Ekibinizde verimliliği artırmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Ekip verimliliği işlerin sağlıklı ilerlemesi için çok önemli bir faktör. Peki siz ekip verimliliğinizi artırmak ister misiniz?

 

Sıcak hava, dövizin hızlı yükselişi, dikkat dağınıklığı ve moral bozukluğu ekibinizin verimliliğini zedeliyor. Enerjilerini yeniden toplamaları ve yeniden dahil olmaları için onlara bir şans vermeye ne dersiniz?
 
Enerjinizin zirvesindesiniz. Ta ki iyi niyetli bir iş arkadaşı Netflix’teki yeni favori dizisini tartışmak için çıkıp gelene kadar. Siz genel olarak sohbete açık bir insanken ve ekip üyeleriyle bir çalışma üzerindeyken bu doğru bir zaman değildir ve verimli olma çabanız yolundan sapmıştır.
 
Ekibiniz ister yaratıcı dehalarla isterse de matematik sihirbazlarıyla dolu olsun; verimliliği öldürenler kıymetli olan zamanı, parayı ve odağınızı alıp götürmekten hoşlanırlar. Çalışanlarınız eninde sonunda yollarına dönme yeteneğine sahiptir ancak siz, onlara o yolda kalmaları için ve verimli olmaları için yardım etme gücüne sahip olmalısınız.
 
İşte çalışanlarınızın iş yerindeki verimliliğini artırmanızda yardımcı olacak dört yaratıcı fikir:
 
1. SAATLERE LİMİT KOYUN
 
Verimlilik sorunlarıyla karşı karşıya olan bir organizasyon, yönetici koçluğu ve stratejik planlama şirketi CJ McClanahan’ın başkanı CJ McClanahan’a danıştığımda, McClanahan sorunun ne olduğunu anında bildi.
 
McClanahan: “İnsanların saatlerce çalıştığı ve çok bir şey elde edemediği bir şirkete danışmanlık yapıyordum. Onlar yalnızca yangını söndürmek için oradan oraya koşturuyorlardı. Çalışma saatlerini 40-50 dakikayla sınırlandırmalarını ve bilgisayarlarını eve götürmemelerini söyledim.”
 
Şirkette büyük bir verimlilik artışı oldu. McClanahan, dikkat dağıtıcı unsurların azalmasına yardımcı olmak ve önceliklerine yoğunlaşmaları için çalışanların gerektiğinde kapılarını kapatmalarına izin vermeyi önerir.
 
“Bu, kapıda ya da çalışma masasında bir işaret, kulaklık takılıyken rahatsız edilmemeyi rica eden bir e-mail ya da rahatsız edilmemek için belirlenen kırmızı, sarı veya yeşil bir kart sistemi olabilir. Kırmızı; yangın çıkmadıkça kesinlikle rahatsız etmeyin sarı; çalışıyorum ama bölebilirsiniz ve yeşil; yüzde yüz müsaitim anlamına gelir.”
 
2. EĞLENCELİ MOLALAR PLANLAYIN
 
Ekibinizin gün içerisinde molalara ihtiyacı vardır. Sadece stresi atmak için değil yaratıcılığı ve verimliliği canlı tutmak için de gereklidir.
 
Bir gece elbisesi şirketi J’adore Vee’nin kurucusu Veronica Wendy, ekibinin tuttuğunu koparan tavırlara ve girişimlere ihtiyacı olduğunu anladı. Wendy, ekibinin enerjisini güçlendirmek için gün boyunca küçük hedefler yarattı.
 
“Öğlen 11 civarında dinlenmek için zaman ayırdığımız bir kahve molası ya da ruhumuzu canlı tutacak bir oyun planladım. Bence çalışanlar ne kadar mutlu olursa o kadar verimli olurlar. Bu yüzden öğle yemeğinin ağırlığından sonra hızlıca bira yudumladığımız yerde küçük molalar vermeye bile çalıştım.”
 
Wendy’nin bir şeyleri ilgi çekici tutma çabası ekibinin verimliliğinin yavaşlamasına veya yaratıclığının azalmasına yol açarak aşırı çalışmış veya stresli hissetmemesini sağladı.
 
Eğlenceli molalar planlarken şirket kültürünüze sadık kalın. Eğer ekibiniz yemek düşkünü insanlardan oluşuyorsa onları her hafta aşçılık dersleriyle ya da öğle yemekleriyle şaşırtın. Eğer şirket kültürünüz daha rahatsa ve sırtınızı arkaya yaslamışsanız her Salı ve Perşembe 20 dakikalık molalar için bir yoga uzmanı getirin.
 
3. ONLARI HAREKETLENDİRİN
 
Adrenalin zihnimizi açık tutmayı ve odaklanmayı daha kolay hale getirir.
 
Bir SEO hizmet ajansı olan Placement Labs’ ın CEO’su James McCarthy, yalnızca bunu yaparak ekibinin moralinin ve verimliliğinin arttığına tanık olmuştur.
 
“Her çalışanıma bir FitBit aktivite izleyicisi verdim ve saatte bir kez masalarından kalkmaları, tek başlarına veya çalışma arkadaşlarıyla kısa yürüyüşler yapmaları ve en çok kimin yürüdüğünü görmek için izcinin analitik bilgisini karşılaştırmalarını teşvik ettim.”
 
Ekibin adımları karşılaştırmak için heyecanlandığı ortaya çıktı ve hatta kilo vermeye ve daha sağlıklı hissetmeye başladılar.
 
“Sadece morallerinde bir iyileşme fark etmedim, yüksek kalitede iş üretimi ve işe gelmeme oranının azaldığını da fark ettim.”
 
Bazı çalışanlar daha rekabetçi ruhlara sahipken diğerleri birlikte bir hedefe yönelik çalışmayı isteyebilirler. Bunu her ne kadar uyum güçlerine bağlasalar da, yalnızca kalkmak ve hareket etmek modlarını, ekip çalışmalarını ve en iyisi de verimliliklerini artıracaktır.
 
4. ÇALIŞANLARINIZA DAHA FAZLA KONTROL VERİN
 
Bir lider olarak, verimliliğin yavaşladığını gördüğünüzde kontrolü ele geçirmek için güçlü bir arzu duymanız normaldir. Ancak bir direkt mail organizasyonu olan PebblePost’un pazarlama genel müdür yardımcısı Celeste Giampetro, serbest bırakmanın çalışanlarına verimliliklerini geri kazanmalarında yardımcı olduğunu fark etti.
 
“Toplantılar planlayıp düzenlemeye çalışmayı durdurdum ve çalışanlarımın denemesine izin verdim.”
 
O andan itibaren her hafta toplantıdan sorumlu farklı bir ekip üyesi belirlemiştir. Sadece gündemi yönetmekle kalmadılar aynı zamanda ilham verici bir şeyi de paylaştılar.
 
Çalışanlara kendi hedeflerini yönetme kontrolü verildiğinde kendilerini kanıtlamaya daha fazla motive olurlar. Performans yönetimi araçları, onların kontrollü olmalarını sağlarken sizin de onlarla iletişim halinde olmanıza yardımcı olacaktır. Bunun gibi bir araç ekip çalışması yapmaya yardımcı olsa da, herkes uygun gördüğü günlerde başarıya ulaşmak için daha üretken ve motive olacaktır.