Reklam
  • Reklam
Albank’tan bugünün piyasa analizi

Albank'tan bugünün piyasa analizi

Albank, finans analizlerinin güncel formunu yayımladı. Gündemi şekillendiren eko-politik olaylara dair özet ve paritelere yönelik analizler, söz konusu bültende göze çarpan unsurlar.

Reklam
30 Mart 2018 - 10:27
Reklam

 

Paskalya tatili nedeni ile volatilitenin düşük olmasını bekliyoruz.  Dün Almanya işsizlik oranı %5,3 ile beklenti düzeyinde gelirken İngiltere GSYİH değişimi de beklentiler düzeyinde açıklandı. (%1,4).  Ticaret savaşları konusunda önemli bir değişiklik olmazken ABD başkanı Trump Çin’e uygulanacak tarifelerin en erken Haziran ayında devreye gireceğini söyledi. Diğer taraftan Türkiye de açıklana büyüme datası %7,3 ile beklentilerin üstünde açıklandı. Büyümenin yüksek gelmesi cari açık tarafınında aklımıza soru işaretleri getirsede data TL varlıklar üzerinde olumlu etki yarattı. bloombeghd.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Bankadan Türkiye'nin son büyüme verilerine ilişkin yapılan yazılı değerlendirmede Türkiye'nin geçen yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğindeki ekonomik büyümesinin bankanın tahminlerinin üzerinde gerçekleştiği belirtildi. Türkiye'nin geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,1 olan beklenti karşısında yüzde 11,3, son çeyrekte ise yüzde 6,7 olan beklenti karşısında yüzde 7,3 seviyesinde büyüme kaydettiği belirtildi. Açıklamada, Türkiye'nin geçen yılın tamamında yüzde 7,4 büyümesinin bir önceki yıla kıyasla dikkate değer seviyede yüksek olduğu vurgulanırken beklentilerle uyumlu şekilde 2018'de yüzde 4 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiği kaydedildi. Açıklamada, büyümenin iç talebin itici gücüyle gerçekleştiğinin de altı çizildi ve geçen yılın üçüncü çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 6,1'i seviyesinde olan cari açığın, son çeyrekte yüzde 7,0 seviyesine yükseldiği hatırlatıldı.

 

ABD 10 Yıllık Tahvil Getirileri

 

Daha önceki teknik analizimizde ABD 10 yıllıkların 2,90 seviyesinin altında gelmesi ile görünüm değişikliğine işaret ettiğini belirtmiş ve muhtemel destek seviyesi olarak 2,7440 seviyesini vermiştik. (Fibonacci %23,60) bu seviyenin realize olduğunu görüyor daha aşağısına gelen hareketlerin 2,61 seviyesine doğru derinleşme potansiyeli taşıdığını düşünüyoruz.

 

 

EUROBOND

 

200 seviyesinin üzerine çıkan CDS spreadleri hafif iyileşme ile 197 seviyesine gerilemiş gözüküyor. Dün hafif alımlarım ile fiyatlarda kısmı iyileşme görmüş olsakta ana görünüm değişikliğinden henüz bahsetmemiz mümkün değil. ABD tarafında faizlerin gerilemeye başlamasının kısa vadede eurobond fiyatları üzerinde olumlu etkisi olabileceğini düşünüyoruz. Öneri bazında kısa vadeli Özel sektör tercihimizi koruyoruz.

 

 

 

USDTRY

 

Büyümenin beklentilerin üzerinde açıklaması ve ABD başkanı Trump ın Suriye den çekileceklerini açıklamış olmasının kur üzerinde pozitif bir etki yarattığını görsek de Mart ayı başında başlayan yükselişin Makro ekonomik bozulma (enflasyon ve sağlıksız büyüme) üzerine başladığını ve bu görünümde henüz bir düzelme işaret bulunmadığını hatırlatmak isteriz. Bu noktada geri çekilmelerin kalıcı olasını beklemiyoruz. Teknik açıdan bakıldığında 3,95 destek seviyenin alında kalıcı geri çekilmenin önemli olacağını düşünüyoruz. Yapılabilecek olası alış satış işlemlerin türev stratejiler üzerinde korulmalı bir şekilde yapılmasının daha makul olacağı kanaatindeyiz.

 

 

 

EURUSD

 

Paritede 1,2250 destek seviyesine doğru geri çekilme yaşansa da bu seviyeden alınlar geldiğini görüyoruz. 1,2250-12520 bantında hareket etmesini beklediğimiz paritede hafta başı açıkladığımız teknik görüşümüz koruyoruz.

 

 

 

GBPUSD

 

Bir süredir satıcılı bir seyir i izleyen GBP nin  1,4290 – 1,3910 arasında geniş bir bantta hareket etmesini bekliyoruz. Bant alt destek seviyesine gelindikçe alıcıların geldiğini görüyoruz. Orta vadeli olumlu görüşümüz koruduğumuz GBP için 1,39 lı seviyelerden alım yapılabileceğini düşünüyoruz.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..