Jackson Hole toplantısı "cebimizi" nasıl etkiler?

Geçtiğimiz sene Dolar'ı, Türk Lirası karşısında 2.92'den 2.95'e çıkarıp sonrasında da 3 liraya gelmesine zemin hazırlayan toplantı tekrar bu cumartesi yapılacak.

ABD Merkez Bankası (FED) 1978 yılından beri ABD'nin Wyoming eyaletindeki Jackson Hole kasabası yakınlarındaki bir milli parkın içinde yıllık bir sempozyum düzenliyor. Ev sahipliği yapan Kansas eyaletinin merkez bankası (Federal Reserve Bank of Kansas). Tanınmış akademisyenler, dünyanın dört bucağından merkez bankacıları ve finans konusunda bilinen basın mensupları katılıyor bu toplantılara.

Her yıl ağustos ayında dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinin merkez bankacılarının katıldığı toplantının gerçekleştiği Jackson Hole, Grand Teton ve Yellowstone milli parklarının köşesinde dünya harikası bir kasaba. Nüfusu 10 bin kişi. İçinden geçen Snake River da balık tutmaya elverişli. Sempozyumun bir öğleden sonrası katılanların zevkine göre yörenin sunduğu güzellikleri tatmaya ayrılıyor.

Özellikle 990’lı yılların ikinci yarısında çıkan Güneydoğu Asya ve Rusya krizleri Jackson Hole toplantılarının da yapısını değiştirdi. Toplantılar medyatik oldu. Özellikle gelişmiş ülke merkez bankası başkanlarının yaptıkları konuşmalar ya da katıldıkları tartışmalarda öne sürdükleri görüşler medyaya yansımaya başladı.

Bu sene gerçekleşecek olan toplantıdan önce, küresel piyasalar, karışık seyrediyor.

Analistler, 24-25 Ağustos'ta Jackson Hole'da yapılacak geleneksel yıllık merkez bankaları toplantısının bu haftanın en önemli gündem maddesi olacağını belirterek, bugün ABD'de Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin takip edileceğini bildirdi.

Geçen hafta 3,5493 seviyesine çıkan dolar/TL, cuma gününü yüzde 0,19 azalışla 3,5186 seviyesinden kapatırken, bu sabah saatlerinde 3,5129'a kadar geriledi.

Analistler, BIST 100 endeksinin geçen haftayı yükselişle kapatmasının bu hafta alımları güçlendirebileceğini ve yukarı yönlü trendi devam ettirebileceğini bildirdi.

Peki toplantıda ne bekleniyor?

Citigroup ekonomistleri Dana Peterson, Andrew Labelle, William Lee ve kurumun stratejistleri Andrew Hollenhorst'un yazdığı bir müşteri notunda, “Fed Başkanı Janet Yellen'ın 26 Ağustos'taki Jackson Hole konuşmasında bir sonraki faiz artırımına ilişkin güçlü bir sinyal verme ihtimali düşük” ifadesi yer aldı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Jackson Hole Konferansı'nın öncesinde Çarşamba günü Almanya'da saat 09:00'da konuşacak. Aynı gün, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan da açıklamalarda bulunacak.

Analist Kopuz, Toplantıda gözlerin öncelikle Draghi ve Janet Yellen'da olacağını belirten Kopuz, “Piyasalar Yellen'dan bu toplantıda ekstrem bir açıklama yapmasını beklemiyor. Fakat bu oturumda Draghi'den gelecek açıklamalar şimdiden piyasaların ilgisini çekmiş gözüküyor. Draghi, ülkelerin para politikalarına dair fikir alışverişinde bulundukları bu toplantıya en son 3 sene önce katılmış ve buradan parasal genişlemenin başlayacağı sinyalini vermişti” dedi.

Yatırımcılar, 7 Eylül'deki ECB toplantısında parasal genişlemenin akıbetinin masaya yatırılıp yatırılmayacağını merak ediyor. 20 Eylül'de ise FED'in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplanıyor. Olası senaryoları önceden hesaba katmak isteyen yatırımcılar için yapılacak açıklamalar para piyasaları için bir gong vuruşu niteliğinde olacak. 

Geçen sene, Türkiye eski Merkez Bankası başkanı Erdem Başçı’nın 6 kez katıldığı bu toplantılara Murat Çetinkaya’nın neden katılmadığı merak konusu olmuştu. Çetinkaya’nın bu toplantıya katılmadığı gibi, ne bir yardımcısını ne de araştırma genel müdürünü göndermediği ortaya çıktı.

Türk Lirasını nasıl etkiler?

Amerika’nın faiz artışıyla alakalı vereceği en ufak ipucu bile, Dolar Türk Lirasında sert hareketlere sebep olacaktır.

Türkiye’deki ve Kıbrıs’taki tüm ithalat Dolar cinsinden yapılıyor. Olası bir Amerika faiz artışının bize faturası ağır kesilip, fiyatlara yansıması çok çabuk olabilir. Fiyatlar birden artabilir, enflasyon tekrar canlanıp bütçemizi etkileyebilir. Dolar karşısında 2 senedir ağır derecede kayıplar veren Türk Lira’sı için bu toplantıyı yakından takip ediyor olacağız.