Reklam
  • Reklam
Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez’den piyasa...

Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez'den piyasa yorumu!

KKTC ekonomisi için sterlin büyük önem taşıyor. Peki sterlin kurundaki artış ne anlama geliyor ve beklentiler ne yönde? Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez Ekonomi Kıbrıs için yazdı. İşte detaylar.

Reklam
20 Eylül 2017 - 12:00 - Güncelleme: 20 Eylül 2017 - 12:13
Reklam

Bir FOMC gününde piyasaların sakin bir seyirle güne başladığını görüyoruz. Şöyle bir olana bitene bakacak olursak:

·         ABD başkanı Trump BM Genel Kurulunda K.Kore, İran, Küba gibi ülkelere gözdağı verirken K.Kore için “eğer saldırırsa yok etmek zorunda kalırız” İfadesini kullandı.

·         Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulda yaptığı konuşmada Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni referandumdan vazgeçmesi yönünde uyarırken Türkiye’nin bu konudaki tavrını görmezden gelmek, Irak Kürk Yönetimi’ni elindeki imkanlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir” dedi

·          ECB'nin Ekim ayında başlaması beklenen parasal genişlemeden çıkış sürecinin  kurum içinde fikir birliği olması nedeni ile Aralık ayına sarkabileceği yönünde sızan bilgiler ECB'nin duruşu konusunda kafa karışlığına neden oldu.

 

FOMC toplantısı ve başkanın konuşmasında  izlenecek iki önemli konu  FED bilanço  daraltma sürecinin nasıl yapılacağı ve faiz artırım konusunda nasıl bir projeksiyon çıkacağı olacak.

Bu noktada vadelisi dolan tahvillerin geri alımı sürecinin işletilmemesi yöntemi ile yapılacak bu uygulama konusunda piyasa beklentisinin net bir şekilde oluştuğunu ve fiyatlara yansıdığını söylemek mümkün.

FED'den beklenen 10 mia USD gibi bir tutarla bu uygulamaya başlaması ve yavaş yavaş miktarı artırarak devam etmesi yönünde.

Kanaatimin piyasa beklentisi ile aynı yönde olup fiyatlamalar üzerinde çok büyük etkisinin olmasını beklemiyoruz.

Diğer konuya gelecek olursa burada işler biraz daha karışık. Ağustos enflasyon datasının yüksek gelmesi ve FED beklentilerine yaklaşması ile artışa geçen Aralık ayı faiz artırım ihtimallerinin %55 seviyesine kadar çıktığını görmekteyiz. Burada piyasanın genel beklentisi Aralık faiz artım ihtimalinin kuvvetlendirecek bir duruş beklenmekte. Bu noktada zayıf gelen işgücü, harcamalar ve ücret büyümeleri datalarının tarafımızda çekince olarak takip edildiğini belirtmem gerekiyor.

Sonuç olarak akşam gelecek açıklamaların beklenenden şahin gelmesi durumunda bunun öncelikle ABD faizleri üzerinde etkisi olacağını, bunun ise faiz hassasiyeti yüksek TL gibi paritelerde güçlü fiyatlanacağı söylenebilir. Güvercin bir tutumun yoğunlaşması ise nispeten daha hafif fiyatlanacaktır.

 

USD/TRY  Bölgemizde politik hareketliliğin artması ve EM para birimleri üzerindeki satış baskının etkilerini gördüğümüz USD/TRY paritesi 3,49 üzerinde kapanış yapmakta zorlanıyor. FED açıklamalarının etkisi ile bu seviyenin üzerinde kalıcı hale gelmesi durumunda öncelikle 3,52 akabinde 3,55 takip edilecektir.

 

EUR/USD 1,2092 zirvesinden sonra moment kaybı içinde olan parite ECB’e yakın kaynaklarda sızan Parasal Normalleşme adımlarının gecikebileceği yönündeki haberleri pek de fiyatlamamış durumda. FOMC'dan gelecek haberlerin etkisini takip edeceğimiz parite için zirve seviyesinin aşılması durumunda 1,22 gündeme gelebilir. Aşağıda ise gelecek haber akışına göre  1,1830 destek seviyesinin test edilebileceğini bunun ile beraber bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece EUR'nun gücünü koruyacağını düşünüyoruz.

 

GBP/USD BOE açıklamalarından sonra 1,3618 seviyesine kadar hareketlenen GBP başkanın faiz artırım sürecinin sınırlı ve yavaş olacağı yönündeki açıklamaları sonrasında dirençlenerek 1,3450 destek seviyesine doğru hareket ettiğini gördük. Merkez Bankası'nın duruşunu düşünülen kadar şahin bulmuyoruz. Kısa vadede 1,36-1,37 arasında tepe seviyesi olacağı kanaatindeyiz. Bunun ile beraber Cuma günü Başbakan May’in konuşmasında brexit ile ilgi vurgularının yakın takip edileceğini not etmek isteriz.

 

SERKAN DÖNMEZ

ALBANK ÖZEL BANKACILIK MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TED Kuzey Kıbrıs Koleji, 4 pozisyonda münhal açtı...
TED Kuzey Kıbrıs Koleji, 4 pozisyonda münhal açtı...
Rauf Denktaş Üniversitesi, 2 pozisyonda münhal açtı...
Rauf Denktaş Üniversitesi, 2 pozisyonda münhal açtı...