Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez piyasaları yorumladı!

ABD krizi ile yükselen dövizin ateşinde son durum ne? Özellikle KKTC ekonomisini yakından ilgilendiren kur hareketinde neler bekleniyor? Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez, Ekonomi Kıbrıs için değerlendirdi. İşte detaylar.

TSİ 21:00 FOMC tutanaklarının açıklaması beklenecek. Son toplantı sonrasında Aralık faiz artırımı ihtimalleri iyice artmışken ve neredeyse her FOMC üyesinin konuşmasının buna hazırlayıcı bir zemin hazırladığını gördük. Bu noktada tutanaklardan da bu yönde bilgi gelmesini beklemekteyim.

USDTRY: Parite 3,70 üzerinden kar satışları ile 3,66 a kadar gevşese de Dün akşam saatlerinde, Vizeler konusunda alına kararın ABD Büyükelçiliği ve ABD hükümetinin koordinasyonu ile alındığı yönündeki açıklama kuru yeniden 3,70 üzerine taşıdı. Bu noktada 3,67 seviyesini kritik görüyoruz. Düzeltmenin kalıcı olabilmesi için gündemin rahatlaması ve fiyatların 3,67 seviyesini altında kalıcılık sağlaması gerekiyor.

Diğer taraftan ABD 2 yıllık tahvil faizlerinin 1,50 üzerinde kalıcı hale gelmesi bütün EM para birimleri için negatif bir görünüm.

EURUSD: Katalan Başkanı Puigdemont’un  açıklamamaları ile bağımsızlık ilanının askıya alınması EUR’u pozitif olarak etkilemekte. 1,1850 seviyesini önemli direnç seviyesi olarak görüyoruz. Bir tarafta FED in para politikası tarafındaki sıkı duruşu diğer tarafta kendi içindeki siyasi gelişmelerin baskısını yaşayan EUR da diğer taraftan bakıldığında son birkaç aydır açılan alım yönlü pozisyonların korunduğunu görüyoruz. Eur nünün yönünü bulabilmesi için 1,1680 seviyesinin aşağıya yada 1,1850 seviyesinin yukarıya doğru kararlı olarak kırılması gerekiyor. Daha öncede belirtiğimiz gibi FED para politikası noktasındaki duruşunun daha net görmemiz. Dipten yukarıya %17 civarında değer kazanmış bir EUR nun bir çok konuyu zaten fiyatlamış olması gibi unsurlar nedeni ile USD lehine bir gelişme olma olasılığını daha yüksek görmekteyiz.

GBPUSD dün açıklanan İngiltere İmalat sanayi üretimin aylık %,4 ve yıllık %2,8 ile beklentilerin üzerinde gelmesi GBP yi desteklemiş gözüküyor. BOE açıklamaları sonrası moment kazanan GBP 1,37 seviyene kadar yaklaşarak %7 e yakın bir oranda değerlense de son gelişmeler ile bu fiyatlamanın neredeyse %70 ini geri vermişti. Bu noktada GBP de dengelenme olacağını düşünüyor 1,30 seviyesini önemli destek olarak görüyoruz.

 

SERKAN DÖNMEZ

ALBANK ÖZEL BANKACILIK MÜDÜRÜ