Reklam
  • Reklam
Albank’tan bugünün piyasa analizi - 14 Mart

Albank'tan bugünün piyasa analizi - 14 Mart

Albank, finans analizlerinin güncel formunu yayımladı. Gündemi şekillendiren eko-politik olaylara dair özet ve paritelere yönelik analizler, söz konusu bültende göze çarpan unsurlar.

Reklam
14 Mart 2018 - 12:53
Reklam

 

   Dün açıklanan ABD çekirdek TÜFE datası beklentiler ile paralel bir şekilde %0,2 olarak açıklandı. Piyasanın yakın takip ettiği bu datanın açıklandığı saatlerde ABD başkanı Trump ın dış işleri bankanı Tillerson’ı  İran konusunda anlaşamadıklarını gerekçe göstererek görevden alması piyasalar tarafında dış ticarete korumacı politikaların gerçekleştirilmesi noktasında kararlılık göstergesi olarak algılayacak sert tepki verdi.

-          OECD Türkiye için büyüme tahmini 2018 için 5,3 ve 2019 için 5,1 e yükselti.

-          AB baş müzakerecisi Michael Barnier İngiltere’nin Brexit sonrası 3. Taraf bir ülke olarak AB üyelik faydalarına sahip olmayı beklememesi gerektiğini belirtirken İngiltere açısından zor faktörler ile yüzleşme zamanının geldiğini belirti.

 

Dolar Endeksi

Endeksi yoğun haber akışının da etkisi ile 90 seviyesinin yakınlarında sıkışmış gözüküyor. Dün Başkan Trump ın Dış işleri bakanını görevinde alması üzerine aşağı yönlü hareketlenerek 90 seviyesinin altına geldi.  Teknik olarak 25 günlük fiyat hareketlerin bir OBO oluşum çabası dikkatimizi çekiyor. Formasyon desteğinin 89,40 civarında olduğunu görüyoruz. Formasyonun tamamlanması endeksi yeniden 88,50 seviyesine taşıyacaktır. Yukarı yönlü bir hareketi teyid etmemiz içinse 91,10 seviyesinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz.

 

 

EUROBOND

Ülke CDS priminin 173 seviyesine çıktığını ve eurobondlarda satışların devam ettiğini görüyoruz.  Kısa vadeli özel sektör önerimizi koruyoruz.

 

USDTRY

3,85 seviyesinin aşılması ile kuvvetlenen alımların bugün nispeten sakinleştiğini görsekte bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece öncelikle 3,8990 daha sonra 3,92 seviyelerini hedeflediğini düşünmekteyiz. Dün ki fiyatlamalar ilginç olan gelişmekte olan ülke para birimlerinde ağırlıklı olarak yatay bir hareket hakimken TL nin değer kaybetmesi oldu. Süreçte temel etkenin enflasyondaki yapısal direnç ve Türkiye de devam eden büyümenin sağlığı konusundaki endişelerin olduğunu düşünüyoruz.

 

 

 

GBPTRY

 

GBP nin daha önce 3 kere denediği tepe noktalarının  kesişim seviyesi olan 5,3750 seviyesini yukarı yönlü aşmasını önemsiyor. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılmadığı sürece 5,51 seviyesini hedefleye bileceğini düşünüyoruz.

 

 

EURUSD

ABD dış işleri bakanının görevinden alınması ile Dolar ın genel değer kaybı pariteyi birkez daha 1,24 seviyesinin üzerine taşımış olsada bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanamadığını görüyoruz. Direnç olarak 1,2450 destek olarak 1,2250 seviyesini takip ediyoruz.

 

 

GBPUSD

Daha bahsettiğimiz sıkışmanın direnç seviyesi aşılmış gözüküyor. 1,3920 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayabilmesi durumunda 1,41 seviyeni hedefleye bileceği kanaatindeyiz.

 

 

Serkan Dönmez

Albank Pazarlama Müdürü

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..