Reklam
  • Reklam
Altın 2018 yılına nasıl başladı?

Altın 2018 yılına nasıl başladı?

Altın fiyatları yeni yıla yükselişle başladı ve yukarı yöndeki hareketini sekizinci güne taşıdı..

Reklam
02 Ocak 2018 - 10:46
Reklam

 

Altın fiyatları yeni yıla güçlü bir başlangıç yaptı. Altın üs üste sekiz gün yukarı yönde hareket etti ve 2011 yılının ortasından bu yana en uzun yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Metal, dolardaki zayıflama ile birlikte son yedi yılın en büyük yıllık kazancını gerçekleştirdi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselişle ons başına 1,307.74 dolara kadar çıkarak 26 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Singapur saati ile 11:51'de 1,306.80 dolara geldi. Altın geçen yıl yüzde 14 değer kazanırken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 8.5 kayıpla 2005'ten bu yana en keskin düşüşünü gerçekleştirdi.

Altın 2017 yılında, iyileşen ekonomiye ilişkin işaretlerin artması ile birlikte, ABD'de hisse senetlerinin rekor seviyelere çıkması ve Fed'in üç kez faiz artırımına gitmesine karşın güçlü bir seyir izledi. Fed politika yapıcıları 2018 yılında üç faşiz artırımı öngörürken, diğer önemli merkez bankaları, Avrupa Merkez Bankası'nın varlık alımlarını bu aydan itibaren yarı yarıya düşürmesi ile birlikte daha sıkı parapolitikalarına yöneldi.

Singapur'da Oand Corp.'un kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, "ABD faizlerinin izlediği yola ilişkin küresel rehavet oldukça düşük seviyede kalmaya devam ediyor ve değerli metaller bütün olarak bu durumdan faydalanmayı sürdürmeli," dedi ve "Piyasa sizin ayakta kalabileceğinizden daha uzun süre mantık dışı hareket edebilirşeklindeki eski bir söz halen etkisini koruyor gözüküyor ve altın piyasası halen bu durumda" şeklinde görüş bildirdi.

Fiyatların Salı günü tekrar yükselmesi ile birlikte, RSI göstergesinin Cuma günkü seviyesi olan 69.1'den 70.7'ye tırmandı ve 70 seviyesinin üzerindeki rakam, bazı analistler için, fiyatların düşebileceğini işaret ediyor. Halley, "RSI şimdi çok fazla aşırı alım seviyelerinde "uyarısında bulundu.

Yatırımcıların bu hafta para politikasının yönüne ilişkin işaretler için izleyecekleri açıklamalar arasında, 3 Ocak'taki Fed'in Aralık toplantısının tutanakları yer alıyor. Öte yandan, 5 Ocak'ta tarım dışı istihdam ve ortalama saatlik akzançlar var.

Diğer değerli metallerden spot gümüş yüzde 0.3 yükselerek ons başına 16.9849 dolara çıkarken, platin yüzde 0.4 prim yaparak ons başına 931.98 dolara ulaştı ve palladyum yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1.069.35 dolar ile 2001'den bu yana en yüksek seviyesi yakınına geldi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018