Reklam
  • Reklam
Albank’tan bugünün piyasa analizi - 13 Mart

Albank'tan bugünün piyasa analizi - 13 Mart

Albank, finans analizlerinin güncel formunu yayımladı. Gündemi şekillendiren eko-politik olaylara dair özet ve paritelere yönelik analizler, söz konusu bültende göze çarpan unsurlar.

Reklam
13 Mart 2018 - 12:26
Reklam

 

   Dün açıklanan cari açık verisi 7,96 Mio USD ile beklentilerin üzerinde açıklanırken enerji dışı kalemlerde de artış izlendi. Geçen seneden devam eden büyümenin bir yansıması olarak gördüğümüz cari açık artışının büyümeden beklenen normalleşme ile düşeceğini düşünmekteyiz.

-          ABD 10 yıllık tahvil ihracı 2,889 getiri ile sonuçlandı.

-          14:30 da ABD Tüfe datası açıklanacak. Haftanın en önemli datası olarak takip ettiğimiz veri için aylık bazda beklentiler %0,2 düzeyinde. Geçen hafta ortalama ücret artışlarının ılımlı gelmesi enflasyon baskısın yüksek gelmeyeceği yönünde beklenti oluşturmuştu. FED enflasyon için %2 hedefini yakın takip etmesi nedeni ile para politikasının patikası açısında yakın takip edilecek. 21.03.2018 de yapılacak toplantıda 0,25 artırım yapılma olasılığı %87,4 düzeyinde

Fed faiz artırım beklentileri

-          Almanya'da 14 Mart'ta göreve başlayacak olan büyük koalisyon (GroKo) hükümetinde yer alacak partiler tarafından 177 sayfalık anlaşma imzalandı. Anlaşmanın imzalanması ile yeni kabinenin bakanları belli oldu.

Dolar Endeksi (DXY)

Dün 90 üzerini fiyatlayan endeks ticaret savaşları konusunda yapılan spekülasyonlar ile yeniden 90 seviyesinin altına düşse de  sabah itibari ile yeniden 90 seviyesini aşmış gözüküyor. 91,10 teknik hedefimizi koruyor. Kalıcı bir yükseliş hareketi için bu seviyenin aşılması gerektiğini düşünüyoruz.

EUROBOND

 

Türkiye CDS leri 169 seviyesinde yatay seyretmekte. Satışlar güç kaybetmiş olmasına rağmen devam etmekte. Son işlemlerde 2041 eurobondun 94,6 seviyesini fiyatladığını gördük. FED faiz artırımına kısa bir süre kalması ve ABD tahvil getirilerinde artışın hız kesmiş olmasına rağmen henüz bir dönüş hareketi yaşamaması nedeni ile kısa vadeli özel sektör önerimizi koruyoruz.

USDTRY

Dolar endeksinin yukarı hareketi ile beraber gelişmekte olan ülke para birimlerine gelen satış TL bir miktar negatif ayrışma ile etkilemiş gözüküyor. Sabah fiyatlamaları ile 3,85 seviyesinin aşılması kur üzerindeki olumsuz teknik görünümü kuvvetlendiriken diğer taraftan üçlü dip formasyon riski oluşturuyor.  Bu noktadan sonra 3,85 desteğinin üzerinde tutunan bir kurun 3,92 seviyesini hedeflemesini bekleyebiliriz. Bu seviyeden satış yapmayı düşünecek yatırımcılar için Anapara korumalı pozisyon önere biliriz.

EURUSD 

Almanya hükümetin kurulması ile bir belirsizlik son bulurken gözler İtalya üzerine yoğunlaştı. Dün %2 seviyesinin üzerinde fiyatlayan İtalyan 10 yıllıkların bugün sabah itibari ile yeniden 1,99 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Paritenin ABD enflasyon datasına kadar önemli bir hareket yapmasını beklemiyor gelecek dataya göre 1,25 direnç ve 1,22 destek seviyelerinin nasıl çalışacağını izliyor olacağız.

GBPUSD

Alçalan üçgen formasyonunda sıkışma devam ederken paritenin 1,39 seviyesini aşmakta zorlandığını görüyoruz. Bugün ABD tarafından gelecek enflasyon datasının sıkışmanın direnç ve destek seviyesi olan 1,3933 ve 1,3675 seviyelerinin test edilmesine neden olabileceğini düşünüyoruz.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında olmadığı gibi Albank Ltd’nin kurumsal görüşü de değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu rapor, hiçbir şekilde menkul değerlerin satın alınması veya satılması için teklif, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi veya aracılık teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi ve veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenmiş olup, doğrulukları ayrıca araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu bilgilerin tam veya doğru olmamasından, bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hata ve eksikliklerden kaynaklı doğabilecek zararlardan Albank Ltd. ve raporu hazırlayan personel sorumlu değildir. Bu rapor, yatırımcıların bilgi edinmeleri amacıyla hazırlanmış olup, yatırımcıların yatırıma ilişkin kararlarını verirken, bu rapordaki bilgilerden yararlanmaları, ancak bu rapordan etkilenmeyerek kararlarını vermeleri beklenmektedir. Bu raporun ticari amaçlı kullanımı sonucu oluşabilecek zararlardan dolayı hiçbir sorumluluk üstlenilmemektedir. Bu rapor, sadece gönderildiği kişilerin kullanımı içindir. Bu raporun tümü veya bir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilere gösterilemez.

 

Serkan Dönmez

Albank Pazarlama Müdürü

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..