İran, kripto para birimini piyasaya sürmeyi hedefliyor!..

İran, ABD yaptırımlarından kaçınmanın tek yolunu kripto para birimlerinde buldu... İşte detaylar...

 

İran, Kripto Para Birimini Piyasaya Sürmeyi Hedefliyor!

 

   İran,  ABD Başkanı Donald Trump tarafından çıkarılan yeni ekonomik yaptırımlarını atlatmanın yolunu yerli kripto para birimlerini piyasaya sürmekte buldu.

İran yerli bir kripto para birimi çıkarmayı planlıyor

   İran’ın resmi haber organı PressTV’ye göre yerli bir kripto para birimi geliştirme planı hükümetin Bilim ve Teknoloji Bakanlığının gündeminde. Bakanlığın yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı olan Alireza Daliri, dün yaptığı açıklamada projenin İran Merkez Bankası ile iş birliği içinde yapıldığını belirtti. Alireza Daliri konuya yönelik şunları söyledi: "Ülkede yerli bir dijital para kullanmak için gerekçeleri hazırlamaya çalışıyoruz."

    İran’ın resmi kripto para birimi, gelecek ay yürürlüğe girecek olan ABD yaptırımlarından dolayı yurt içi ve yurt dışı işlemleri kolaylaştırmak için İran’ın ulusal parası Riyal’i tokenize edecek. ABD, Mayıs ayında 6 Ağustos’tan itibaren İran’ın ABD dolarına erişimini kısıtlayacak ekonomik yaptırımların yeniden devreye girmesiyle birlikte Mayıs 2015’te İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıkladı.

İran’ın bu hamlesi Venezuela’ya benzer

     Daliri, bakanlığın önümüzdeki üç ay boyunca merkez bankasıyla Blockchain teknolojisini entegre etmeyi ve yerel ticari bankalar arasında genel uygulama için bir kripto para birimi çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Duyuru, İran hükümetinin kripto para ve Blockchain teknolojisini geliştirme yönünde devam eden desteğiyle uyumlu.

   Nisan ayında Daliri, yerli ve yabancı işletmeler arasındaki mali ödemeleri kolaylaştırabilecek bir “karşılıklı kripto para birimi” oluşturma fikrini açıkladı. İran’ın bu hamlesi, ABD yaptırımlarından kaçınmak için kendi petrol destekli kripto parasını çıkaran Venezuela’yı takip ediyor.