Havayolu devine Fransa'dan kötü haber!

Fransa'da geçtiğimiz günlerde havalimanı yönetimi tarafından yapılan açıklamada bazı uçuşların iptal edileceğine dair karar alındığı söylendi. İşte detaylar...

Son dönemde şehirler arasında havalimanı rekabeti dikkat çekiyor. İstanbul’da yapımı devam eden 3’üncü havalimanının dünyanın en büyüğü olacağı konuşuluyor. Bu hedef sadece İstanbul’da yok. Dubai Uluslararası Havalimanı’nda da var. Dubai Yönetimi, en büyük olduklarını iddia ediyor. Ancak öyle havalimanları var ki... Büyümek değil, küçülmek için çaba sarfediyor. İşte bunlardan biri de Fransa’daki Saint Etienne.

200 bin kişilik nüfusuyla Fransa’nın orta kesiminde yer alan bu şehirdeki havalimanı yılda 150 bin yolcu kapasiteye sahip. Geçtiğimiz günlerde havalimanı yönetimi, bazı uçuşların iptal edileceğine dair karar açıkladı ve yolcu kapasitesini 10 bine çekeceğini duyurdu.

2018’de sözleşme bitiyor

Aslında iki firmadan bahsediliyordu bu açıklamada. Biri İrlanda merkezli Ryanair, diğeri de Sabancı ailesine bağlı Pegasus...

Fransız Air Journal gazetesine konuşan havalimanı yetkilileri düşük maliyetli hizmet sunan iki şirkete olan desteklerin sona erdirildiğini açıkladı. İrlandalı şirketin sözleşmesi 2017 Ekim ayında, Esas Holding’in amiral gemisi olan, Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ali Sabancı'nın yaptığı Pegasus Havayolları ise 2018 Haziran ayında sona erdirilecek.

Pegasus’un haftada 3 kez Sabiha Gökçen’den St. Etienne’e uçuşu var. Bu iki şirketin düzenlediği seferlerin St. Etienne yönetimine maliyeti 2.5 milyon euroyu bulunuyor.