Cardplus'tan örnek proje! Kuruş kuruş birikecek, binlerce hayata umut olacak!

Kıbrıs Türk bankacılık sektörü, bu kez binlerce ihtiyaç sahibine umut olacak. Cardplus'ın başlattığı projede hedef, sadece 1 ayda tam 50 bin lira biriktirmek. Cardplus Genel Müdürü Mine Tokay, Ekonomi Kıbrıs Pestige dergisinin mayıs sayısına konuk oldu..

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE - ÖZEL 

 

Kıbrıs Türk bankacılık sektörünün güçlü kredi kartı markası Cardplus, dikkat çeken bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. 

Her alışveriş sonrası marketlerde bırakılan kuruşların, ihtiyaç sahipleri için bir havuzda birikmesine aracılık yapacak Cardplus.

Peki blinçli tüketiciler - Cardplus ve marketler arasında kurulacak bu sistem nasıl işleyecek? 

Cardplus Genel Müdürü Mine Tokay, Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige  Mayıs sayısına konuk oldu. 

İşte o projenin detayları.. 

 

                                

 

                             

 

KURUŞ KURUŞ BİRİKECEK,

BİNLERCE HAYATA UMUT OLACAK

 

Geciken mali protokol, alınmayan tedbirler, her ay riskle anılan maaşlar derken piyasanın dengeleri bir süredir yerinde değil. Vatandaşın ayağı, yorganını aşmış durumda. O yüzden herkesin aklı fikri hesap kitapta. Durum böyle olunca son dönemde o kadar çok geliri gideri konuşur olduk ki, sanki sosyal sorumluluk tarafımız biraz zayıf kaldı.

İşte bu dönemde hem bireysel, hem de toplumsal olarak umudu tazeleyen hamle Cardplus’tan geldi. Fırsatları, kampanyaları ve sunduğu avantajlarla dikkat çeken Cardplus, bu kez ihtiyaç sahibi binlerce cana yardım eli uzatacak..

 

CARDPLUS’TAN DİKKAT ÇEKEN BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ;

“KURUŞLARI YUVARLAMAM BÜYÜK BİR KARARDIR”

Projenin adı, başlıkta da yazdığı gibi; “Kuruşları yuvarlamam büyük bir karardır!” Emin olun hemen her gün birçoğumuzun yaşadığı alışveriş manzarasını, Cardplus farklı bir hamleyle sosyal sorumluluk projesine çevirdi. Çok da yerinde oldu. Projenin detaylarını ve sağlayacağı katkıları Cardplus Genel Müdürü Mine Tokay ile konuştuk..

 

Tebrik ederek başlayalım sohbetimize. Eminim birçoğumuzun aklından geçeni, çok özel bir projeye çevirdiniz ve binlerce kişiyi şimdiden heyecanlandırdınız. Detayları sizden dinlemek istiyoruz. Bu yeni sosyal sorumluluk projenizin detaylarından bahseder misiniz?

Emin olun, biz de çok çok mutlu ve heyecanlıyız. Tam 10 yıl önce KKTC’de bir ilk ve örneği olmayan 6 yerel banka ortaklığıyla Cardplus’ı kurduk. Limasol Türk Kooperatif Bankası, Creditwestbank, Asbank, Kıbrıs Vakıflar Bankası, Near East Bank ve Akfinans Bank’ın ortak kararıyla bugünlere kadar başarımızı artırarak devam ettik. 10 yıldır hedefimiz zaten halkımızın mutluluğunu ve yaşamını kolaylaştırmaktı.

Şimdi de sosyal sorumluluk anlayışımızda “Kuruşları yuvarlamak büyük bir karardır” sloganı ile yeni bir adım attık.

Projenin içeriği şu ki; çoğumuz alışverişlerimizde bizlere para üstü olarak verilen kuruşları almıyoruz veya tutarın bir üst rakama yuvarlanmasından etkilenmiyoruz. Örneğin alışverişimiz 9,80 TL tutarsa, 10 lira verip çıkıyoruz. Burada amacımız bu kuruşları biriktirmek ve ihtiyacı olan derneklerimize yardımda bulunmak.

Çoğumuzun hayatı boyunca alışverişlerde bunu yaptığımızı düşününce, aslında ortaya çok ciddi rakamlar çıkıyor.

Projemiz de bu zaten. Hepimizin hayatında çok küçük bir yer tutan kuruşların, büyüyerek koca bir yaşama, yeni bir hayata ve umuda dönüşmesi.

 

                               

 

20 KURUŞ İLE UMUT OLMAYA VAR MISINIZ?

Siz anlatırken, bir yandan gözümde canlandırıyorum. Maalesef dediğiniz gibi, her gün pas geçiyoruz o kuruşları. Peki nasıl işleyecek bu proje, detaylarında neler var?

