Küresel Piyasalar: Asya hisseleri düşüyor!

Uluslararası piyasalarda, Asya hisseleri düşerken, yen dolar karşısında değer kazandı.

Asya hisse senetleri, ABD hisselerinde dünkü zayıf seyri izleyerek gerilerken, dolar karşısında yükselen yen, Japonya hisseleri üzerinde baskı oluşturdu. Avustralya doları, merkez bankasının faiz değiştirmemesinin ardından değer kaybetti.

Yen dolar karşısında yükselişini üçüncü güne taşıdı. Tokyo Borsa’sında işlem gören hisseler, ABD'de oto üreticilerinin Mart ayında satışların beklenenin altında kaldığını duyurmasının ardından geriledi. Çin, Hong Kong, Tayvan ve Hindistan'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı. Avustralya doları düşüşünü dördüncü güne taşırken, ülke tahvilleri değer kazandı. Güney Afrika randı, S&P'nin ülke notunu 17 sene sonra ilk kez yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesinin ardından kayıplarını yedinci güne taşıdı.

Yatırımcılar, Cuma günü açıklanacak olan kilit önemdeki ABD tarım dışı istihdam verisi ve  Çarşamba günkü Fed toplantı tutanakları öncesi beklemede. ABD'de dün açıklanan ISM verisi, ABD'de imalat sektörünün Mart ayında güçlü bir şekilde genişlemeye devame ttiğini gösterdi ve bu durum küresel ekonomideki toparlanmaya olan güvenina rtmasına neden oluyor.

Avustralya Merkez Bankası, konut piyasasındaki ısınmanın daha fazla gevşemeye gidilmesini önlemesi ve ekonominin sıkılaştırmayı kaldıracak denli güçlü olmamasından dolayı gösterge faizi değiştirmedi ve beklemede kalmaya devam etti. Hindistan Merkez Bankası'nın da bu haftaki toplantısında faiz değiştirmemesi bekleniyor.