City Mall Cyprus'un yatırım maliyeti daha şimdiden 20 milyon euro..

Gazimağusa'da kapılarını açtı, birbirinden ünlü dünya markalarını tek çatı altında topladı City Mall Cyprus. 2016'nın son ve en büyük yatırımlarından biri olarak kayıtlara geçen alışveriş merkezi, şimdiden büyük ilgi görüyor. Markaya ve dev işletmeye hayat veren isimler; 'Bu yatırım bölgenin bile çehresini değiştirdi' diyor.

 

Kıbrıs sorununda belirsizlik sürüyor, çözüm yolunda umutlar tükeniyor. Para piyasaları ise allak bullak, döviz kuru baş döndürüyor. Umutsuzluğun arttığı, ekonomik endişelerin kol gezdiği bir dönemde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dev bir yatırımla tanıştı. KKTC’nin en büyük alışveriş merkezi City Mall Cyprus, görkemli bir törenle kapılarını açtı.

4 katlı bir AVM City Mall Cyprus. 30 bin metrekare kapalı, 7 bin metrekare açık alanı var. 60 mağazası, 5 sinema salonu ve bin 100 araç kapasiteli otoparkı, dikkat çeken başlıklar arasında.

İş dünyasının başarılı girişimcileri arasında yer gösterilen Tarımer ailesinin bu özel yatırımının detaylarını konuştuk.

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konumuz City Mall Cyprus, konuklarımız ise Elektrokur Kurucu Direktörü Derviş Tarımer, City Mall Cyprus İşletme Müdürü Hasan Sarı ve City Mall Cyprus Genel Müdürü Ersin Bahadır..

 

“LONDRA’DA MIYIM, PARİS’TE MİYİM?”

Hayırlı uğurlu olsun diyerek başlayalım Derviş Bey. Maddi manevi yorucu bir süreç geçti ve bugün keyifle izliyorsunuz alışveriş merkezini. İlk izlenimlerini nasıl?

Çok teşekkürler. Dediğiniz gibi hep birlikte çok çalıştık, çok yorulduk. Ama bugün baktığımızda emin olun hepsine değdi. Beklediğimizden çok çok daha güzel tepkiler aldık, almaya da devam ediyoruz. Çok güzel bir mimari proje oldu AVM. Mühendisliğini Kıbrıslı mimarların üstlendiği, elektriğini Kıbrıslı elektrik mühendislerinin yaptığı bir proje burası. Kıbrıs boyutuna göre de bayağı büyük bir proje bu. Mimarlarımız, mühendislerimiz, iç mimarlarımız hiç korkmadan böyle bir projeye imza attılar. Çok güzel bir eser olduğuna inanıyorum.

İyi dönüşler bekliyordum ama halk tarafından bu kadar çok beğenildiğini görmek, beklentimden de öte oldu. Halk gerçekten benimsedi, beğendi. Geçen gün içeriye giren misafirlerden biri arkadaşlarına anlatıyordu; “Gözümü kapatsam, nerede olduğumu bilmesem, açtığımda Londra’da mıyım, Paris’te miyim anlayamayacağım” diyordu. Bizim de yola çıkarken beklentimiz, hedefimiz buydu. Demek ki doğru yoldayız..

 

“CITY MALL CYPRUS, KIBRIS’IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK”

Gelin biraz da fikrin doğuş aşamasına, yani birkaç yıl öncesine gidelim. Böylesine büyük bir yatırıma nasıl karar verdiniz? Proje nasıl ortaya çıktı?

Aslında adım adım şekillendi tüm süreç. Fikrin ilk çıkış aşaması 5-6 yıl öncesine dayanıyor. Index mağazasını açtık Lefkoşa’da o dönem. Mobilya ve aksesuarlar üzerine çalışan bu işletmemiz, çok güzel dönüşler sağladı. Biz de buradan aldığımız cesaretle dedik ki “bunu daha büyük boyutlara taşıyalım!” Hatta diğer firmaları da bu konsepte katmayı, Kıbrıs’ta markalaşmış güçlü işletmelerle birlikte olmayı tasarladık.

