İktisatbank'tan günlük ekonomi analizi!

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

 

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 12/07/2018 – Perşembe


Türkiye cephesinde yeniden bir fiyatlama eğilimi hakim. USDTRY rekor tazeledi
 
 

Türk mali piyasalar tabir caizse dün adeta çöktü  Genele yayılan bir yeniden fiyatlama isteği ile son günlerde tahvil ve hisse senedi piyasalarında yaşanan sert hareket, gece geç saatlerde döviz piyasasına da sirayet etti  Banka endeksi Ocak sonundan düne nazaran % 40 değer kaybederken, 10 yıl tahvilde ise rekor seviyelere ulaşan faizler ardından akşam Asya piyasalarında USD/TL kuru 4,98 seviyesine dayanarak yeni bir rekor kırdı  Bir tarafta yeni kabineye yönelik yatırımcı algısında yaşanan tereddüt (ekonomi takımının izleyeceği yol haritası), diğer tarafta ise ticaret savaşlarının etili olduğu riskten kaçınma eğilimi dün akşam yaşanan rekor denemesini bir nebze de olsun özetliyor  Türk mali piyasalarında yaşanan bu gelişmeleri normal karşılamak elbette mümkün değil. Hem faiz, hem kur, hem cari açık, hem enflasyon cephesinde yaşanan sert bozulmaya karşı sessiz kalmak, sürecin kendi kendini besleyen bir sarmala dönüşmesi riskini taşıyor  Yatırımcı algısı fanus gibidir. Zedelenmeye, kırılmaya görsün. Tamiri çok zordur. Yeni ekonomi yönetiminin bir an önce izleyecekleri yol haritası üzerinde yatırımcı algısını tamir edecek sağ duyulu açıklamalar ve devamında da inandırıcılığı olan politikalar ile kolları sıvamaları gerekiyor  Yurtdışı cephede ise ticaret savaşları piyasaların keyfini kaçırıyor ve güvenli liman arayışlarını tetikliyor. % 3’ü geçti geçecek denen ABD 10 yıllık tahvil faizi bu sabah güvenli liman algısı ile % 2,85 seviyesine kadar geriledi  ABD‘nin Çin’e karşı 200 milyar dolarlık yeni bir tarife artışı tehdidinde bulunması dünyada emtia fiyatlarında sert düşüşlere neden oldu. Endüstriyel maden fiyatları günlük % 3, petrol ise % 5’in üzerinde düştü  ABD dün açıklanan Haziran ayı ÜFE rakamları yeniden FED riskini hatırlattı. Mayıs’ta % 0,5 artan ÜFE’nin Haziran’da aylık % 0,2 yıllık % 3,2 artması bekleniyordu. ÜFE, aylık % 0,3 ve yıllık % 3,4 ile beklenti üzerinde artış gösterdi, çekirdek ÜFE de aylık ve yıllık bazda beklentileri aştı  ABD dolarının genele yayılan değer kazanımları gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde ciddi anlamda tahribat yaratıyor. Özellikle de dış finansman ihtiyacı içinde olanlar üzerinde  ABD’de dün tahminleri aşan ÜFE enflasyonunun ardından bugün dikkatler TÜFE enflasyonu üzerinde olacak. Öte yandan Avrupa’da da enflasyon verisi izlenecek

 
Cari açık
 
TCMB, Mayıs ayı ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre, cari işlemler dengesi, Mayıs ayında tahminlerin üzerinde 5,9 milyar dolar açık verdi. Bu sonuçla, 12 aylık kümülatif cari işlemler açığı 57,6 milyar dolara ulaştı. Bu rakam son 5 yılın en yüksek rakamı ve ayrıca da GSYIH’ye oranı % 6,5 seviyesini aştı. Cari işlemler açığındaki artış ne yazık ki büyük kırılganlık yaratıyor ve uzun vadede de kur üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor. 

Kaynak: TCMB


USD/TRY
 
Dün bültenimizde özellikle USD/TRY kurunda 4,7450 seviyesinin öneminin altını çizmiştik. 4,9292 ile 4,4470 arasında hareketin önemli bir teknik seviyesi olan 4,7450’nin dün akşam üzerinde ilk kez gecelik kapanış yapılması ardından, USD/TL kuru, Asya piyasalarında adeta kısa bir zaman dilimi içerisinde eski rekor seviyesini egale ederek 4,9767 seviyesine varan ani bir yükseliş kaydetti. Bu gibi dengesiz piyasalarda sağlıklı yorumda bulunmak elbette oldukça güç. Temkinli ve tedbirli olmakta fayda görüyoruz.

Kaynak: Reuters

 
Bankacılık Endeksi dün adeta çöktü
 
Borsa İstanbul’un itici lokomotifi olan bankacılık endeksi (XBANK) son 2 günde adeta çöktü. Grafiğin biraz gerisine gidersek, Ocak sonuna nazaran XBANK % 40,5 değer kaybettiği, son 12 güne nazaran % 17,90 düştü, son 3 günde ise % 16,40 gerilediğini görüyoruz. Türkiye cephesinde şu anda gerek tahvil gerekse de hisse senedi piyasalarında yeniden bir fiyatlama davranışının hakim olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Kaynak: Reuters

 
Tahvil piyasalarında satış durmuyor
 
2 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi 2008 seviyelerine dönerken, 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi ise rekor kırdı. Faizin bir günde yaklaşık 1 tam puan yükseldiğini görüyoruz.

Kaynak: Reuters