İktisatbank piyasa analizi ve yorumu

İktisatbank'ın piyasa analizlerinin güncel versiyonu yayımlandı - 19 Mart 2018

 

Çanakkale zaferinin 103. Yıl dönümü! #ÇanakkaleGeçilmez TSK, Afrin’de kontrolünü tam olarak ele geçirdi. YPG/PYD’nin şehri terk etmesi ile Afrin kent merkezinde anlamlı bir çatışma olmadı. Gözler bundan sonraki “manevraya” çevrildi Rusya’da seçim ipini %75 gibi büyük bir oy çoğunluğu ile Putin göğüsledi. 6 yıl sürecek dördüncü ve zorlu başkanlık dönemi başlıyor. Gözler Putin’in dış siyasetteki tonunda olacak FED’in olağan FOMC toplantısı yarın başlıyor, karar 21 Mart‘ta duyurulacak. Yeni Başkan Powell’in başkanlık edeceği toplantıdan 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor  Piyasaların tüm konsantrasyonu ise 2018 yılında izlenecek faiz artırım tahminlerinde olacak  (4 faiz artışı yönünde beklentiler güç kazanıyor)  FED’in yanı sıra, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Perşembe günü sonuçlanacak olağan faiz toplantısı da dikkatle takip edilecek EUR/GBP paritesinde 0,8832 seviyesinin altında aşağı yönün güç kazandığını düşünüyoruz (bakınız grafik) EUR/USD paritesinde 1,2165 seviyesine aşağıda azami dikkat ediyoruz. Olası bir kırılma durumunda, bir sonraki hedef 1,1730 seviyesi olabilir (bakınız grafik) USD/TRY kurunda hedeflediğimiz seviyelere adım adım ilerliyoruz. Aşağıda çizdiğimiz formasyonların ana hedefi 3,98 seviyesine işaret ediyor (bakınız grafik) 3,98 seviyesinin ötesinde ise keşfedilmemiş sular bizi bekliyor (bakınız grafik)  Gözler bugün Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başlayacak G20 zirvesine çevrildi. Son haftalarda gündeme darbe vuran Trump’ın ticaret savaşları ve kripto paralar toplantının ana fikri olabileceğini düşünüyoruz


Yeni hafta başlangıcında piyasaların ana konsantrasyonu, FED’in olağan FOMC toplantısına çevrildi. Yarın başlayacak olağan toplantının kararı 21 Mart‘ta gece geç saatlerde duyurulacak. Yeni Başkan Powell’in başkanlık edeceği toplantıdan 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu karar ile birlikte, FED’in % 1,5 olan gösterge faizi % 1,75 seviyesine yükseltmesini bekliyoruz. Faiz artırımının kendisinden ziyade, FED politika yapıcılarının yılın geri kalanı ile ilgili 2 yerine 3 faiz artırımı beklemesi durumunda, piyasanın bu sinyali şahin bir duruş olarak algılayabileceğini ön görüyoruz. Böyle bir durumda, EUR/USD paritesinde 1,2165 ; USD/TL kurunda ise 3,98 seviyesi veya üzerine doğru gitme isteği oluşabileceğini ön görüyoruz. 

Geride bıraktığımız haftayı, negatif ayrışarak tamamlayan Türk mali piyasalarında olumsuz seyir FED toplantısına kadar devam edebileceğini düşünüyoruz. FED’in şahinleşmesi durumunda (yukarda söz ettiğim bu yıl toplam 4 faiz artırımının fiyatlanmaya başlanması) USD/TL kurunun da 3,98 seviyesine doğru ilerleyebileceğini düşünüyoruz. FED’in yaratacağı etkinin boyutuna göre, haftanın nasıl ilerleyeceğine karar vereceğiz. Eğer sert bir fiyatlama davranışı başlarsa, USD/TL kurunda 3,98 seviyesinin üzerinde doğru bir hareket beklediğimizin de altını çizmek gerekiyor. Öte yandan, FED'den korkulduğu derecede şahince bir karar çıkmazsa, TL‘nin yeniden 3,88 / 3,85 seviyelerine doğru nefeslenmek adına gerileyebileceğin de göz ardı etmiyoruz.