O gün düşüncemiz neyse, bugün çok daha iyisine ulaştık. Bir girişimcilik projesiyle yola çıktık ve 30 bin metrekarenin üzerinde kapalı alandan oluşan devasa bir alışveriş merkezi görüyorsunuz bugün. Üstelik köklü Kıbrıs markalarının yanı sıra, Türkiye’nin prestijli markaları da bizimle. Yani en iyilerle, en büyüklerle bir aradayız.

O yüzden City Mall Cyprus, sadece Gazimağusa’nın değil, Kıbrıs’ın çehresini değiştirecek bir proje..

Bu sorumluluğu da en iyi şekilde taşıdığımıza inanıyorum. Aldığımız tepkiler geçekten çok olumlu, herkes bizi takdir ediyor, bizimle gurur duyuyor. Bunlar gerçekten bizi mutlu eden şeyler, emin olun artık tüm yorgunluğumuz kalktı üzerimizden.

 

Deyim yerindeyse büyük patron Derviş Bey sonuçtan memnun, geleceğe de umutla bakıyor. Tabii bir de bu AVM’nin bugüne geliş hikayesi var. Bu hazırlık döneminde, dev markaların AVM’ye taşınması sürecinde en çok emek harcayanlardan biri de City Mall Cyprus İşletme Müdürü Hasan Sarı. 

 

“BAŞARININ SIRRI; İYİ BİR TAKIM OLMAKTA”

Bu yükü omuzlayanlardan birisi de sizsiniz.  Fikrin doğuşunu Derviş Bey’e sorduk, gelişimini de sizden dinleyelim. Neler yaşadınız bu süreçte?

Biz bir aile şirketi olarak emek verdik bu projeye, AVM’nin mimarisinde, mühendisliğinde, inşaatında, dizaynında, kiralamasında, işletmesinde derken tam bir takım oyunu sergiledik.

Yani bir takım şampiyon olur ama nasıl olur, kalecisi iyidir santraforu iyidir, yani tüm kadro iyidir. İşte biz de böyleydik, bütün takım çok iyi çalıştı.

Bu aile önce bu alışveriş merkezinin Kıbrıs’ın ihtiyacı olduğunu gördü, bugün de mutlu sona ulaştı. İlgilerinden dolayı KKTC halkına teşekkür ediyoruz. Çok mutluyuz ve çok gururluyuz. Çünkü gelen bütün yorumlar çok güzel, bizi çok mutlu ediyor. Bugün AVM’yi hayata geçirdik, bugünden sonra en iyi şekilde işletilmesi için ter dökeceğiz.

 

“AKIŞ TERSİNE DÖNDÜ.

ARTIK GÜNEY KIBRIS’TAN

KUZEY KIBRIS’A ALIŞVERİŞE GELİYORLAR”

 

Ziyaretçi trafiği ve profili nasıl?

City Mall Cyprus daha çok yeni ama çok yoğun bir misafir akışı var. Kapıdan giren misafir profilinde her yaş aralığı, her meslek grubu var.

Bu ziyaretçiler arasında bizi çok memnun eden bir detayı da paylaşmak istiyorum sizinle. Daha önceleri üzgündük, çünkü KKTC ekonomisi Güney Kıbrıs’a kayıyordu göz göre göre. Her ay milyonlarca Euro’luk alışveriş rakamlarından bahsediyor uzmanlar. Güney Kıbrıs’ta bir alışveriş merkezine gittiğimizde, KKTC plakalı araçlar bir hayli fazlaydı. Vatandaş burada kazandığını, orada harcıyordu neredeyse. Fakat bugün durum tersine dönmeye başladı. City Mall Cyprus’tan sonra hem bizim halkımız burada kaldı, üstüne bir de Güney’den misafir ağırlamaya başladık.

Dilediğiniz zaman bakın otoparka, minimum 15-20 araç Güney plakalı. Artık onlar bizim ekonomimize katkı sağlıyor.

