Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı..

 

Herkese mutlu, sağlıklı ve bol kazançlı bir hafta dileriz. Bültene geçtiğimiz haftanın son gününde gelen veriler ve etkileri başlayacağız. Bunun yanında hafta içerisinde beklenen veriler, siyasi ve jeopolitik gelişmelere de yer vereceğimiz bültenimize başlıyoruz.

 

Küresel Gündem

 

ABD tarafından gelen açıklamalar ve veriler tüm hafta boyunca piyasaların takip ettiği en önemli gelişmelerdi. Bunun en önemlisi Cuma günü açıklanan enflasyon verileri oldu. Aralık ayı faiz artırımının fiyatlandığı bu dönemde enflasyon verisi piyasaların merakla beklediği bir veriydi.

 

Daha önce FOMC toplantı tutanaklarında Aralık ayında faiz artırım ihtimalinin devam etmesi ve ÜFE tarafında yaşanan olumlu veriler ve olumlu gelen rakamlar sonrası USD tarafında değer kazançları olmuştu. Ancak Cuma günü gelen TÜFE verileri sonrası USD endeksi, gerilemeye başlayarak paritelerde kayıplar yaşadı.

 

Hafta sonunda FED başkanı Janet Yellen yaptığı konuşmada, enflasyon konusunda umutsuz olmadığı ve yeniden yükseliş trendinin yakalanacağına inandığını söyledi.

 

 

Hafta sonunda ABD Başkanı Trump, İran’ın nükleer anlaşma konusundaki uyum süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında anlaşmayı feshetme ile ilgili bir adım atmadı. Fakat ABD Kongre’sine İran’a nükleer konularla birlikle balistik alanda da denetim uygulanması ve ülkeye birtakım yaptırımlar uygulanması konusunda teklifte bulundu. Trump’ın anlaşmayı feshetmemesi kısa vadede bir krizi önledi, ancak Kongre Trump’ın yeni teklifini onaylaması durumunda orta-uzun vadede yeni bir ABD-İran gerginliği başlayabilir. Bu durumda piyasalar tarafından yakından izlenebilir.

 

Haftaya sakin bir başlangıç yapıyoruz. Bugün Euro bölgesinde ticaret dengesi açıklanacak. Yarın ise İngiltere tarafında gündem yoğun olacak. Perakende satışlar,  ÜFE ve TÜFE verileri açıklanacak. GBP açısından önemli olan bu veriler önemle takip edilmelidir.

 

Türkiye Gündem

Geride bıraktığımız haftada TL varlıklar, ABD ile yaşanan vize krizi, Türkiye’nin Suriye operasyonu, K. Irak sorunu ile sert değer kayıpları yaşamıştı. Hisse senedi tarafında da yaşanan bu sert kayıplar, haftanın sonuna doğru yavaş yavaş geri alınmaya başlamıştı. Haftanın ilk gününde de bu kayıpların bir kısmı telafi edilmiş görünüyor. Yurt dışında yaşanan jeopolitik gelişmeler, ABD tarafından gelen kötü enflasyon verileri yatırımcıların yeniden cazip ve hala ucuz kabul edilen Türkiye pazarına girişini destekledi.

 

Sabah saatlerinde açıklanan Temmuz dönemi işsizlik veri setine göre; çift haneli işsizlik oranının devam ettiği görüldü. TÜİK verilere göre Temmuz döneminde Türkiye'de işsizlik %10,7 oldu. İşsiz sayısı 2017 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 119 bin kişi artarak 3 milyon 443 bin kişi oldu. Verilere göre tarım dışı işsizlik %13 olarak gerçekleşti.

 

Günlük Parite Yorumları

 

EUR/USD

 

Geride kalan hafta ABD gıda ve enerjiden arındırılmış olan çekirdek fiyatlar, Eylül ayında %0,5 yükselerek %0,6’lık beklentileri karşılayamadı. Fakat FED Yetkilileri Aralık ayı faiz artışı konusunda kararlı olmaları faiz artış ihtimalini artırmış görünüyor. FED Başkanı Yellen kademeli faiz artırımlarının sürmesini beklediğini açıklaması olasılıkları kuvvetlendirir nitelikte. Gün içinde ise İspanya’daki gelişmeler bir hayli önemli olacaktır. İspanya Başbakanı, Katalan lider Carles Puigdemont’a bağımsızlık ilan edip etmeyeceğini açıkça belirtmesi için bugün saat 11.00’e kadar süre verdi. Hala bağımsızlıkta ısrar ediyorsa da fikrini değiştirmek için Perşembe gününe kadar süre verdi. Madrid, bağımsızlık ilan emesi halinde Katalonya’ nın özerkliğini askıya alabilir. Paritede alımlar gelmesi durumunda 1,1825 ve 1,1840 direnci takip edilebilir. Ancak satışların devamı gelirse 1,1800 ve 1,1770 destek seviyeleri takip edilmelidir. 

 

 

 

USD/TRY

 

Dün FED Başkanı Yellen Washington’da düzenlenen G30 Uluslararası Bankacılık Semineri’nde ekonomi ve para politikası üzerine konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada enflasyonun muhtemelen hızlanacağını ve kademeli faiz artırımın sürmesini beklediğini ifade etti. Yapılan şahin tonlamasındaki açıklamalar ABD enflasyon seviyesinin beklentileri karşılayamaması üzerine değer kaybeden dolar endeksinin yönünü yukarıya çevirmesini sağladı. Hafta genelinde TSK’nın İdlib operasyonu, vize krizi ile ilgili gelişmeler yakından takip edilmelidir. 3,6500 ve 3,6850 direnç seviyeleri takip edilebilir. Ancak olası düşüşlerde 3,6320 ve 3,6280 noktaları takip edilebilir.

 

 

GBP/USD

 

İngiltere’ nin iki yıllık Brexit dönüşüm anlaşması umutlarıyla Sterlinde değer kazanımı yaşanıyor. Geride bıraktığımız gün FED Başkanı Yellen Washington’da düzenlenen G30 Uluslararası Bankacılık Semineri’nde ekonomi ve para politikası üzerine konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada enflasyonun muhtemelen hızlanacağını ve kademeli faiz artırımın sürmesini beklediğini ifade etti. Yapılan şahin tonlamasındaki açıklamalar ABD enflasyon seviyesinin beklentileri karşılayamaması üzerine değer kaybeden dolar endeksinin yönünü yukarıya çevirmesini sağladı. Gün içerisinde 1,3320 ve 1,3430 direnci takip edilebilir. Destek olarak 1,3170 ve 1,3100 desteği takip edilebilir.

 

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI