Reklam
  • Reklam
Albank’tan bugünün piyasa analizi - 8 Mart

Albank'tan bugünün piyasa analizi - 8 Mart

Albank, finans analizlerinin güncel formunu yayımladı. Gündemi şekillendiren eko-politik olaylara dair özet ve paritelere yönelik analizler, söz konusu bültende göze çarpan unsurlar.

Reklam
08 Mart 2018 - 13:51
Reklam

 

-          Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "Ba1"den "Ba2"ye düşürdü ve not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirdi.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu açıklamasında, not indirimine iki önemli gelişmenin yol açtığını belirterek, bunların "kurumsal güçteki süregiden kayıp" ve "dış şok riskinin mevcut cari açık ve diğer etkenlerle belirgin hale" gelmesi olduğu ifade edildi. Moody's, Türkiye'nin potansiyel büyümesine ilişkin tahmininin % 3,5-4 olduğunu kaydetti. Söz konusu not indirimin niteliği yatırım yapılabilir seviyenin altında negatif görünüm üzerinden yapıldığından piyasa üzerinde çokta etkili olmamış gözüküyor.

-          TCMB faiz kararlarından herhangi bir değişiklik yapmazken çekirdek enflasyonun yüksek gidişine atıfta bulunarak gerekmesi durumunda ek sıkılaşmaya gidebileceğini belirti.

-          Trump Gümrük vergisi artış planı üzerine sektör temsilcileri ile bir araya gelecek.

-          ECB faiz kararını açıklayacak olup faizler üzerinde herhangi bir değişiklik yapması beklenmemekte. Karar sonrasında yapılacak basın toplantısında Draghi nin varlık alım programı ve para politikası ile ilgili vereceği ipuçları incelenecek.

 

EUROBOND

 

Türkiye CDS leri 170 seviyesinde seyretmeye devam ederken bugün Moody’s not indirimi kaynaklı kısmı satış bekleye biliriz. Kısa vadeli özel sektör önerimizi koruyoruz.

 

 

 

 

USDTRY

 

TCMB kararı sonrasında kur üzerinde kısmı bir düzeltme yaşansada Moody’s sonrasında yeniden 3,80 seviyesinin üzerinde fiyatlamaları oluştu. Teknik görünümde değişiklik görülmezken 3,7750 setek 3,8450 direnç olarak takip edilebilir.

 

 

 

EURUSD

 

ECB faiz kararı ve sonrasında yapılacak basın toplantısı beklenirken parite için volatilitenin yüksek olacağı bir gün yaşamamız muhtemel gözüküyor. Diğer taraftan ABD başkanı Trump ın alüminyum ve demir sektörü liderlere ile yapacağı görüşmeden gelecek açıklamalarında parite üzerinde etkili olacağını söyleyebiliriz. Fiyat hareketlerinin 1,2520 seviyesini ve 1,22 seviyesinin aşmasını yön tespiti açısında önemli görüyoruz.

 

 

 

GBPUSD

 

Dün açıklanan Brexit sonrası AB ve İngiltere ticaret anlaşması taslağı üzerine AB konseyi başkanı Tusk AB ve İngiltere arasında bir duvar örmek istemediklerini belirterek Açık fikirli bir şekilde İngiltere ile görüşmelere girecekleri söyledi. Diğer taraftan İngiliz yetkililer ise adil ve dengeli bir anlaşma yapılabileceğine vurgu yaptı. Teknik olarak paritenin 1,39 seviyesini aşmakta zorlandığını görüyoruz. Ana direnç olarak 1,3970 seviyesini destek olaraksa 1,37 seviyesini takip edeceğiz.

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında olmadığı gibi Albank Ltd’nin kurumsal görüşü de değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu rapor, hiçbir şekilde menkul değerlerin satın alınması veya satılması için teklif, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi veya aracılık teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi ve veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenmiş olup, doğrulukları ayrıca araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu bilgilerin tam veya doğru olmamasından, bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hata ve eksikliklerden kaynaklı doğabilecek zararlardan Albank Ltd. ve raporu hazırlayan personel sorumlu değildir. Bu rapor, yatırımcıların bilgi edinmeleri amacıyla hazırlanmış olup, yatırımcıların yatırıma ilişkin kararlarını verirken, bu rapordaki bilgilerden yararlanmaları, ancak bu rapordan etkilenmeyerek kararlarını vermeleri beklenmektedir. Bu raporun ticari amaçlı kullanımı sonucu oluşabilecek zararlardan dolayı hiçbir sorumluluk üstlenilmemektedir. Bu rapor, sadece gönderildiği kişilerin kullanımı içindir. Bu raporun tümü veya bir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilere gösterilemez.

 

Serkan Dönmez

Albank

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018