 

“KIBRIS ÜRÜNLERİ BAŞ KÖŞEDE YER ALACAK”

Dev markaların yanında, yerli ürünlere de büyük önem veriyorsunuz gördüğümüz kadarıyla. El emeği ürünler nasıl bir konsept oluşturacak AVM’de?

Kesinlikle evet.. Yerli üreticiler, bu ülkenin değeridir ve bizim için ayrı bir yerleri var. City Mall Cyprus, bu ürünlerin de merkezi olacak. Molahiyadan tutun tarhanaya, turşusu, reçeli, lefkara işleri, el emeği mobilyalar derken, tüm bu ürünler bu yapı içinde yer alacak. Çok büyük değerler üretiyorlar, fakat doğru hedef kitleye ulaşacak pazar bulamıyorlardı. Biz onlara da kapılarımızı açtık. Sadece halka değil, turistlere de ulaşacaklar burada.

 

Kıbrıs’ta bir sıkıntıydı alışveriş. Düşünün ki tatildeki serbest zamanda eğlenirsiniz, alışveriş yaparsınız. Fakat bizde bu alışveriş etabı bir türlü çözülemedi yıllarca. İmitasyon ürünleri görmek, turistlerin hoşuna gitmiyordu. Rehberlerden çok dönüşler aldık bu konuda.

Fakat City Mall Cyprus ile bu sorun da çözülüyor. Turistlerin gönül rahatlığıyla gelip gezebileceği, tereddüt yaşamadan alışveriş yapacağı dev bir alışveriş merkezi var artık.

Aynı şekilde büyük de bir öğrenci potansiyeli var. 93 binin üzerine çıktı KKTC’deki üniversiteli sayısı. Biliyorsunuz ki büyük çoğunluğun merkezi Gazimağusa. Onlar için de büyük bir eğlence noktası bu proje..

 

İyi düşünülmüş, doğru konumlanmış bir proje. Özellikle de yerli üretimin yer alması ayrı bir mutluluk verici, kutlarız bu ince düşünce için..

 

CITY MALL CYPRUS’A CAPITOL’DEN TRANSFER

O zaman şimdi dönelim bu büyük ekibin son transferine, City Mall Cyprus Genel Müdürü Ersin Bahadır’a.

Ersin Bey AVM sektörünün tecrübeli isimlerinden. Türkiye’de Capitol dahil birçok alışveriş merkezinde üst düzey yöneticilik yaptı. Şimdi ise City Mall Cyprus’ta..

 

Kıbrıs’a hoşgeldiniz diyelim Ersin Bey.

Hızlı ve iddialı bir başlangıç yaptınız aslında.

İlk izleniminizi merak ediyoruz..

 

Öncelikle teşekkür ederim. Adaya hoş geldim gerçekten, keyifli bir yere geldiğimi hissediyorum. İlk izlenimim çok çok güzel. Bazıları ‘ambargo var’ dese de, burası gerçekten dünya ile bütünleşmiş bir bölge. Dünyanın birçok noktasından öğrenci var, üç dilin aynı anda konuşulduğu nadir yerlerden biri. Şimdi biz burada ambargodan bahsedebilir miyiz? Bence hayır..

 

“HALKA DOKUNMADAN, BAŞARILI OLAMAZSINIZ”

O zaman biraz da yol haritasını konuşalım. Türkiye’de büyük operasyonlara imza attınız. Kıbrıs’ın da en büyük alışveriş merkezinde görev alıyorsunuz artık. Neler yapacaksınız, nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Ağır bir sorumluluk olacak omuzlarımızda, ama mükemmel bir ekibimiz var. O yüzden rahatım.

Bugüne kadar çok yoğun bir dönemden geçtik. Çünkü alışveriş merkezlerinin açılış süreçleri çok zordur. Örneğin beş iş yapmazsınız, beş yüz iş kalemini aynı anda tamamlamak ve halkın karşısına çıkmak zorunda olursunuz. Yani senaryonuz çok fazladır, her türlü rol vardır orada. Kimi zaman çöpçü olursunuz, kimi zaman temizlikçi. kimi zaman, kimi zaman mühendis olursunuz. Her şeye bakmak zorundasınız.

