Reklam
  • Reklam
Albank’tan piyasa analizi!

Albank'tan piyasa analizi!

Para piyasalarında neler oluyor? Döviz krizinde yeni beklentiler neler? Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez Ekonomi Kıbrıs için yorumladı. İşte detaylar.

Reklam
12 Ekim 2017 - 11:20 - Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 12:03
Reklam

FOMC tutanaklarından, Üyeler arasında Enflasyonun gidişi ve faiz artırımı konusunda tam bir fikir birliği olmadığı anlaşıldı. USD fiyatlamaları doğrudan etkilen bu duruş ABD  yıllık faizleri de düşürdü. Bugüne kadar oldukça tutarlı bir şekilde enflasyon beklentisi yönünde piyasayı ılımlı bir havaya sokan ve faiz artırım olasılığını destekleyen tavırların ardından. Faiz artırım konusunda biraz kafalar karıştı. Ne olacağını anlamak için enflasyon dataları ve FOMC üyelerinin konuşmalarını yakından takip edeceğiz.

Diğer taraftan ABD – Türkiye ilişkiler  ABD li basketbolcuya vize verilmesi ile başlayan bir seri olay ardından nispeten normalleşmiş gözüküyor.  ABD büyükelçisinin dün yaptığı konuşmada Bağımsız bir kürt devleti istemedikleri ve kürt koridoru fikrine de sıcak bakmadıklarını açıklaması Türkiye adına sevindirici olmalı hatırlanacağı üzere ABD ile aramızdaki en büyük anlaşmazlık bu iki konudan kaynaklanıyordu. ABD den bir heyetin Türkiye e gönderileceğini açıklamaları da bu konuların tamamının görüşüleceği izlenimi yarattı.

USDTRY: Bir taraftan Küresel olarak USD nin değer kaybetmesi diğer taraftan ABD Türkiye ilişkilerinde normalleşmenin rüzgarı ile 3,65 seviyesinin altına gelen kurda birinci destek seviyesi olarak 3,6150 seviyesini görüyoruz. Daha önce direnç olarak takip ettiğimiz 200 hareketli ortalama seviyesi olan 3,5965 seviyesini ise yükseliş hareketinin devamı için önemli görüyoruz.

 

EURUSD: 1,1680 Fibonacci destek seviyesini aşağı yönde aşamaması ile  kur 5 işlem günüdür yükselerek teknik görünümünü EUR lehine güçlendirmiş durumda. FOMC tutanakları sonrasında USD nin global olarak da değer kayda EUR yönlü duruşu destekliyor. Dolar endeksi tarafında  94 e kadar fiyatlar yukarı çıksa da buradan baskılanarak 92,800 e kadar gerilemiş durumda Eur hareketinin güç kazanarak bir önceki tepe fiyatları çalışması için bu endekste 92,600 altında fiyatlamaların gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

GBPTRY 1,30 seviyesine kadar değer kaybının ardında destek bulan GBP, USD nin global değer kaybı ile 1,3250 seviyelerini fiyatlamakta. Hareketin 1,3300 leri zorlayacağı kanaatindeyiz.  

 

TSİ

  

Data

 

Beklenti

önceki

12:00

  EUR

 

Sanayi Üretimi (Aylık) (Ağu)

 

0,50%

0,10%

15:30

  USD

 

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Eyl)

 

0,40%

0,20%

17:30

  USD

 

FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması  

   

17:30

  USD

 

FOMC Üyesi Powell'ın Konuşması  

   

17:30

  EUR

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin Konuşması  

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..