Bu haftanın en büyük beklentisi FED toplantısı olsa da, bugün başlayacak G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısından çıkacak kararlar da dikkatle takip edilecektir. Özellikle, ticaret savaşları ya da serbest ticaret konularının yanı sıra kripto paraların, toplantının ana gündem maddelerini oluşturması bekleniyor. G20 ve FED toplantılarının yapıldığı haftada, şimdilik gölgede kalsa da, İngiltere Merkez Bankası’nın olağan faiz toplantısını da dikkatle takip edeceğiz.

Piyasaların ciddi bir hareket kaydedebileceğine inandığımız bu kritik haftada, USD/TL, EUR/USD ve EUR/GBP paritelerinin nasıl bir seyri izleyebileceğini aşağıdaki grafiklerden takip edebilirsiniz.

Günlük Grafik: USD/TRY kurunda TOBO formasyonu kuzeye doğru ilerlemeye devam ediyor
 


Kaynak: Reuters


Günlük Grafik: USD/TRY kurunda sırası ile 3,85 ; 3,88 ; 3,9180 hedeflerine ulaştıktan sonra formasyonun ana hedefi olan 3,98 seviyesine doğru ilerliyoruz
 


Kaynak: Reuters


Haftalık Grafik: USD/TL kurunda 3,98 seviyesi tüm zamanların zirvesi. Geçilirse, gemi keşfedilmemiş sularda nasıl bir rota izleyebilir?

Günlük grafikte formasyon olarak takip ettiğimiz TOBO (ters omuz baş omuz) tamamlanmak üzere. Haftalık grafiklerde ise, fincan kulp formasyonunun oluşmaya başladığına yönelik endişelerimiz artıyor. Teknik manada, 3,98 seviyesinin geçilmesi ile fincan kulp formasyonun teyit edileceğini ve bu güçlü formasyonun nihai hedefinin çok daha yuları seviyeler olabileceğini görüyoruz. 3,98 seviyesi geçilmeden, anlamlı bir yorum yapmak için ise erken.
 


Kaynak: Reuters

 
FED toplantısı yaklaşıyor. EUR/USD paritesinde 1,2165 seviyesi test edebilecek mi?

Günün kalabalığından ve haber kirliliğinde kurtulduğumuzda, şöyle bir adım geriye çekilip aylık grafiklere baktığımızda, EUR/USD paritesinin yukarda 1,2550-1,26 aralığından son 2 aydır satış ile karşılaştığını görüyoruz. 2017 yılının başından itibaren yükselen (mavi kesik) trend 1,2163 seviyesinin altına geçilmesi ile hızlı bir şekilde 1,1730 seviyelerine kadar gerileyebilir. 1,2165 seviyesi aşağı yönlü geçilmeden hamle yapmamak gerekiyor.
 


Kaynak: Reuters


EUR/GBP paritesinde aşağı yönlü seyrin ağır basma ihtimali arttığına inanıyoruz

Brexit belirsizliği nedeniyle, Sterlin’i Dolar’a karşı almaktansa, EUR karşısında kollamayı daha mantıklı buluyoruz. Özellikle, ivme kazanan enflasyon, ekonomik büyüme tahmininin yukarı yönlü revize edilmesi nedeniyle, Sterlin göreceli olarak güçlü duruyor. Yarın açıklanacak İngiltere Şubat ayı enflasyonu ve  Çarşamba günü yayımlanacak İngiltere işsizlik oranını, Perşembe günü BoE’nin olağan faiz kararı takip edilecek. Sterlin açısından hareketli bir haftaya hazır olmak gerekiyor. Aşağıdaki grafiğe baktığımızda ise, EUR/GBP paritesinin bir kez daha 0,8832 seviyesinin altına geçerek 0,8685 seviyesine doğru yönelmek için hazırlık içinde olduğunu hissediyoruz. Son dönemlerde çift tepe yapan paritenin mavi kesik yükseliş trendini aşağı yönlü geçtiğini görüyoruz. Bu hafta açıklanacak önemli verilerden destek bulması durumunda, güneye doğru hareketinin ivme kazanacağını düşünüyoruz.
 


Kaynak: Reuters

Emre Değirmencioğlu
İktisatbank Hazine Bölümü Grup Müdürü