İktisatbanktan Günlük Ekonomi Analizi - 3 Ağustos 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

 

İktisatbanktan Günlük Ekonomi Analizi - 3 Ağustos 2018

 

Temmuz ayı enflasyonu, Çavuşoğlu-Pompeo zirvesi, ABD istihdam raporu, EUR/USD, USD/TRY ve Altın
 

*Türk mali piyasaları ABD ile yaşanan diplomatik kriz ve yaptırım kararı sonrası ilk günü oldukça olumsuz bir seyir ile tamamladı. 

*Her ne kadar bugün Singapur’da yüz yüze görüşecek olan Çavuşoğlu-Pompeo zirvesinden bir çözüm bulunabileceği beklentisi ile piyasada bozulmanın dozajı korkulduğu kadar büyük olmasa da, TL ve TL  cinsi varlıkların her geçen gün erimeye devam ediyor. 

*USD/TRY kuru, öne çıkardığımız 4.92 seviyesini yukarı yönlü kırması ardından (bakınız grafik) süratle bu sabah 5.11’li seviyelere varan bir yükseliş kaydederken, borsa cephesinde genele yayılan satışlar ile BİST100 endeksi dünü %2.7 oranında düşüşle tamamladı. 

*Tahvil faizlerinde ise yaklaşık 50 baz puan civarında yükselişler yaşanırken, 10 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi %20 seviyesine yükseldi.  

*Türkiye’nin risk primini yansıtan 5 yıl vadeli CSD (temerrüt sigorta pirimi, yabancının Türkiye riskini ölçer) dün itibarı ile 340 baz puana yükselerek 2009 yılındaki seviyelere döndü (Brezilya 213; Rusya 138; G. Afrika 188).

*Bugüne döndüğümüzde, Çavuşoğlu-Pompeo zirvesi kadar, TÜİK tarafından açıklanacak Temmuz ayı enflasyon rakamları da Türk mali piyasalarının radarında olacaktır. 

*TSİ 10.00’da açıklanacak resmi TÜFE enflasyonunun aylık bazda %0.9 artması bekleniyor. Enflasyonun Haziran ayında %15.39 seviyesine yükselerek 2003 yılından bu yana en yükseğe çıktığını hatırlatalım. Piyasa beklentisinin ötesinde bir verinin mevcut olumsuz havayı daha da destelemesinden endişe ediyoruz.

*Günün ikinci yarısında ise (15.30) ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacak resmi istihdam raporu günün önemli gelişmesi olarak takip edilecektir. 

*Her ayın ilk Cuması olduğu üzere, ekonominin sağlığı açısından en önemli gösterge verilerden biri olarak kabul edilen istihdam raporunda tarım dışı bordrolu çalışan sayısının 180 bin artması, saatlik ücret artışını ise aylık %0.3 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 

*Piyasaların risksiz getiri olarak gördüğü (gösterge) ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yeniden %3 seviyesine yükselmesi bir tarafta, Avrupa Merkez Bankası’nın ise güvercin duruşu diğer tarafta EUR/USD paritesini 1.1580 ile son 6 haftanın en düşük seviyesine itti. 

*Ticaret savaşı endişelerinin de körüklediği riskten kaçış ve ABD Doları’nın değerlenmesi ile EUR daha da aşağı seviyeleri görülebileceğini düşünüyoruz. Özellikle 1.15 seviyesinin kırılması durumunda, EUR’da çözülmenin başlayacağını düşünüyoruz (bakınız grafikler).

*Dolardaki değerlenme ile altının ons fiyatı da 1.200 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bugün açıklanacak ABD istihdam verisi ardından EUR ve altının yön bulacağını düşünüyoruz. 

*Dün İngiltere Merkez Bankası 9-0 oy ile (tam mutabakat) gösterge politika faiz oranını %0.50 seviyesinden %0.75 seviyesine yükseltti. Gönülsüz olarak yapıldığını hissettiğimiz bu hareket dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere GBP/USD paritesini 1.30 seviyelerine kadar itti.

*Elbette yukarda ne kadar çok başlık atsak da, Türk insanının barometresi konumunda olan kurun seviyesi/oynaklığı, haliyle gündemin bir numaralı maddesini teşkil ediyor. 

*Mevcut faiz ve döviz kuru seviyesi, Türk Lirası bilanço ve öz sermaye taşıyan birçok kurum üzerinde zorlayıcı ve yıpratıcı etkiler kuracağı aşikâr. Binanın temeli misali her kurumun temeli de öz sermayesidir. Her geçen gün üzerinde binen risk ağırlıklı aktifler, finansal tabloların bozulmasına neden oluyor! 

*Hastalığın ilk tedavisi hasta olduğunu kabul etmektir. 


USD/TL 
 
4.92 seviyesinin üzerinde beklediğimiz patlayıcı yükseliş devam ediyor. Keşfedilmemiş sularda serbest dalgalanan Türk Lirası, yönün Kuzey’e çevirmiş durumda.

Kaynak: Reuters

Altın
 
Doların değer kazanması ile altını ons fiyatı da baskı altına girdi. 1.200 usd/ons kritik destek bölgesinin altına geçmesi durumunda (3 numara), düşüş ivme kazanabilir. 

Kaynak: Reuters

EUR/USD, ABD ve AB 10 yıllıklar (faiz makası)
 
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin geçen hafta düzenlenen basın toplantısında herhangi bir heyecan yaratamaması ve güvercin bir görüntü sergilemesi bir yana %4.1 büyüyen ve faiz artırım döngüsünde olan ABD ekonomisi diğer taraftan faiz makasında da avantajı ele geçirmiş durumda. EUR/USD paritesinde ana yönünüz aşağı ve Dolar yönlü olmaya devam ediyor.

Kaynak: Reuters

4 saatlik grafiklerde şüpheli de olsa üçgen kırılımını gerçekleştiren EUR/USD paritesinde bugün günün ikinci yarısında açıklanacak ABD istihdam raporu ardından daha fazla ip ucuna sahip olacağız.

Kaynak: Reuters

Günlük grafiklerden de görüleceği üzere, yeniden sıkışma bölgesini giren EUR’da kırılımın gerçekleşmesi durumunda aşağıda düzeltme için büyük bir alan olduğunu düşünüyoruz. 1.15 civarında olan desteği gözetmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Reuters

GBP/USD
 
İngiltere’nin faiz artırımına rağmen dün de beklediğimiz üzere sterlinde değer kaybı yaşandı. İlk seviye olan 1.3050 ardından 1.2950 için izlemedeyiz.

Kaynak: Reuters