Küresel Piyasalar: Dolar düşerken, hisseler karışık, TL sıçradı!

Uluslararası piyasalarda, dolar yen karşısında düşerken, hisse senetleri karışık seyretti ve Türk Lirası sıçradı.

Yen dolar karşısında güç kazanırken, Asya hisse senetleri, süregelen siyasi endişelerin Çin ekonomisin üst üste ikinci çeyrekte de hızlandığını gösteren veriyi dengelemesi ile birlikte karışık seyretti. Türk Lirası, referandumda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gücünü artıran anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin ardından sert yükseldi.

Yen, Kuzey Kore'deki duruuma ilişkin endişelerin devam etmesi ile birlikte beş ayın en yüksek seviyesine çıkardığı kazancını daha da artırdı. Türk Lirası, haftasonu gerçekleştirilen referandumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a istediği zaman seçim çağrısında bulunma ve bakanların atamasını yapabilme yetkisini veren anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin ardından yaklaşık yüzde 2 değer kazandı. Çin hisse senetleri, gayrısafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yatırımlardaki artışa bağlı olarak hızlanmasına karşın değer kaybetti. Avustralya, Yeni Zelanda ve Hong Kong'da piyasalar ve Avrupa piyasalarının büyük bölümü tatil nedeniyle bugün kapalı. ABD'de işlemler bugün başlayacak.

Yatırımcılar, bu ay artış gösteren jeopolitik gerilimden dolayı tedirgin durumda. Güney Kore'nin Pazar günkü balistik füze denemesinin başarısız olması, bu ülkeye acil bir askeri müdahale endişelerini azaltırken, Trump yönetiminin Pyongyang yönetimine karşı planlarından sapma yapmasını sağlayamadı. ABD Başkan yardımcısı Mike Pence, Kuzey Kore sınırındaki birlikleri ziyaret etti ve "tüm seçeneklerin masada olduğunu" söyledi.