Siz alışverişinizde Carplus ile ödeme yaptığınızda, POS makinasında bir soru ile karşılaşacaksınız.. Örneğin markette alışveriş tutarınız 19.80 TL. Sistem size ‘kuruşları bağışlamak ister misiniz’ diye soracak. ‘Evet’ cevabınız ile o 20 kuruş bağış hesabına aktarılacak.

Tabi bu tamamen kişinin kendi kararı olacak. Çünkü her alışveriş sonrası bu soruyu evet veya hayır olarak cevaplamak sizin elinizde olacak.

 

BAĞIŞLAR KİMLERE ULAŞACAK?

Dediğiniz gibi alışveriş sonrası ‘evet’ dedik ve zaten almayı ihmal ettiğimiz o 20 kuruşu bağışladık. Nereye ulaşacak bu bağışlar?

Her ay sonu biriken kuruşlar, Cardplus Yönetim Kurulu tarafından alınan karara göre 3 derneğe bağışlanacak. Bunlar; Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve SOS Çocuk Köyü Derneği.

KKTC’nin ve dünyamızın en büyük sorunlarından biri olan kanser konusunda bizlerin de bir çalışma yapması gerektiği ortaya çıktığında, hemen hemen hepimizin ailesinde veya yakınında kanser ile karşılaşmış insanların bulunduğunu düşününce, bu dönemde bir nebze katkıda bulunalım istedik. Elimizden geldiğince bir katkımız olsun, zor günlerinde onları yalnız bırakmayalım düşüncesindeyiz.

Bunun yanında çocuklarımızı da düşündük ve onların da topluma kazandırılması, sağlıklı, bilinçli ve kendinden emin bireyler olarak yetişmesi konusunda da bir desteğimiz olsun istedik. Böylelikle üç dernekle anlaştık.

Yine başa dönelim. Alışverişi yaptık, 20 kuruşun bağışlanması için pos cihazında ‘evet’ seçeneğini işaretledik. Dediniz ki üç dernekle anlaştık. Yapılan bağış nasıl pay edilecek?

Bunun için de adil bir paylaşım olacağına inanıyoruz. Dediğimiz gibi zor dönemlerden geçen kanser hastalarına destek öncelik listesinin ilk sırasında. O yüzden Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne %50, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na 30, SOS Çocuk Köyü Derneği’ne %20’ olarak dağıtılacak ay sonunda toplanan rakam.

 

                        

 

“KURUŞ KURUŞ 50 BİN LİRA”

Bir atasözü der ya; Damlaya damlaya göl olur. Sizce bu projede, yani kuruş kuruş birikimlerde, ay sonunda ne kadarlık bir rakama ulaşacaksınız?

“Kuruşları biriktirmek büyük bir karardır” sloganıyla başladık biz bu projeye.. Gerçekten büyük bir karar olduğuna inanıyorum. Aylık toplanacak tutar hakkındaki tahminimiz daha şimdiden 50 bin TL. Umarım bu rakam, daha da artar.

 

“PİLOT NOKTA METROPOL SÜPERMARKET”

Bağış yapılıp yapılmamasını pos cihazı size soruyor dediniz. Nasıl kuruldu bu altyapı, tüm cihazlarda gerekli yüklemeler yapıldı mı?

Altyapı çalışması ve yazılımları planladık. Uzun zaman aldı tabi bu süreç ama başarmış olmanın gururu da var şuan. İlk önce Lefkoşa’dan başlayıp daha sonra tüm adaya yaymak istiyoruz sistemi.

Pilot uygulama için Metropol Süpermarket ile anlaştık. Onlara da toplumsal duyarlılıklarından dolayı teşekkür etmek isterim. Önerimizi hemen kabul ettiler ve kasiyerlere gerekli eğitimler verilerek kampanyanın hemen başlaması konusunda bizi desteklediler.

Kasiyerlerin bu konuda halkı bilinçlendirmesi de çok önemli. O yüzden kasiyer eğitimlerine çok önem veriyoruz. Sistemi ve çalışmasını anlatıyoruz.

Yine başlangıç olarak en çok kuruşlu işlem yapılan marketleri seçerek devam edeceğiz.

 

Anlatırken heyecanı yaşıyorsunuz, anlatırken bizi de heyecanlandırıyorsunuz. Toplumdan nasıl geri dönüşler aldınız bu proje ile ilgili?

Çok güzel dönüşler alıyoruz. Halkımızın toplumsal duyarlılık ve destek olma isteği gerçekten çok güçlü. Bu projenin çok başarılı olacağına ve halkımıza faydalı olacağına inanıyorum. Cardplus kullanıcıları markete gittikçe bu uygulamanın bulunup bulunmadığını sorarak gerekli katkıyı da yapacaklarını düşünüyorum. 

 

                                 

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!