Reklam
  • Reklam
Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez para...

Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez para piyasalarını yorumluyor!

Ekonomi ve para piyasalarında neler olacak? Kıbrıs'ın tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs, uzman görüşlerini sizlerle paylaşıyor. İşte Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez'in 29 Eylül piyasa analizi.

Reklam
29 Eylül 2017 - 11:13
Reklam

ABD tahvillerde satış hareketinin normalleşmesi ve Dolar endeksinin direnç aştıktan sonra kalıcılık sağlayamaması nedeni ile piyasada USD’nin  kısmı olarak düzelme yaptığını görmekteyiz. FED’in faiz artırım konusunda kararlı duruşu ve Trump’ın vergi reform tasarısını günde taşımış olmasını USD lehine güçlendirici unsurlar olarak görüyoruz. ABD faizlerde kararlı bir geri çekilme olmadığı sürece USD değer kaybını düzeltme olarak değerlendiriyoruz.

Data açısında yoğun bir gün olacak 10:55 Almanya İşsizlik datasını 11:30 İngiltere GSYH datası takip ederken. BOE den Cunliffe, Broadbent ve Başkan Carney’in konuşmalarının yanı sıra ECB başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek.

USD/TRY: 200 günlük hareketli ortalama seviyesinde dirençle karşılaşan kur 3,5550 direnç seviyesini doğru gevşemiş durumda. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece 3,59- 3,60 aralığını hedeflemeye devam edeceğini düşünüyoruz. Aşağıda destek seviyesini 3,52 de görüyoruz.

EUR/USD; EUR satış baskısında azalmış olması ile beraber 1,18 seviyesini kalıcı olarak aşamadığını gördük. 1,1850 altında kaldığı sürece USD lehine olan görüşümüzü koruyoruz. Saat 12 de AB TÜFE datasını takip edeceğiz.

GBP/USD: Dün Brexit  görüşmlerin 4. Turu tamamlanırken taraflardan olumlu açıklamalar geldi. İngiltere Brexit bankanı İngiltere’nin Avrupa için yakın bir dost ve ortak olarak kalmak istediğini belirti. Gözler İngiltere GSYH datasın ve bugün BOE üyesi Cunliffe , Broadbent ve Başkan Carney’in konuşmasında olacak. 24 Ağustos dip seviyesinden başlayan %7 değerleme sürecinin %50 geri dönüş seviyesi olan 1,3225 seviyesini önemli destek seviyesi olarak görüyor. GBP hareketinin USD genel hareketi ile paralel olacağını düşünüyoruz.

 

TSİ

  

Data

 

Beklenti

önceki

10:55

  EUR

 

Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Eyl)

 

-5K

-5K

11:30

  GBP

 

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (2. Çeyrek)

1,70%

1,70%

11:30

  GBP

 

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek)

0,30%

0,30%

12:00

  EUR

 

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Eyl)  

 

1,60%

1,50%

15:00

  GBP

 

Para Politikası Kurulu (MPC) Üyesi Cunliffe'in Konuşması  

 

15:30

  GBP

 

Para Politikası Kurulu (MPC) Üyesi Broadbent'in Konuşması  

 

17:15

  EUR

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin Konuşması  

 

17:45

  GBP

 

İngiltere Merkez Başkanı (BoE) Başkanı Carney Konuşması  

 

SERKAN DÖNMEZ

ALBANK ÖZEL BANKACILIK MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..