Reklam
  • Reklam
Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez para...

Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez para piyasalarını yorumluyor!

Ekonomi ve para piyasalarında neler olacak? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs, uzman görüşlerini sizlerle paylaşıyor. İşte Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez'in 5 Ekim piyasa analizi.

Reklam
05 Ekim 2017 - 12:55 - Güncelleme: 05 Ekim 2017 - 13:31
Reklam

 

ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü volatilite düşmeye devam ederken döviz kurların bir yön arayışı içinde. Dün gelen ABD datalarının da teyit ettiği üzere ABD de enflasyon datalarının yukarı yönlü hareket etme olasılığı gün geçtikçe artmakta. Fed in Eylül toplantısında belirtiği ve FOMC üyelerin neredeyse her konuşmada altını çizdiği Enflasyonun hareketleneceği beklentisi yükseliyor. 

EUR tarafında bugün Para Kurulu toplantı tutanakları açıklanacak. ECB nin parasal sıkılaşma yönünde bir hamle yapması beklenirken İspanya referandumu, Almanya seçim sonuçları gibi siyasal faktörler şüphelere neden olmakta. 

USD/TRY

Kurda volatilite kaybı yaşanırken 3,5930 ve 3,55 arasındaki sıkışma daralarak devam etmekte. Son gelen TC enflasyon datalarında olumsuzluk içeren işaretler vermesi  ABD tahvil faizlerinin  durulmuş olmakla beraber yüksek seviyelere yerleşmiş olması gibi faktörler  USD tarafına daha olumlu bakmamıza sebep olmakta.

EUR/USD

1,17 – 1,18 fiyat bandında bir sıkışma yaşandığını görüyoruz. ECB beklentisinin üzerinde taşısa da 2017 dip seviyeden yukarıya %17 civarında değerleme yaşayan paritenin bu hareketin düzetmesi için hala potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. İspanya referandumu sonrasında atılacak adımlarında EUR aleyhine ciddi risk oluşturduğunu düşünüyoruz.

GBP/USD

USD lehine global hareket ve son dönem İngiltere datalarının verdiği zayıf gelmesinin  etkisi ile 1,2770 seviyesinden başlayım 1,3660 a kadar ulaşan yükseliş hareketinin yaklaşık %50 si düzeltilmiş oldu. Bu noktada GBP long pozisyonların artacağını düşünüyoruz. 1. Destek eviyesi olarak 1,3220 2 destek seviyesi olarak 1,3115 seviyelerini görüyoruz. 

 

SERKAN DÖNMEZ

ALBANK ÖZEL BANKACILIK MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
City Mall AVM, münhal açtı!..
City Mall AVM, münhal açtı!..