Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez para piyasalarını yorumluyor!

Ekonomi ve para piyasalarında neler olacak? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs, uzman görüşlerini sizlerle paylaşıyor. İşte Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez'in 4 Ekim piyasa analizi.


FED nin şahin duruşunu teyit etmesi ve Başkan Turmp’ın vergi reformunu gündeme taşıması ile beraber yükselmeye başlayan ABD tahvil faizlerindeki fiyatlamalar durulmuş gözüküyor.  Hem tahvil faizleri için hemde Dolar endeksi için moment 
kaybından bahsetsek de hali hazırda dönüş işareti verdiği ve yukarı yönlü teknik görünümü koruduğunu düşünüyor. Bugün Merkez bankası başkanlarının yapacağı açıklamaların yeniden hareketliği artırma potansiyeli olduğunu düşünüyor bu yönde takip ediyoruz.

USDTRY: 200 günlük hareketli ortalama seviyesini 2 kere deneyen kur daha yukarısına gitmekte başarısız oldu. Kısa vade için bu seviyenin korunacağını düşünüyor. Alım satım için 3,5450 ile 3,5950 aralığını uygun görüyoruz.

EURUSD OBO formasyonu izlenen paritede aşağı yönlü hareketin moment kaybettiğini görüyoruz. 1,1680 seviyesine daha aşağı fiyatlar için önemli destek seviyesi olarak değerlendiriyoruz. Şimdilik volatilitenin düştüğü kurda 1,1820 nin üzeri kalıcı hareket görmediğimiz sürece 1,1680 desteğinin yeniden deneneceğini düşünüyoruz.

 

GBPUSD USD lehine global hareket ve son dönem İngiltere datalarının verdiği zayıf seyirin etkisi ile 1,2770 seviyesinden başlayım 1,3660 a kadar ulaşan yükseliş hareketinin yaklaşık %50 si düzeltilmiş oldu. Bu noktada GBP long posiyonların artacağını düşünüyoruz. 1. Destek eviyesi olarak 1,3220 2 destek seviyesi olarak 1,3115 seviyelerini görüyoruz. 

 

SERKAN DÖNMEZ

ALBANK ÖZEL BANKACILIK MÜDÜRÜ