Asel Grup Direktörü Cafer Atay Ürel 2018 hedeflerini anlattı..

Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine 2018 hedeflerini anlatan Asel Grup Direktörü Cafer Atay Ürel, bilim ve teknolojiyi takip edeceklerinin altını çizdi..

 

"BİLİM VE TEKNOLOJİ BİZİM İŞİMİZ"

2017 yılı nasıl bir yıl oldu sizin için?

2017 yılı Kıbrıs’ın geneline baktığımızda ekonomi de bir kısım konularda olumlu yönde artışla olmuştur. Ülkemizin ekonomisi sektörler oluşturmaktadır. Bu sektörlere tek tek baktığımızda güzel şeyler olduğunu görebiliyoruz. Bir tanesi öğrenci adası olduk. Buna baktığımızda 2017 yılında artan öğrenci sayısı da ekonomiye artı değer katmıştır. Nasıl artı değer kattı? Lokantalara, alışveriş merkezlerine, mağazalara giderek ihtiyaçlarını karşılıyorlar. 

Turizm sektöründe artışlar oldu. Daha önceki yıllara nazaran otel sayılarında, yatak sayılarında artışlar olduğunu istihdamın çoğaldığını gözlemleyebiliyoruz.
Bunların dışındaki en önemli sektörlerimizden bir tanesi de inşaat sektörü oldu. Hatta bazı ülkelere kriz olduğu zaman devlet inşaat sektörünü destekliyor. Çünkü inşaat sektörü lokomotif gibidir. Arakasında bir sürü vagon taşır. Bu lokomotif hareket edince arkasındaki yüzlerce vagonda hareket edecektir. İş makineleri çalışır araziyi düzeltir, mimar istersiniz, mühendis isterdiniz, istihdam edersiniz bunları makine mühendisi, elektrik mühendisi, hep bunlara görevler düşer projelerini yaparlar. Daha sonra akabinde sıvacıdır boyacıdır ayrıca bu ürünlerin ticareti artar ve tabi bütün bu sektörlere hayat ve can verir. Bu 2017 yılında ülkemizde olmuştur. İnşaat sektörümüzde beklenmedik ve çok hızlı bir büyüme oldu. 

İnşaatçı değiliz ama esas bizim işimiz mesleğimiz mühendislikle ilgili makine elektrik endüstrinin çalıştığı bir grubuz biz. Bunları açarsak jeneratör var, mekanikle ilgi aklınıza ne geliyorsa bizim şirket bünyemizde olan işler bunlar. Bize de bu yansıdı ve şirketimizde yaklaşık %40 -% 50 bir büyüme oluştu.2016 yılına göre ciromuz arttı, iş kalitemiz arttı, satış grafiğimiz geçen yıla göre çok daha iyi oldu ve halen daha devam eden projelerimiz var.

Bu güzel şeyler olurken yine ödevlerimizi yapmadığımız için çok büyük altyapı eksikliği başladı. Yani bir yerde apartman yapılmış, park yeri yok üstelik müteahhitler park yeri ücretini de belediyelere ödüyorlar. Su yetersiz, yol yetersiz. Bugün Girne’ye bakıyoruz Kıbrıs’ın göz bebeği olan, turizm merkezi olan bir kasabamız var. Dünyada az bulunan o kadar güzel kentimiz maalesef Çatalköy’le Girne bölgesi arasında bütün gün seyahat edenler yaklaşık 45 dakikada istedikleri yerlere ulaşıyorlar. Yollara bakarsanız asfaltlar kalkmış her yer kazılmış bir standart yok bir güzellik kalmadı. Oysaki ilgili birimler duyarlı olsak biz bir kısmı bunların maddi bir acıdan gereklilik ihtiyacı istememektedir.
 Evet bunlar ülkemizin ekonomik meseleleri. İnşallah 2018 de bu sorun ve sıkıntılar düzeltilir.

 

2018 yılında planlarınız neler, yol haritanızda neler  var?

2018 yılında Teknogold mağazalarımızın sayısını sekize çıkarmak istiyoruz.Bilim ve teknoloji bizim işimiz. 

Kafamızda birkaç sektör daha var düşündüğümüz acaba oralara da yatırım yapabilir miyiz diye onların da fizibilite çalışmalarını yapıyoruz şu anda.2018 in de bizim firmamız açısından bir büyüme olacağını düşünmekteyiz.

