Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..

 

 

Küresel Gündem

 

Geçtiğimiz haftalarda gündemde olan ve piyasaları bir hayli hareketli tutan gelişmelerden sonra bu hafta daha sakin bir görünüme sahip. Ancak geçmiş haftalardaki soru ve sorunlar hala piyasanın takibinde kalmaya devam ediyor. Küresel ve Türkiye gündeminde yaşanan gelişmeler ve bugün açıklanacak verilere bakalım.

 

Küresel tarafta ABD’de şirketlerinden gelen beklenti üzeri bilanço rakamları sonrası ABD hisse senetleri rekor tazelemeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yükseliyor. Bugün açıklanması beklenen Katalan kararı öncesi Euro Dolar’a karşı değer kazanıyor. Dolar endeksi (DXY) ise 93.40’a geriledi. Yeni FED başkanı tartışmaları ile ABD tahvil faizleri az da olsa yükselmeye devam ederken % 2.35 seviyesinde bulunuyor.

 

FOMC üyelerinden olan Dudley ‘nin yapmış olduğu konuşmada, Aralık ayında faiz artışı için olumlu sinyaller vermesi USD açısından pozitif karşılanırken,  dün gelen olumsuz konut verileri sonrası hacimsiz de olsa güç kaybetse de, Amerikan borsalarında alıcıların hâkim olduğu bir gün geri de kaldı.

 

Avrupa tarafında ise İspanya’da halen devam eden Katalonya konusu sorun teşkil etmeye devam ediyor. Madrid hükümetinin Katalonya yönetimine verdiği süre bugün sonra eriyor. Bugün gün içerisinde Katalanlardan gelecek herhangi bir açıklama EUR tarafında hareket yaratma potansiyeline sahip ve dikkatle takip edilmelidir. Mevcut bu sorun İspanya için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Ülkenin 2018 yılına ilişkin büyüme tahminlerini de aşağı yönlü revize edildi.

 

Bugün gün içerisinde Avrupa Konseyi toplantısı takip edilecek. Toplantıdan gelen haber ve açıklamalar, hareket yaratabileceğinden takip edilmelidir. İngiltere tarafında perakende satışlar verisi GBP adına önemli, takip edilmelidir. Amerika tarafında işsizlik başvurularına ilişkin veriler açıklanacak. Daha sonra FOMC üyelerinden ve para politikası belirlemede oy hakkına sahip olan Esther George bir konuşma gerçekleştirecek. FOMC üyelerinin konuşmaları Aralık ayı öncesinde çok daha önem kazanmış durumda, takip edilmelidir.

 

Türkiye Gündem

Türkiye tarafında Amerika ile yaşanan vize krizi henüz çözüm bulmuş gözükmüyor. Her ne kadar bu konu hakkında yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiği belirtilse de, görüşmelere devam edileceği açıklanıyor. Amerika tarafından sunulan 4 maddenin bazılarının çözüme ulaştığı açıklaması Adalet bakanı tarafından açıklandı ve piyasa bu duruma olumlu tepki vererek TL varlıkların değer kazanmasına sebep oluyor. 

 

Borsa İstanbul tarafında ise vize krizi sonra yaşanan kayıpların telafi edildiği görülüyor. Bugün % 1 e yakın artışla açılış gerçekleştire BIST, TL’nin dolar karşında değer kazanımları sürdüğü takdirde yukarı yönlü harekete devam edeceğini bekliyoruz.  

 

 

Jeopolitik ve siyasi risklerin devamı TL varlıkları baskılasa da güne hafif değerlemeyle başlayan TL, ABD heyeti ve adalet bakanlığından gelen olumlu vize krizi haberleri sonrası da bu değerlemeye devam ediyor. 3,6650 seviyelerinde bulunan Dolar/TL kuru için 3,65 önemli bir destek seviyesi olarak takip edilmelidir.

 

Türkiye gündeminde veri akışı bulunmazken siyasilerden gelebilecek K. Irak, Suriye operasyonu ve vize krizi ile ilgili açıklamalar gün içerisinde TL varlıklar üzerinde sert hareketler yaratabilir.

 

Günlük Parite Yorumları

 

EUR/USD

 

Parite dün öğle saatlerinde 1,1720’ye doğru geriledi ve bu bölgeden gelen alımlar sonrası yukarı doğru hareket başladı. ABD tarafından gelen olumsuz veriler ile birlikte paritedeki yükseliş hızlandı ve 1,1820 sınırına dayandı. Bugüne Katalonya belirsizliği ile sert bir satış yaşayarak başlayan parite 1,1780 seviyelerine kadar çekildi. 1,1770 seviyesinin altında satışlar hız kazanabilir. Gün içerisinde Avrupa tarafından gelecek olumlu haberlerle parite 1,1830 seviyesine kadar artabilir. Bunun devamında 1,1880 seviyesi ana direnç olarak görülüyor.

 

USD/TRY

 

3,65 üzeri kanalda kalmaya devam ettiği sürece yukarı yönlü hareketlerin süreceğini düşünüyoruz. Gün içerisinde gelecek açıklamalar ve haberler paritede etki yaratabilir. Nitekim vize konusunda gelen olumlu açıklamalarla 3,67 seviyelerine kadar gerileme yaşandı. Bu noktada 3,65 seviyesi hala en güçlü destek konumunda. Gün içerisinde paritede alımlar gelirse 3,69 seviyesi de ana direnç olarak karşımıza çıkıyor.