Fatih Terim tazminatı Kıbrıs emlaklarına yatırırsa ne kazanır?

Kıbrıs ekonomisi için emlak sektörü büyük önem taşıyor. Aynı önem, yatırımcılar için de var. Peki son dönemde tazminatıyla tartışılan Fatih Terim KKTC emlaklarına yatırım yapmak istese, ne kadar kazanır? İşte hesabı.

3.5 milyon Euro… Karşılığı 3.2 milyon Sterlin oluyor.

Bu para nedir diye sorarsanız, futbolun gündemi diyebiliriz.

Kebapçı baskını sonrası yaşanan tartışmalarla takımdan gönderilen Türkiye Milli Takımlar Futbol Direktörü’ne ödenecek tazminat rakamı.

Bu yüklü tazminat için birçok hesap yapıldı. Asgari ücrete bölündü, emekli maaşı karşılığı hesaplandı.

Biz ise şimdi bu tazminat ile KKTC’de nasıl bir yatırım yapılırdı, onu sıralayacağız sizlere.

3.2 milyon Sterlin diyoruz, hatrı sayılır bir miktar.

Mesela Fatih Terim Lefkoşa’ya gelse ve 39 bin sterlinden satışı yapılan bir konut projesine girse, tam 82 daire alabiliyor. Bu daireleri de 350 sterlinden kiraya verdiğini düşünün, aylık kira geliri neredeyse 30 bin Sterlin. Yılda yapar 360 bin Sterlin.

Kıbrıs emlak sektörünün kazançlı yanı da burada ortaya çıkıyor. Bu kira amortisman hesabına göre Lefkoşa’da yatırım yapan Fatih Terim, sadece kira geliri ile 9 yılda anaparayı çıkarıyor. Yani 9 yılda bir tazminat daha alıyor diyebiliriz. Konutun değerlenmesini hiç saymıyoruz.  

Somut olarak en hızlı kazandıran gayrimenkul yatırımı Lefkoşa veya Mağusa’da yapılacak daire alımı diyebiliriz bu dönemde. Çünkü Girne’de fiyatlar bir hayli yükseldi. Hatta kira amortisman dengesine bakınca, İstanbul’a yaklaştı bazı bölge ve projelerde.

Dönelim yine Fatih Terim’in parasına.. Terim bu tazminatı Kıbrıs’ta araziye de yatırabilir.

Mesela dün gördüm, İskele bölgesinde dönümü 4 bin 500 TL’ye tarla satılıyor. 3.2 milyon Sterlin’in karşılığı neredeyse 15 milyon TL. Yani Fatih hoca niyetine girse, yaklaşık 3 bin 500 dönüm tarla sahibi olabilir. Sonra tarlayı arsaya çevirir, parselizasyon yapar ve satar. Emin olun bir değil, on tazminat bedeline ulaşır tek kalemde. Yani bu sıralar İskele bölgesinde kazanç oranı bu kadar ciddi boyutlarda.

Girne’de bir şey yapmasın mı diyorsanız, yapıyor zaten.

Çatalköy bölgesinde Serdal Adalı’nın yaptırdığı otelin, bir ortağının Fatih Terim olduğu dilden dile dolaşıyor. Yani yukarıda yaptığımız hesap boşuna değil. Milli Takım’dan da ayrılan Terim’i iş anlamında Türkiye’ye bağlayan bir şey yok artık. Belki de rotayı KKTC’ye çevirir.

Hatta daha bomba bir ihtimal. Veysel Şahin Sergen Yalçın’ı Ozanköy’e transfer etmişti. Belki de bir başka takım kancayı Terim’e takar.

İşin şakası bir yana.. Kıbrıs emlak sektörü için kazançlı yatırım fırsatı gerçekten çok fazla. Daha önce hep büyükler için yapılan eleştiri var ya, ‘zamanında almamışlar buradan bilmem kaç dönüm arazi’ vs diyorsanız, şimdi aynı dönemden geçiyorsunuz.

Siz bu yatırım fırsatlarını kaçırırsanız, yarın da sizin çocuklarınız ve torunlarınız aynısını söyleyecek.

İskele, Güzelyurt, Lefke ve Lefkoşa’da Demirhan bölgesini yakından izleyin derim.

 

ATIL AYAZ

KIBRIS EMLAK MERKEZİ GYY