İktisatbank günlük ekonomi analizi...

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı.

 

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 30/05/2018 – Çarşamba
 

Küresel piyasalar “risk off” moduna geçerken, içerde ise TCMB’nin kendisini göstermesi ile uzun bir süredir karamsar olan yüzlere tebessüm geldi  Türk mali piyasaları, TCMB’nin cepheye silahları bir bir sürmesi ardından dün de Londra’ya çıkış yapan Sn. Şimşek ve Sn. Çetinkaya’nın verdiği mesajlar ile günü uzun bir süreden sonra pozitif ayrışarak tamamladı  Özellikle, İtalya’da siyasi ve ekonomik risklerin tavan yaptığı, güvenli limanlara gücüm edildiği bir günde, TL’nin günü olumlu ayrışarak tamamlaması, piyasalara moral oldu  İtalya’da hükümet kurulamaması sonucu erken seçim kararı alınması ve bu seçimin bir nevi (AB’ye) tamam mı devam mı minvalinde okunması, küresel mali piyasalarda riskten kaçışı tırmandırarak beraberinde sert satış baskısına neden oldu  Güvenli liman arayışına paralel, ABD ve Alman 10 yıllık tahvil faizi sırası ile % 2,81 ve % 0,26 seviyesine gerilerken, altının ons fiyatı 1,300 dolara yaklaştı; hisse senedi piyasaları ve gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybetti  Piyasaların klavuz olarak takip ettiği Volatilite endeksi (namı diğer korku endeksi) dün İtalya endişeleri ile 19 seviyesine yükselerek son 1 ayın zirvesini test etti  İtalya krizine paralel ortak para birimi EUR 1,15 seviyesine çekilerek son 10 ayın dibini görürdü. Teknik manada 1,1470 seviyesinin altında farklı bir dünya var  Türk mali piyasalarında dün ön plana çıkardığımız 4,55 ve devamında 4,53 seviyeleri test ediliyor. İtalya riskinin bugün yeni bir zirve yapmaması kaydı ile TL’de değer kazancının devam etmesini bekliyoruz  Bugün ABD’de açıklanacak özel sektör istihdam ve GSYH büyümesi ile Almanya TÜFE ve işsizlik oranı takip edilebilir 


İtalya krizi büyüyor
 
İtalya 10 yıllık (turuncu) tahvil faizi % 3,10 seviyesine yükselerek (dün daha da yüksek seviyeler görüldü) ABD tahvil getirisinin üzerine çıktı. Alman tahvilleri ise güvenli liman edası ile alımlara sahne oluyor (mor)

 

İtalya default riski hızla yükseliyor
 

Piyasalar hızla ve açık bir şekilde İtalya’nın iflas riskini fiyatlamaya başladı. Avrupa’nın en büyük dördüncü ekonomisi olan, siyasi krizle boğuşan, borçluluk anlamında borcun GSYIH oranını % 130 olan İtalya riskinin bulaşma etkisi göz ardı edilmemelidir. Mesela dünyanın en büyük bankalarından biri olan Deutsche Bank hisse senedi fiyatı dün sert bir düşüş sergiledi (portföyünde 1,3 milyar EUR İtalyan tahvili taşıyor) 

 

 

 

EUR/USD paritesinde 1,1470 seviyesinin ötesinde farklı bir dünya var
 
1,2165 seviyesinden taşıdığımız EUR kısa pozisyonda 1,1790 ana ; 1,1550 uzantılı hedef seviyelerine ulaşmamız ardından İtalya krizinin Euro Bölgesinde de sıçramaya başlaması ile ortak para birimi baskı altında. Teknik manada 1,1470 altında farklı senaryolar konuşmaya başlayacağız

 

 

USD/TRY kurunda

USD/TL cephesinde TL’nin koruma kalkanının güçlenmesi ile kurun 4,53 – 4,55 bandındaki hareketinden kurtularak yönünü daha da aşağıya çevirebileceğini düşünüyoruz. TL’nin son dönemlerde aşırı satış baskısına maruz kaldığı düşünülürse, aşağıda düzeltecek büyük bir alan olduğunu düşünmemize rağmen, yaklaşan seçimler nedeniyle şimdilik daha derin bir analiz yapmak istemiyoruz.