Biz bunların dışında ne yaptık, önce bir toplantı masasıyla başladık işe. Kendi arkadaşlarımızla dedik ki, ‘hep birlikte oturacağız, bütün fikirleri burada konuşacağız’ çünkü burada bir şey üretmemiz gerekir. Kendi içimizde takım olduktan sonra yatırımcımızın yanına çıktık, onlarla da takım olduk.

Fakat bu da yetmez. Yani biz iyi bir takım olsak da, dünyanın en iyi yatırımcısı, işletmecisi, dünyanın en iyi mühendisi, genel müdürü. iletişim uzmanı olsa bile kadromuzda, yeterli değil.

Emin olun yıldızlar kadrosuyla, dünyanın en kötü AVM’sini oluşturabilirsiniz.

Çünkü halk olmadan olmaz. Halkla bir araya gelmemiz gerekir.  Biz bir şeyler yapıyoruz ama vatandaş ne istiyor, öncelikle onu anlamak gerekir. İşte bu düşünceyle kapılarımızı açtığımız günden bu yana insanlara dokunuyoruz. Ne istediklerini, ne düşündüklerini, neyi beğenip neyi eleştirdiklerini soruyoruz. Tüm misafirlerimiz iletişime çok açık, düşüncelerini içtenlikle paylaşıyorlar. Böyle olunca daha da keyif alıyoruz yaptığımız işten.

Yol haritası dediniz ya, bizim bir rotamız var elbet. Fakat halkımızın istekleri ve önerileri doğrultusunda da yön verebiliyoruz bu rotaya. AVM’ye katılacak markalardan, yapılacak etkinliklere kadar halkımızın düşünceleri bizim için çok değerli.

 

DERVİŞ TARIMER: “YATIRIM MALİYETİ 20 MİLYON EURO”

 

Biraz da rakam konuşalım. Herkes merak ediyor City Mall Cyprus’un yatırım maliyetini.. Manevi yönden yorgunluğunuzun, yaşadığınız stresin bedeli olmaz ama maddi olarak ne kadara mal oldu AVM?

 

Kıbrıs şartlarına göre çok büyük bir proje City Mall Cyprus. Tamamen Kıbrıslı mimar ve mühendislerin başarısı. Tahmini 20 milyon Euro civarında bir yatırım var burada.  

biz de Hasan beyin söylediği gibi dünyayı geziyoruz işimiz icabı. Oralarda alışveriş merkezlerini gördük inceledik her birinden değişik yerlerinden esinlendik ve kendi projemizi kendi mimarlarımızla burada yarattık. Onun için diyorum yani yerli mimarların mühendislerin eseridir burası çünkü Kıbrıs boyutuna göre çok büyük yani Kıbrıslı mimar ve mühendislerin büyük bir başarısı var burada

Eskiden yurt dışına gittiğimizde, alışveriş merkezlerini gördüğümüzde imreniyorduk. ‘Bizde neden yok’ diyorduk. Biz kazandığımızı ülkemize yatırdık. Bunun doğru olduğuna inanıyoruz. Biz bir aile şirketiyiz ve ailemizin bütün fertleri bu işin içerisinde. El birliği ile ülkemiz için çalışıyoruz, ülkemizin ancak bu tür yatırımlarla ayakta durabileceğine inanıyoruz. Şimdiden bin kişiye iş fırsatı doğdu bu yatırımla, devamı da gelecek.

Büyük bir emek, büyük bir yatırım ve büyük umutlara kapılarını açtı City Mall Cyprus. Bünyesinde birçok marka, birçok işletme var. Röportajda da bahsettik, şimdiden bin kişiye iş fırsatı sundu, dahası da gelecek. Ekonomi adına atılan bu büyük adım için emeği geçenleri kutluyoruz.

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!