Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar'dan günlük ekonomi analizi!

Borsa İstanbul'da kayıp var, gözler FED'in açıklamasında. Bir de hızla yükselen sterlin kuru KKTC ekonomisi için büyük önem taşıyor. Peki para piyasalarında beklentiler ne yönde? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs için Creditwest Bank Hazine ve Özel Bankacılık Uzmanı İbrahim Özcoşar yazdı.

Küresel Gündem

 

Haftanın ortasında son zamanların küreselde en önemli gelişmesi olan FED toplantısı dün başladı ve bugün son bulacak. Piyasanın gözü kulağı FED yapacağı açıklamalarda olacak. FED’in faiz artırımına gitmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor ancak Aralık ayı faiz artırımı için ve bilanço küçültme ile ilgili vereceği mesajlar dikkatle takip edilecek.

 

FED’in olası kararlarını inceleyecek olursak; FED faiz artırımı yapmaz, bilanço küçültmeyle ilgili net mesajlar verirse USD tarafında çok fazla hareket gerçekleşmez. Bir önceki FED toplantısında bilanço küçültmeyle ilgili sinyalleri piyasa hali hazırda fiyatlamıştı. Enflasyon verisi FED faiz artırımı için olmazsa olmaz bir durum. Bugün yapılacak açıklamalarda enflasyon tahminlerinde aşağı doğru bir düzeltme gelirse USD negatif etkilenebilir. FED’in kararı öncesi Aralık faiz artırımı piyasada % 50 olarak fiyatlanıyor.

 

FED’in yoğun gündemi dışında Kuzey Kore durumu ile ilgili dün ABD Savunma Bakanı’ndan bir açıklama geldi. Bakan Jim Mattis, Kuzey Kore için gerektiği durumda herhangi bir askeri harekâtın ihtimaller dâhilinde olduğunu açıkladı. Ancak bu ihtimallerin neler olabileceği konusunda herhangi bir açıklama gelmedi. Küresel hisse senetleri K.Kore ile ilgili durumu görmezlikten geliyor ve FED toplantısını öncelikli olarak görüyor.

 

Euro bölgesinde dün Reuters’ın haberi en dikkate değer gelişme olarak göze çarptı. Reuters’ın haberine göre Euro’nun güçlü seyri Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları arasında ayrışmaya neden oluyor. Ayrışma, tahvil alım programını sonlandırmak isteyen Almanya gibi kuzey ülkeleri ile aylık varlık alımı hızını azaltmak isteyen AMB konseyi üyeleri arasında yaşanıyor. Olası bir tahvil alım programının sonlanması Euro’nun güçlü seyrini daha da güçlendirecektir.

 

Türkiye Gündemi

 

Borsa ISTANBUL ve Türk Lirası dün de günü kayıplarla kapattı. Yaşanan bu kayıpların nedeni olarak, Almanya Şansölyesi Merkel’in Türkiye’ye karşı ekonomik ve ticari yaptırımların uygulanabileceğini ilk defa açıklaması TL varlıklarda olumsuz etki yaptı (Kaynak: Reuters). Bunun dışında Kuzey Irak referandumuna 6 gün kala sınırdaki askeri hareketlilik ve Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde ‘Turuncu alarm’a geçilmesi yatırımcılar tarafından negatif olarak algılanıyor.

 

Türkiye ekonomisi için “faiz” ve “enflasyon” problemi yatırımcıların risk iştahı için sorun olmaya devam ediyor. Yurtiçi yatırımcıların yüksek faiz ortamında yapılması hedeflenen yatırımların, mevcut koşullar nedeni ile yapılmaması büyük bir sorun olarak görüyor. TCMB ise enflasyonla mücadele etmek ve yurt dışına cazip gelmeye devam etmek için yüksek faizi sürdürüyor.

 

Bugün TL varlıkların seyri açısından FED kararları oldukça önemli, TL’de yaşanan tüm olumsuzlukların üzerine FED’den gelebilecek ‘şahin’ tonda bir açıklama TL varlıkların değer kayıplarını hızlandırabilir. Güne başlangıçta USD/TL 3,4850 seviyelerinden işlem görüyor.