 

Yeni yılda şirketinizin daha iyi noktalara gelmesi için öncelikleriniz neler?
Bizim önceliklerimiz devlet yapısının daha iyi olması, çok hantal olan bürokrasiden kurtulmamız ve rica minnet düzeninin kalkması bizi mutlu eder, yolumuzu açar. 

Çok verdiğim bir örnek vardır. Araç dairesini sürekli gazetelerde görüyoruz, yetişmiyor, sistemleri çöküyor, yanlış plaka veriliyor vb. İnsanlarımız kaç defa gazetelere çıktı güneşin altında bir dünya kuyruk ya da yağmurun altında uzunca bir kuyruk. Oysaki 20,000 doları geçmeyen bir yazılımla özel sektör otomotivciler, galeriler vb. yerler bize hediye olarak belki de yapabilir. Hepimiz devletimizi seviyoruz. Devletimiz büyüsün daha mükemmel olsun bu sonuç da bize de yansıyacaktır. Ama bu yazılım mesela evimizden iş yerimizden bilgisayarla otomatik sisteme girilip yapılsa ya kredi kartı ya banka havalesiyle seyrüseferimizi öderiz. Ne kadar güzel olur. Oradaki memurlarda başka yerlere istihdam edilir böylelikle. Arzumuz 2018 de bunların daha da düzene girmesi olacaktır.

 

2017 yılının sonlarında yaşanan döviz belirsizliği 2017 yılına yansır mı sizce?

Evet bu çok ciddi bir konu ülkemiz için. Fakat bunu devlet çözebilir. Bir defa bizim yabancı para kullanmamız mümkün değil. Bizde istiyoruz Euro kullanalım ama bu bir hayal. Ayaklarımızın yere basması lazım, gerçekleri bilmemiz lazım. Bizim böyle bir birikimimiz yok tanınmıyoruz. Dünya bankaları bizi kabul etmiyor. Yerli bankalarımız hatta muhabir kullanmak mecburindedir. Dolayısıyla finans yönünden uluslararası tanınmamışlık var hatta zaman zaman kara para aklanması için baskı yapılıyor. Birikimimizde olmadığından dolayı yabancı parayı kullanmamız mümkün değil. Burada devlete çok büyük bir görev düşmektedir. Acıdır ki sabit maaşlarının satın alma gücü döviz arttığı anda düşmektedir, azalmaktadır. Sabit maaşlar alan insanlarımıza çok ciddi darbeler olmaktadır. Bunun düzeltilmesi lazım, burada devletin kayıpları olmuyor. Neden olmuyor çünkü biz otomobil ithalatçısıyız. Bu araçlar dövizle geliyor. Türk lirasına çevrilerek vergiler alınıyor. Yani döviz olarak aynı para alınıyor. Kur eskilerden 10,000 dolar karşılığı alıyorsa bir arabadan şimdi yine 10,000 dolar karşılığı alıyor devlet ama kurlar değiştiğinden dolayı devlette kayıplar olmuyor. Özellikle ithalatta alınan gümrük vergileri ithalat artıkça buda daha yüksek para almaktadır. Devlette bu sabit maaş alanların kaybını da karşılaması lazım.

 

Döviz kurlarındaki dalgalanma işinize nasıl yansıdı?

Tabi bizimde kayıplarımız oluyor. Sözleşmeli işlerimiz vardır Türk Lirası bazında ciddi sıkıntılara giriyoruz. Çünkü döviz üzerinden aldığımız ürünleri Türk lirası olarak satıyoruz. Hele ki devletle olan sözleşmelerinizde çok zor oluyor.

 

İş dünyasına ve girişimcilere bir mesajınız var mı?

Evet bu ülkeye yatırım yapanları alnından öpüyor ve kutluyorum. Hepsinin heykelinin dikilmesini istiyorum. Bugün burada ben bir bina yaptım birinci Mal sahibi KKTC’dir. Ben ölürüm çocuklarım iyi bakmaz, satarlar, el değiştirir vb. ama bu bina buradadır. Kullanıcısı değişir ama esas mal sahibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir. Onun için bu ülkeye yatırım yapan herkesi, taş taş üstüne koyan herkesi sende BİR TUĞLA ÖR diye terimle yatırım yapan insanları kutlamak lazım alnından öpmek lazım. Mesajım su çalışanlara ülkemize daha güzel yatırım yapsınlar hep beraber kalkınırız çok daha mutlu çok daha refah olan bir ülkeye sahip oluruz.