Reklam
  • Reklam
Albank için parola organik büyüme ve liderlik!

Albank için parola organik büyüme ve liderlik!

Kıbrıs ekonomisinin en yeni bankası Albank, 2017'de oldukça iddialı. Albank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu, Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine yeni yol haritasını paylaştı. İşte detaylar..

Reklam
16 Ocak 2017 - 11:49 - Güncelleme: 16 Ocak 2017 - 15:24
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Kıbrıs Türk bankacılık sektörü 2016 yılında yeni bir banka ile tanıştı; Albank ile. 

Yönetim kurulu başkanlığını İmam Altınbaş’ın yaptığı Altınhas Holding’in bu dikkat çeken yatırımı, çok kısa sürede çok büyük hamlelerle öne çıkıyor.

Bankanın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu, güçlü takım arkadaşlarıyla çıktıkları bu yolda, başarılı ve liderliğe yönelik bir gelecek planlıyor.

2016 NASIL BİR YIL OLDU SİZİN İÇİN? 

2016 yılı bizim açımızdan unutulmaz bir yıl oldu. Albank, 2016 yılı Eylül ayında faaliyete geçti ve devraldığı bankanın bıraktığı yerden, daha büyük iştahla ve ciddi bir sermaye ve insan kaynağı yatırımıyla Kıbrıs merkezli, fakat uluslararası kalitede bankacılık hizmeti vermeye başladı. Bir şube bankasını devralmak suretiyle hem KKTC’de bir ilki gerçekleştirmiş olduk, hem de KKTC’ye tek seferde yapılan en büyük doğrudan yabancı sermaye yatırımına imza attık. Bu süreçte KKTC Merkez Bankası’ndan aldığımız yol gösterici destek çok önemliydi. Bu manada değerlendirildiğinde, kamu ve özel sektörün uyum içinde proje yönetebilme kapasitesine de güzel bir örnek teşkil etti 2016 yılındaki bu devir süreci.

2017 İÇİN PLANLAR NE DURUMDA? YOL HARİTANIZDA NELER VAR?

2017 yılında en temel bankacılık işlevini en sade haliyle yerine getirerek sağlıklı aktif büyüme ve kârlılık hedefliyoruz. Bunun için, mevduat sahiplerinin sermaye fazlasını, yurtiçi üretimi fonlamakta değerlendirilirken, müteşebbis müşterilerimizin titizlikle takip altında tutacağımız yatırım sahalarını da uzmanlığımızı ve tecrübemizi artırmakta ve bunu mevduat sahiplerimizin menfaatine değerlendirmekte kullanacağız. Yani, bankacılık anlamında “organik” büyüyeceğiz. Bununla birlikte rasyonel yatırım imkânları doğması halinde, 2017’de de, ilerleyen yıllarda da tıpkı kuruluş sürecimizde olduğu gibi ölçek ekonomisi vasıtasıyla maliyetlerimizi düşürmek için satın almalar yoluyla inorganik büyüme de yine planlarımız dâhilindedir.    
 
YENİ YILDA ŞİRKETİNİZİN DAHA DA İYİ NOKTALARA GELMESİ İÇİN ÖNCELİKLERİNİZ NELER OLACAK? 

Önceliğimiz piyasada Albank isminin görüldüğü her yerde “güven” kavramının akla gelmesini sağlamak olacaktır. Zaten bu hedef doğrultusunda, nitelikli, işini, bankacılık lisanını ve finansal yol göstericiliği iyi bilen bir insan kaynağı ile yola çıktık. Yeni yılda da ülkemizin istihdamına vereceğimiz katkıyla, bünyemize katacağımız genç arkadaşlarımıza bu lisanı öğretmek önceliklerimiz arasında yer alacak. Bu sinerji ile müşterilerimize vereceğimiz güven duygusu, bankamızı her geçen gün daha iyi noktalara getirecektir.

2016’NIN SONLARINDA YAŞANAN SICAK GELİŞMELER 2017’YE OLUMSUZ YANSIR MI SİZCE?

Olumsuz olarak nitelendirmemekle birlikte, yaşadığımız bu olağanüstü sürecin yeni yılı, hatta yılları etkileyeceğini söylemek mümkündür. Bankacılık özelinde değerlendirdiğimizde, her şeyden önce ABD faiz oranlarındaki artış beklentisi sonucu olarak dövizde kısa sürede kaydedilen yükselişin, Türkiye’de ve ülkemizde 2017 yılı içinde faizlerin artmasına sebep olması beklenebilir. Yüksek faiz ve görece yüksek döviz kuru elbette maliyetlerin yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Eğer bu yeni maliyet yapısı iyi idare edilebilirse, firmalarımız için de, ülkemiz için de bir olumsuzluk söz konusu olmayacaktır. 

DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMA İŞİNİZE NASIL YANSIDI?

Döviz kuru da faiz gibi bir maliyet faktörüdür ve maliyeti etkileyen faktörlerin belirsizliği elbette ki yatırımcılar için arzu edilen bir şey değildir. Biz bu anlamda geliri TL olan müşterilerimize döviz cinsinden kredi kullandırmayarak; kredi verdiğimiz müşterilerimizi titiz bir fizibilete değerlendirmesine tabi tutup, “kendi faaliyet alanlarında” karlılığı yüksek müşterilere yönelerek ve banka olarak açık pozisyonda olmamaya özen göstererek bu tür dalgalanmalara karşı direncimizi artırıyoruz. Dolayısıyla şu ana kadar yaşanan gelişmelerden banka olarak hiç etkilenmediğimizi söyleyebilirim. 

İŞ DÜNYASINA VE GİRİŞİMCİLERE BİR MESAJINIZ VAR MI?

Böylesi dönemlerde itidalli ve sağduyulu olunmasında fayda vardır. Dünya ekonomisi ve siyaseti ilk defa bu şekilde çalkantılı dönemlerden geçmiyor. Ülkemizin iş adamları da bu tip türbülansları atlatmasını bilecek tecrübeye fazlasıyla sahiptir. Benim naçizane tavsiyem, maliyetlerin arttığı bir ortamda gelir getirmeyen, atıl durumda olan tüm kaynakların ve/veya üretim araçlarının elden çıkartılarak, sermayenin eldeki imkânların daha verimli kullanılmasına yönlendirilmesinin doğru olacağı yönündedir.  

https://issuu.com/ayazmedyagrubu/docs/ekonomi_kibris_prestige_ocak_2017

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018