 

Günlük Parite Yorumları

 

EUR/USD

Bugün TSI 21.00’da iki gün süren FOMC toplantısı sona eriyor ve FED faiz kararı açıklanıyor. Federal Fonlama Oranı’nın % 1.00 – 1.25 bandında sabit bırakılması bekleniyor. Fakat en önemli beklenti karar sonrasında FED başkanı Janet Yellen’in yapacağı konuşma olacak. Ekonomik beklentilere ilişkin güncellemeler, bilanço küçültme süreci hakkında planlama gibi konularda vereceği mesajlar piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek. EUR/USD paritesi 1,2000 seviyesi üzerinde işlem görüyor. Teknik olarak bu yükselişin devamı halinde 1,2050 ve 1,2170 fiyat seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. Ancak tersi durumda 1,1950 ve 1,1900 noktasına kadar düşüş hızlanabilir.

Direnç: 1,2050 – 1,2170 – 1,2200

Destek: 1,1950 – 1,1900 – 1,1870

 

USD/TRY

TL varlıklar da FED kararları ve Yellen’in yapacağı açıklamalara odaklanmış durumda. Yellen’in özellikle Aralık için vereceği mesaj çok önemli görünüyor. Kısa dönemde bilanço küçültme ile ilgili net adımlar gelirse de dolar pozitif TL negatif etkilenebilir.  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hamur sınırına askeri tatbikat başladığını duyurması, Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e açılacak bir terör koridoruna müsaade etmeyeceklerini belirtmesi ve terörün bu bölgede baskın çıkması halinde her türlü müdahalenin gündeme gelebileceği söylenmesi TL varlıklardaki değer kayıplarının sebepleri arasında gösterilebilir. Teknik olarak 3,4950 ve 3,500 fiyat seviyelerine kadar yükseliş yaşanabilir. Ardından 3,5170 ve 3,5300 fiyat seviyesi gündeme gelebilir. Ancak olası geri çekilmelerde 3,4800 ve 3,4700 noktası takip edilebilir.

Direnç: 3,5000 – 3,5170 – 3,5300

Destek: 3,4800 – 3,4700 – 3,4500

 

GBP/USD

İngiltere Merkez Bankası para politikası komitesi üyesi Gertjan Vlieghe’nin Cuma günü faiz artırımının önümüzdeki ay mümkün olan en kısa sürede gerçekleşeceğine dair yaptığı açıklamalardan sonra Sterlin değer kazandı. Gün içinde FED faiz kararı dışında yoğun bir veri akışı bulunuyor. Günün ilk saatlerinde Almanya ÜFE verisi karşılanacak. Ardından İngiltere Perakende Satışlar verisi GBP için önemli ve yakında takip edilecek. Teknik olarak 1,3600 ve 1,3850 fiyat seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. Ancak olası düşüşlerde 1,3500 ve 1,3430 noktası kısa vadede takip edilebilir.

Direnç: 1,3600 – 1,3700 – 1,3850

Destek: 1,3500 – 1,3430 – 1,3300

 

ALTIN

Dün ABD Başkanı Donald Trump BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Kuzey Kore’ nin saldırıya geçmesi durumunda yok etmekten başka çarenin olmadığı belirtti. Trump konuşmasında oldukça sert ifadeler kullandı. Ancak jeopolitik risklerin değil de ekonomik verilerin ön planda olduğu bir gün olacağı benziyor. Gün içinde FED faiz kararı piyasanın odak noktası olacaktır. Teknik olarak düşüş hareketinin hızlanmasıyla 1307 ve 1300 destek seviyeleri takip edilebilir. Ardından 1295 seviyesine kadar düşüş hızlanabilir. Ancak olası yükselişlerde 1315 ve 1324 noktasına kadar çıkış yaşanabilir.

Direnç: 1317 – 1324 – 1330

Destek: 1307 – 1300 – 1295

 

 

 

 

İBRAHİM ÖZCOŞAR

CREDITWEST BANK HAZİNE VE ÖZEL BANKACILIK UZMANI