İktisatbank'tan günlük ekonomi analizi!

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

 

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 29/06/2018 – Cuma
 

Türk mali piyasalarında yaşanan “sessizliğin” faydasını son 2 gündür görmeye başladık  Piyasalar kabineyi özelinde ise ekonomi takımı ve izlenecek yol haritasını beklerken, TL’nin sunduğu yüksek getiri yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor  Seçimin atlatılması ardından haftanın ilk 3 gününde yaşanan yukarı aşağı hareketlilik ve yön arayışı, dün itibarı ile yerini göreceli de olsa iyimserliğe terk etti  Bu sabah, USD/TRY kuru, bültenimiz yazdığımız sabah erken vakitlerde 4,56’lı seviyelere kadar gerilerken, düşüşün 4,56 seviyesini altında (olası bir gecelik kapanış durumunda) devam edeceğini düşünüyoruz (bakınız grafik)  Kur cephesinde yaşanan iyimser hava dün itibarı ile alternatif piyasalara da sirayet etti. TL’deki kademeli değerlenme eğilimi ile BIST100 endeksi günü % 0,3 artışla tamamlarken, 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi hafta başına nazaran 100 baz puan üzerinde gevşedi  Yurtdışı piyasalarda ise, AB Liderler Zirvesi’nde göç konusu üzerinde mutabakata varılması ile bu sabah EUR/USD paritesinde sert bir yükseliş görüyoruz. EUR/GBP paritesin önemli direnç seviyelerine kadar geldik (bakınız grafik)  Bugünün veri gündemi yoğun görülüyor. ABD’de TSI15.30'da açıklanacak PCE enflasyonu günün en önemli verisi olarak ön plana çıkıyor. Öte yandan, sabah saatlerinde Almanya’da işsizlik oranı ve Euro Bölgesi TÜFE enflasyonu takip edilebilir. Türkiye cephesinde ise dış ticaret verilerine bakacağız  Takvim anlamında ay sonu, dönem son ve yarı yılın son işlem günündeyiz. Bugün gerek bilanço ihtiyaçları gerekse de fixing nedeniyle günün belli aralıklarında (kur cephesinde) dalgalı bir seyir yaşanabilir  Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın’ın sözlerine kulak verelim: Yeni kabinenin 8 Temmuz sonrasında açıklanabileceği belirtilirken, Rusya’dan S400 füze savunma sistemi alınması konusunda ise geri adım atılmayacağını; İran hususunda da herhangi bir angajmana girilemeyeceğini iletti. ABD ile ilişkiler anlamında bu gelişmeleri ayrı bir yazı ile yakında irdeleyeceğiz   Her Perşembe olduğu üzere, TCMB’nin yayımladığı para ve banka istatistikleri yurtiçi yerleşiklerin yatırım davranışı hakkında önemli ip uçları sağlıyor. Seçim öncesi haftaya ait veriler, bankacılık sisteminden hem döviz hem de TL çıktığına işaret ediyor (bakınız grafik) 


USDTRY kurunda gevşeme devam ediyor
 
Türk mali piyasaları dünden beri temkinli,  kısmen de olsa iyimser hava ağır basıyor. Dün TL ve TL cinsi yatırım araçlarında alımların hız kazandığını gördük. Her ne kadar yatırımcılar açıklanacak olan kabineyi (özelinde ise ekonomi yönetimini beklese de) TL’nin cazip faizinin ağır basmaya başladı

USD/TRY kuruna teknik olarak yaklaşırsak, bayram tatili öncesinde 4,74’lü seviyelerden başlayan gerileme hareketi, seçim sonrası ilk 3 gün görülen volatil seyir ardından, bu sabah 4,56’lı seviyelerine kadar devam etti. 

4,9290 – 4,4470 hareketinin Fibonacci düzeltme seviyesi olarak 4,56’lı seviyelere dikkat edeceğiz. Grafikten de görüleceği üzere, 4,5613 seviyesinin altında gecelik bir kapanış, daha da aşağıda 4,46‘lı seviyelerin yeniden radar menziline girebileceğini gösteriyor.

Güç göstergelerinden yavaş Stokastik ise aşağıda bir miktar daha yerin olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Reuters

  

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistiklerini açıkladı

Her Perşembe olduğu üzere, TCMB’nin yayımladığı para ve banka istatistikleri yurtiçi yerleşiklerin yatırım davranışı hakkında önemli ip uçları sağlıyor.

Dün açıklanan veriye göre, 14 - 22 Haziran tarihlerinde, yani seçim öncesindeki haftada, klasik olarak incelediğimiz haftalık DTH değişim miktarı, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarında 2,3 milyar dolar azalmaya işaret ediyor. Öte yandan, bankalardaki toplam yabancı para mevduat 5,3 milyar dolar azalma kaydetmiş. Verinin detaylarına baktığımızda, gerçek kişilerin YP mevduatlarında 1,4 milyar dolar, tüzel kişilerinde ise 0,7 milyar dolar azalma olmuş. Normal şartlarda bu verilere bakıp da yurtiçi yerleşikler dövizlerini TL’ye döndüklerini düşünebilirdik. Bu bağlamda, bankacılık sektöründe TL mevduatlarda artış olmasını beklerken, TCMB verilerine göre, Bankacılık Sektörü Mevduatları 10,7 milyar TL azalış kaydetmiş. Veriyi yorumlayabildiğim kadar ile, Yabancı Para mevduatlarda TL’ye dönüş olmadığı gibi TL tarafının da belirgin bir şekilde azalması, seçim öncesi bankacılık sisteminden hem YP hem de TL çıkışı yaşandığına işaret ediyor.

 

konusunda gelecek olası en ufak iyimser haber, İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos ayında faiz artırmaya hazırlandığı bir ortamda Sterlin’i uçuracağını düşünüyoruz.

Kaynak: Reuters