Reklam
  • Reklam
Albank günlük piyasa yorumu..

Albank günlük piyasa yorumu..

Döviz kurunda neler bekleniyor? Euro, sterlin ve dolar kurunda neler olacak? Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez Ekonomi Kıbrıs için yorumladı.

Reklam
18 Aralık 2017 - 12:21 - Güncelleme: 19 Aralık 2017 - 02:41
Reklam

 

Veri tarafından ABD 3. Çeyrek Büyüme datası ve beklentilerin oldukça kuvvetlendiği vergi reformu konusu üzerine odaklanılacak bir haftaya giriyoruz. Bunun ile beraber ikinci turuna geçilecek Brexit sürecinden gelen haberler ve Almanya koalisyon görüşmelerini takip edeceğiz. Haftaya başlarken ABD 10 yıllık tahvil faizleri 3,37 ve ABD 2 yıllık tahvil faizleri ise 1,8480 seviyesin de işlem görürken 2 yıllık 10 yıllık arası spread daralması devam ediyor. Dolar endeksi bu hafta oylanacak vergi reformunu hakkında beklentilerin pozitif olması sebebi ile 94 seviyesine yaklaşmış durumda.

 

USDTRY

Geçen hafta TCMB nin GLP penceresi üzerinden yaptığı 50 baz artışın ardından fonlamayı bu pencere üzerinden yaptı. Business HT nin haberine göre Business HT internet sitesinde yayınlanan habere göre; JPMorgan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın proaktif olmaktan çok reaktif politika çerçevesini tercih ettiğini, gelecekte liranın baskılanması ve kredibilitesinin zarar görmesi halinde faiz artışına gidebileceğini kaydetti. JPMorgan TCMB'nin gelecek yıl ilk iki toplantısında faiz artırımı beklediğini, artırımların büyüklüğünün piyasa tepkileri ve enflasyon görünümüne bağlı olduğunu kaydetti. Cuma günü Türkiye hakkında açıklama yapan bir diğer kurum olan Fitch ile Türkiye’nin B kategorisinin üzerinde olup da enflasyonu çift haneli olan 2 ülkeden biri olduğunu belirtirken Kamu borcu hakkında iste BB ve BBB kategorisinden daha iyi bir görünüm sağladığını belirti. Fiyat harekelerine bakacak olursak TCMB kararı sonrasında kur üzerinde stresi artarak 3,90 seviyelerine yakın fiyatlamalar gelsede gerek global piyasada olumlu duruş gereksede TCMB nin fonlamayı en üst seviyeden yapması ile kurdaki hareket rahatladı. 3,85 seviyesini önemli destek olarak görüyor yukarı bir hareketin teyit edilmesi için 3,91 direnç seviyesinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz.

 

EURUSD

Bugün açıklanacak olan AB Tüfe datası yakından takip edilirken Eur nun 1,1740 seviyesinden destek aldığını görüyoruz.  Orta vade için pozitif beklentilerin bulunduğu EUR için kritik desteğin  1,1680 seviyesi olduğunu düşünüyor bu seviye üzerinde Euro’u pozitif takip ediyoruz. ABD tarafında USD i destekleyecek gelişmeler olurken özellikle Almanya koalisyon çalışmalarından henüz bir sonuç çıkmamış olması EUR tarafını baskılamakta

 

GBPUSD

Geçen hafta AB tarafında Brexit görüşmelerinin 2 turu için onay verilmiş ardında açıklma yapan Juncker yaptığı açıklmada bu görüşme sürecinin daha zor geçebileceğini vurgulamıştı. Bu sürecin baskılını yaşayan GBP bir süredir paylaştığımız 1,3570 ve 1,3330 bantı arasında hareket etmeye devam ediyor. Bant içinde trade edilmesine pozitif yaklaştığımızı söyleye biliriz.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..