Reklam
  • Reklam
Altında sert düşüş!

Altında sert düşüş!

Altın fiyatları, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu sonrası 7 haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Reklam
24 Nisan 2017 - 08:55
Reklam

Altın fiyatları, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun ardından, merkezin adayı büyüme odaklı Emmanuel Macron'un seçimlerin ikinci turunu kazanacağı ve bunun sonucu Euro Bölgesi'ne en önemli ekonomilerden birinden gelebilecek tehdidin ortadan kalkacağı beklentilerinin güçlenmesinin ardından, yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesi ile birlikte, yedi haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Spot alın yüzde 1.5 ile 2 Mart'tan bu yana en sert düşüşünü göstererek ons başına 1,265.51 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 08:54'te 1,273.64 dolara geldi. Altın, yen ile birlikte düşerken, euro güçlü yükseldi.

Altın, Macron ve aşırı sağın adayı Marine Le Pen'in ilk turu kazanması, anketlere göre, 7 Mayıs'taki ikinci turu MAcron'un rahat bir şekilde kazancağını işret etmesi sonrası, bu yılkikazancını yüzde 11'e daralttı. İlk turu Macron ve Le Pen'in kazanması ikinci turda yarışın euro karşıtı Le Pen ve Komünisstlerin desteklediği Jean-Luc Melenchon arasında geçeceğine ilişkin senaryoyu ortadan kaldırdı ve Euro Bölgesi'ne yönelik riskin azalmasına neden oldu. Fransa seçimlerinin ilk turunun geride kalması ile birlikte, şimdi dikkatler merkez bankası politikalarına ve ABD'nin kapanma ihtimaline çevrilebilir.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, "Piyasalar en kötü senaryoyu satın alıyor gibi görünüyordu," dedi ve "Macron'un durumunu güçlendiemesi ile birlikte, piyasalar tekrar riskli varlıklara yönelme konusunda rahatladı" şeklinde görüş bildirdi.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..