Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..

 

Herkese sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir hafta diliyoruz. Geride bıraktığımız haftada yatırımcıların pozisyonlarını etkileyen küresel gelişmelerle karşı karşıya kaldık. Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar, Katalonya bağımsızlığı ve FED’in yeni başkan adayları tüm piyasanın odağında yer aldı ve bu gelişmelerden en karlı dolar çıktı. Dolar, hafta boyunca bu gelişmelere paralel değer kazandı. Bu hafta yaşanacak olası gelişmeler, açıklanacak veriler ve parite analizlerine yer verdiğimiz bültenimize başlıyoruz.

 

Küresel Gündem

 

Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmelerin etkileri, sonuçları ve yaşanabilecek olası yeni gelişmeler bu hafta da piyasada etkili olacağa benziyor.

 

Avrupa tarafında yaklaşık 1 aydır devam eden Katalonya krizinde, Katalanlar tek taraflı bağımsızlık ilan etti. Bu karar İspanya hükümeti tarafından tanınmadı ve Katalonya ‘nın özerkliği iptal edilerek, Katalonya yönetimi için İspanya hükümeti yeni bir başkan atadı. Katalan özerk yönetiminin üst düzey yöneticilerinin de görevden alındığı açıklandı. Bu hafta İspanya ve Katalonya cephesinden gelecek açıklamalarda piyasada hareket yaratabilir. İspanya ekonomisinin lokomotifi olan Katalonya bölgesinde yaşanan bu krizin nasıl yönetileceği de yatırımcılar tarafından dikkatle takip ediliyor. Özellikle Euro’da yaşanan değer kayıpları, buradan gelecek olumsuz gelişmelerle artmaya devam edebilir.

 

Yaklaşık 1 aydır bültenimizde yer verdiğimiz yeni FED başkanı ile ilgili yeni gelişmeler, dolar tarafında volatiliteyi artırmaya devam ediyor. Son olarak şahin aday olarak bilinen John Taylor ihtimalinin artmasıyla dolar değer kazanmıştı ancak haftanın son gününde Trump’ın daha güvercin aday olan Jerome Powell’ı tercih edeceği dedikodularıyla dolar bir nebze değer kaybı yaşadı. 3 Kasım’da başlayacak Asya turu öncesi Trump’ın yeni başkanı açıklaması bekleniyor. Açıklanacak olan yeni FED başkanı kim olursa olsun dolarda bir hareket yaratacağı kesin gibi görünüyor.

 

Bu hafta Amerika ve İngiltere tarafından piyasada hareket yaratacak veriler açıklanacak. Tarım dışı istihdam verisi Amerika tarafında açıklanacak en önemli veri. Geçtiğimiz ay rekor düzeyde olumsuz gelen tarım dışı istihdamın olumsuz seyrinin devam edip etmeyeceği bu hafta açıklanacak veri ile belli olacaktır. İngiltere tarafında ise BOE faiz kararı açıklanacak. Beklentiler çeyrek puanlık bir artışı işaret ediyor. Olası bir artış sterlin tarafına pozitif olarak fiyatlanabilir.

 

Türkiye Gündem

Geride bıraktığımız hafta TL varlıklarda, özellikle kur tarafında sert hareketlerin yaşandığını gözlemledik. Amerika ile süren vize krizi, Almanya’nın Türk bankalarına verilen kredilerin azaltılması, yurt içinde yaşanan siyasi sorunlar ve Suriye sınır ötesi operasyonu TL varlıkları baskılamaya devam ediyor.

 

Geçtiğimiz hafta TC. Merkez Bankası Ekim ayı toplantısını gerçekleştirdi. Beklentiler dâhilinde faiz tarafında bir değişikliğe gidilmezken sıkı para politikasına devam edileceği sinyalini verdi. Politika faizi %8, faiz koridorunun alt ve üst bandının sırasıyla %7,25 ve %9,25 düzeyinde, GLP borç verme faiz oranını da %12,25’te sabit bıraktı. Açıklanan karar metninde ise kısa vadede herhangi bir faiz indiriminin söz konusu olmadığı görüldü.

 

 

Bu hafta başlangıcına daha iyi başlayan TL varlıklar, hafta içerisinde yaşanacak siyasi ve jeopolitik gelişmeler, yeni FED başkanı, yurt içindeki açıklanacak enflasyon raporu ve Ekim ayı enflasyon verileri TL’deki gidişatın yönünü belirleyecek gelişmeler olacaktır.

 

Günlük Parite Yorumları

 

EUR/USD

 

Geride kalan haftada AMB’nin para politikası kararı ve Katalonya krizi sonrası Euro para birimi sert kayıplar yaşadı. Bu hafta gündem oldukça yoğun olacak. ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni Fed başkanını açıklaması bekleniyor. Aynı zamanda Cuma günü ABD Tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Paritede önemli hareket yaratma potansiyeli oldukça yüksek. Bu hafta gerçekleşecek ve  iki gün sürecek olan FED’in politika toplantısı Çarşamba günü sona erecek. Bu toplantıda herhangi bir faiz artışı beklenmiyor. Ancak Aralık ayı ve 2018 yılı faiz artışı için verilebilecek bir mesaj hareket yaratabileceğinden takip edilmelidir.

Destek: 1,1600 – 1,1550

Direnç: 1,1650 – 1,1700

USD/TRY

 

Geride kalan haftada TCMB faiz kararı açıklandı. TCMB faizleri piyasanın beklentisi doğrultusunda değiştirmedi ve sıkı para politikasına kararlılıkla devam edileceğini açıkladı. Karar sonrası TL varlıklarda değer kayıpları gözlemlendi. Ancak TL’ deki kayıp, bankalara ilişkin basında çıkan olumsuz haberlerden kaynaklı olduğu söylenebilir. Çarşamba günü açıklanacak olan Merkez Bankası ekim ayına ilişkine enflasyon verisi TL tarafta hareket yaratabilir. Aynı gün PPK toplantısı karar metni piyasasının takibinde olacaktır. Bir diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump bu hafta yeni Fed başkanını açıklaması bekleniyor. Haftanın son işlem gününde ABD Tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Tüm bu veriler USD/TRY kurunda ciddi hareketler yaratma potansiyeline sahip ve önemle takip edilmelidir. Teknik olarak olası yükselişlerde 3,8200 ve 3,8800 direnci test edilebilir. Ancak olası düşüşlerde 3,7400 ve 3,7200 güçlü destek olarak karşımıza çıkıyor.

Direnç: 3,8200 - 3,8800

Destek: 3,7400 - 3,7200

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI