Kurban Bayramı sonrasında Dolar/TL'de son durum...

Dolar/TL, Kurban Bayramı sonrasında ne kadar oldu? İşte dolar/TL'de son durum...

Kurban Bayramı sonrasında Dolar/TL'de son durum

Uzun bayram tatili sonrasında ekonomide mesai bugün başlıyor. Bayram öncesinde yangın yerine dönen ve gerek Merkez Bankası gerek BDDK’nin ardı ardına aldığı önlemlerle sakinleştirilen piyasalarda bu hafta kısmi bir toparlanma bekleniyor.

Bayram tatili öncesinde 7.24 seviyelerine çıkan ve Moody’s ve S&P’nin not indirimlerinden etkilenmeyen dolar/TL, piyasaların yarım gün açık olduğu pazartesi günü 6.10 seviyesinin üzerine çıktı ancak tatil boyunca 6 lira civarında dengelendi.

Analistler, bayram sürecinde Türkiye ETF’lerinin yükseldiğine ve gelişmekte olan ülke piyasalarında kısmi bir toparlanma yaşandığına dikkat çekerek: “Gelişmekte olan ülke hisse senetlerinde kısmi toparlanma oldu. Dolar bazında neredeyse %40’ı aşan iskontoyla ve 2001 yılı seviyelerinde işlem gören Türkiye hisse senetlerinde de bir değerlenme bekliyoruz. Ayrıca TL’nin de bir miktar güçlenmesi ve 5,98’li seviyelere düşmesi beklenebilir." dediler.

Bu sabah IKON Menkul tarafından paylaşılan bültende: "6.0200'nin aşağısında 5.9000 desteği gündeme gelebilir ve gün içerisinde kilit nokta olarak bakılabilir. 5.7380 ise haftalık ana destek olabilir. Olası ataklarda yeniden 6.0200'nin üzerine çıkılırsa 6.1385 seviyesi ilk direnç olarak görülebilir. 6.1385 üzerinde ise alım iştahının yeniden artması beklenebilir." ifadeleri yer aldı.

Piyasaların önünde ağustos ayı enflasyon verileri ve 13 Eylül’de yapılacak Merkez Bankası PPK toplantısı var. Analistlere göre, dolar kurundaki yükselişin enflasyona esas etkisi eylül ayı verilerinde görülecek. Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ve yaptırımlara ilişkin gelişmeler de yakından izlenecek.

Yurt içi piyasalarda bugün ise TCMB'nin kapasite kullanımı raporu izlenecek.