Reklam
  • Reklam
Altın Yatırımcısı Risk İştahının Azalmasıyla Kazandı..

Altın Yatırımcısı Risk İştahının Azalmasıyla Kazandı..

Küresel piyasalarda artan siyasi ve jeopolitik risklerin etkisiyle altın yatırımcısının yüzü güldü. İşte detaylar;

Reklam
20 Ağustos 2017 - 10:51
Reklam

Altın, küresel piyasalarda risk iştahının azalmasıyla birlikte güvenli liman olarak yatırımcısına kazanç getirdi. Yatırımcısına Temmuz ayında % 2,19 oranında, Ağustos ayının ilk 3 haftasında ise % 1,41 oranında kazandırdı. ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan siyasi gerilim nedeniyle son haftalarda güvenli liman özelliğiyle yeniden ön plana çıktı.

2017 yılına dolar kurundaki sert yükselişlere paralel bir seyirle başlayan gram altın, Ocak ayını % 12,73 değer kazancıyla tamamladı. Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını ise düşüşle geçirdi.

Temmuz’da yükselişe geçen gram altın, % 2,19 oranında artış kaydetmeyi başardı. Ağustos ayının ilk 3 haftasında ise % 1,41 oranında gerisi sağladı. Yılbaşından bu zamana kadar da % 11,66 değer kazandı.

Ons altın ise 9 aydan sonra haftanın son işlem gününde yeniden 1300 doların üzerini gördü. Ağustos ayının ilk 3 haftasında yatırımcısına % 1,42 oranında, yıl genelinde % 11,86 getiri sağladı.

Analistlere göre ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gelirim, küresel piyasalarda risk iştahını azalttı. Bu nedenle de yatırımcılar, güvenli liman olarak görülen altına yöneldiler. Endişelerin bir miktar azalmasıyla da altın düşüşe geçmişti.

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu; altın fiyatlarında, hareketli geçen haftanın ardından 16 Ağustos Çarşamba günü açıklanan FED tutanaklarının etkisiyle yükseliş görüldüğünü belirtti. Daha fazla altın yorumu için tıklayın.

Turşucu’ya göre; FED üyelerinin faiz artırımı konusunda bölünmüş olması doları zayıflattı ve bu durum da altın fiyatlarını destekledi. Ama hareketlerin uzun süreli olmadığını da belirtti.

Tuncay Turşucu, dolar endeksinin son 1 yılın en düşük seviyelerine gerilediğini ve bu sürede ons altının 1300 dolar direncini geçemediğini söyledi. Bunun nedenini ise talep zayıflığına bağladı. Bu görüşler çerçevesinde altında orta vadede 1300 doların iyi bir satım, 1220 – 1230 doların ise iyi bir alım noktası olduğunu dile getirdi.

Altın fiyatlarının Eylül ayında yapılacak merkez bankası toplantıları ile yeniden gerileyebileceğini söyleyen Turşucu, yılın son çeyreğinde 1200 – 1300 dolar bandından dalgalanma bekliyor.

Altın yatırımcısının, dolar endeksinde 95 seviyesinin geçilme durumunu ve EUR/USD paritesinde 1,16 desteğinin kırılıp kırılmayacağının izlenmesi gerektiğini belirtti. Ek olarak ABD enflasyonunun, 24 – 26 Ağustos’ta gerçekleşecek Jackson Hole konferansında yapılacak açıklamaların, 20 Eylül FED toplantısının takip edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Turşucu’ya göre gram altında 147 – 148 liranın şimdilik iyi bir satış, 141 – 142 liranın iyi bir alım noktaları olduğunu söyledi. Ons altının ve Dolar/TL kurunun izlenmesi gerektiğini de belirtti.

Tuncay Turşucu’ya göre ons altının 1300 dolar zirvesini kırması ve Dolar/TL kurunun 3,57 seviyelere yakın seyretmesi durumlarında gram altın, 155 lira zirvesine ilerleyebilir.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018