İktisatbank'tan Günlük Ekonomi Analizi - 27 Temmuz 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

 

İktisatbank'tan Günlük Ekonomi Analizi - 27 Temmuz 2018

 

Piyasalar üzerinde ilave bir risk faktörü: Türkiye - ABD gerginliği

*Türk mali piyasalarında dalga boyu artık hem yorucu hem de yıpratıcı olmaya başladı.

*Dün günün ilk yarısını temkinli iyimser bir tonda geçiren Türk mali piyasaları, gün sonunda 180 derece ters bir eğilim kaydetti. 

*Rahip Brunson’un ev hapsine alınma kararını, Türkiye-ABD ilişkilerinde normalleşme sinyali olarak okuyan piyasalar, hatırlanacağı üzere TCMB’nin faiz oranlarını değiştirmeme kararı ardından yaşanan tahribatı dengelemişti.

*USD/TL kuru TCMB kararı öncesinde 4.73 seviyesinden 4.94 seviyesine fırlaması ardından Rahip kararı ile 4.77’li seviyelere kadar gerilemiş, BIST100 endeksi şahlanmış, ABD ile İran yaptırımlarını delme hususunda ceza alması beklenen Halk Bank hisseleri %15 değer kazanmış, 10 yıl vadeli gösterge tahvil gevşemişti. 

*Dün günün ilk yarısında da ruh halimiz yukarda özetlemeye çalıştığımız üzere üç aşağı beş yukarı temkinli ama iyimser seyretti. Sabah saatlerinde kurumsal talebe paralel 4.82 seviyelerine yükselsen USD/TL kuru, gün içinde dengeli bir seyrini büyük ölçüde kordu. Borsa İstanbul günün ilk yarısında %1 artıda işlem görürken, tahvil faizlerinde hafif çaplı satışlar dikkat çekti.

*Ne olduysa TSİ:17.30 sularında oldu. ABD Başkan Yardımcısı Pence, Rahip Brunson’ın serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını söyledi. USD/TL kurunun tepkisi oldukça sert oldu. Kur 4.88 seviyesine fırlarken, BİST100 endeksi %1 artıdan eksiye döndü. 

*ABD Başkan Yardımcısı Pence’nin ardından ABD Başkanı Trump’da benzer bir şekilde Twitter hesabı üzerinden Rahip Brunson’un derhal serbest bırakılmasını talep eden bir paylaşımda bulunarak tehditkar bir üslup ile Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulanacağını belirtti. ABD’li yetkililer başka yaptırımların da gündemde olduğunu dile getiriyor. 

*ABD yönetiminin en yüksek perdeden üstelik de sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları bu paylaşımların diplomasi etiğinde yeri olmamalı. 

*Gün boyunca olumlu olan Türk mali piyasaları, gece vakitlerinde cereyan eden bu gelişmeler karşısında adeta diken üzerinde kaldı. İlerleyen saatlerde, ABD Senatosu, uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye’ye kredi vermelerini sınırlayan bir yasa tasarısı da geçirdi. 

*Elbette, Türkiye cephesinde gelen açıklamalar da tedirginliği artırma amacı taşımasa da, gecikmedi. Türkiye’nin tehditlere boyun eğmeyeceğini açıklayan Dışişleri Bakanı Sn. Çavuşoğlu ve Başkan Yardımcısı Fuat Oktay konunun bağımsız yargı aşamasında olduğu hatırlatıldı. 

*Elbette bu gerginliğin nereye evrileceğini kestirmek zor olsa da şu aşamada mali piyasalar üzerinde ilave bir risk faktörü yarattığı da aşikâr. 

*Yurtdışı cephede ise dün Avrupa Merkez Bankası’nın olağan toplantısı takip edildi. ECB politika faizinde ve tahvil alım programında herhangi bir değişikliğe gitmezken, Başkan Draghi’nin heyecan yaratamayan basın toplantısı ardından EUR aradığı yükseliş yönünde katalizörü de bulamamış oldu. 

*Bugüne döndüğümüzde, ABD’de yılın ikinci çeyreğine ilişkin olarak açıklanacak büyüme verileri yakından takip edilecektir (Reuters anket beklentisi: %4.1). Büyüme verilerinin yanı sıra, tüketici güveni de takip edilecektir.

*İçerde ise gözler Rahip Brunson olayında...

USD/TL 

     Grafiğin üst kısmında USD/TL kurunun cari fiyatı, alt kısmında ise güç göstergesi olarak takip ettiğimiz (İndikatör: RSI) yer alıyor. Görüleceği üzere, yukardaki sarı daireler yeni zirvelere doğru ilerlerken, aşağıda ise sarı daireler yeni zirveler yapamıyor. Bunu, teknik analizde uyumsuzluk olarak okuyoruz. Özetle, güç göstergesi fiyat yükselişi şimdilik onaylamıyor.

Kaynak: Reuters

Japonya tahvil faizlerinde ve Çin Yuan’nında sert yükseliş dikkat çekiyor

    Kasım ayında ABD’de yapılacak ara seçimler öncesinde tabanını güçlendirmek adına ticaret savaşlarının pimini çeken Trump’a, Çin’in karşılık vermesi, piyasaları şimdilik tam anlamı ile etkilemese de, ticaret savaşlarının kazanını olmadığı gibi, yaz ayları boyunca sürmesini beklediğimiz iyimser hava ardından  piyasalarda risk iştahının kademeli olarak azalacağını düşünüyoruz. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere, Çin, ABD’ye yaptığı ihracatına gelen vergi yükünün etkilerini kısmen de olsa bertaraf etmek amacıyla parası yuana hızla değer kaybettirmeye başladı. Son 3 aylık zaman diliminde USD/CNY paritesinin %9’un üzerinde devalüe olduğunu not etmek gerekiyor.

Kaynak: Reuters