'de Pazartesi günü açıklanan sanayi üretimi ve perakende satış verileri de beklenenden daha zayıf geldi. Küresel hisse sentleri ayrıca, Çin'in küresel altyapıyı desteklemeye ilişkin planından da destek buldu.

Piyasalarda bugün izlenecek önemli olaylar şöyle;

*İngiltere'de enflasyon, Almanya'da ZEW güven endeksi ve Euro Bölgesi'nde GSYH verileri açıklanacak.

*ABD'de sanayi üretimi ve konut başlangıçları verileri açıklanacak.

*Uluslarararası Enerji Ajansı (IEA) Nisan ayı OPEC üretim tahminlerini açıklayacak.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik ENdeksi Tokyo saati ile 11:47'de yatay seyrediyordu ve Mayıs 2015'ten bu yana en yüksek seviyeleri yakınında dalgalandı.

*Japonya'da Topix Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.7'ye kadar çıkardığı kazançlarının neredeyse tümünü geri verdi. Nikkei 225 Endeksi geri çekilmeden önce 19,998.49 puana kadar tırmandı. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 kadar yükseldikten sonra bu kazancını geri verdi.

*Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri, Pazartesi günü, Beijing'in altyapı harcamalarına ilişkin programın açıklanması ile yüzde 1.6 kadar yükseldikten sonra yüzde 0.7 geriçekildi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 ve Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 düştü.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksi Pazartesi günü yüzde 0.5 yükseldikten sonra fazla değişmedi.

Petrol Pazartesi günü yüzde 2.1 yükseldikten sonra yüzde 0.4 daha tırmanarak varil başına 49.04 dolara ulaştı.

*Altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,234.61 dolara çıktı ve yükselişini dördüncü güne taşıdı

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü ve düşüşünü beşinci güne taşıdı.

*Yen dolar karşısında, Pazartesi günü yüzde 0.4 düştükten sonra yüzde 0.3 yükselerek 113.46 seviyesine çıktı. Güney Kore wonu yüzde 0.4 değer kazanarak 4 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, Meksika pesosu yüzde 0.3 yükseldi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Pazartesi günü iki baz puan yükseldikten sonra bir baz puan düşerek yüzde 2.33'e indi.

*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 2.58'e indi ve düşüşünü beşinci güne taşıdı.