Reklam
  • Reklam
Albank günlük piyasa yorumu..

Albank günlük piyasa yorumu..

Döviz kurunda neler bekleniyor? Euro, sterlin ve dolar kurunda neler olacak? Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez Ekonomi Kıbrıs için yorumladı.

Reklam
14 Aralık 2017 - 11:58
Reklam

 

Fed kararı 25 baz puan faiz artışı yönünde gelirken faiz artırım  projeksiyonları üzerinde değişiklik yaratmadı. FED büyüme ve işsizlik oranları üzerinde pozitif bir revizyona giderken enflasyon kalemi üzerinde değişiklik yapmadı. (sadece 2017 enf tahmini üzerinde %0,1 değişiklik)Enflasyon üzerinde değişiklik yapmaması ve Yellen’in konuşma detayları piyasa tarafında güvercin bir duruş olarak algılandı. Hatırlanacağı üzeri FOMC üyelerinde 2018 yılı itibari ile önemeli değişiklikler bulunmakta olup 2018 FOMC beklentilerini yeni gelen üyelerin şekillendirmesini bekleye biliriz. Diğer taraftan ABD de vergi reformu konusunda Temsilciler meclisi ve senato arasında mutabakat sağlandığı yönünde haberler gelirken detaylar takip edilecek.

 

Bugüne bakacak olursak oldukça yoğun bir gündem ve yüksel volatilite potansiyelinin bulunduğunu görüyoruz. İngiltere Merkez Bankası, AB merkez bankası ve TCMB faiz kararları bekleniyor. TCMB nin GLP üzerinde 100 baz puan artırım yapabileceği üzerinden yoğunlaşan bir piyasa beklentisi bulunsa da  tam bir belirlilikten bahsetmek zor. ECB tarafında merkez bankası duruşu parasal genişleme  bitmeden faiz artırımı gelmeyeceği yönünde olup duruşta bir değişiklik beklenmemekte. Bunun ile birlikte kasım ayında gelen ekonomik dataların ağırlıklı olarak pozitif olduğunu söyleyebiliriz. Odak noktası Draghi nin konuşması üzerinde olacaktır. İngiltere merkez bankasına bakacak olursak. Yakın dönemde faiz artışı yapan merkez bankasının yeni bir artış yapması beklenmiyor.

 

USDTRY

FED kararı sonrasında 3,8390 (Fibo %23,6) seviyesinin altına giden kurun TCMB kararını beklediğini görüyoruz. TCMB den piyasa beklentisine paralel olarak GLP üzerinde yapılacak 100 baz puanlık bir artışın piyasa güçlü bir hareket getirmesini beklemesek te Güvercin FED ile birlikte böyle bir adımın 3,80 seviyesini zorlaya bileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan TCMB nin politikada sadeleşmeye gitmesi ve koridoru daralması gibi bir durum ile karşılaşırsak bunun ektilerinin daha kuvvetli olacağını düşünüyoruz. Teknik olarak bakıldığında daha önceki görüşümüzü koruduğumuzu belirtmek isterim. 3,8390 seviyesinin altında Fibonacci %38,2 seviyesinde bulunan 3,75 destek seviyesinin hedef olabileceğini düşünüyoruz.

 

EURUSD

FED kararı ile birlikte gelen açıklamalar ve ekonomik tahminlerin piyasa tarafında güvercin olarak yorumlanması EUR üzerinde pozitif bir etki yaratırken ECB nin vereceği faiz kararı bekleniyor. Genel piyasa beklentisi faiz oranları ve politika üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönünde. Hatırlanacağı üzere ECB parasal genişleme üzerinde bir kesintiye gitmiş ve parasal genişleme bitmeden faiz artışı yapmayacağı yönünde bir beklenti oluşturmuştu. Avrupa tarafında gelen işsizlik  ve ekonomik büyüme dataları son dönemde kuvvetli gelirken Enflasyonda ise beklentiler düzeyinde kalmıştı. Parite her nekadar önemli seviyeleri aşağı yönü zorlamış olsada FED kararı ardında yeniden 1,18 seviyesinin üzerine çıkmayı başarmış gözüküyor. ECB kararı sonrası güçlü duruşu koruyabilirse yeniden 1,19 üzeri denenecektir. Aksi durumda daha öncede belirtiğimiz 1,1680 ana destek seviyesini takip edeceğiz.

 

GBPUSD

Birkaç haftadır bahsettiğimiz 1,3570 – 1,3330 bandını koruyan GBP FED kararı sonrasında bir miktar yükseldi. Brexit konusunda ek mali ödemek talebinin parlamento tarafında onaylanmadı. Bugün İngiltere merkez bankası kararı açıklanacak olup faiz değişikliği beklenmiyor. Hatırlanacağı üzere BOE geçen toplantıda faiz artışı yapmış fakat enflasyon datalarının etkisi ile GBP üzerinde negatif bir etki oluşmuştu. Biz bir süre daha mevcut bant hareketinin korunacağını düşünüyor. Tradelerin bant içinde yapılmasını öneriyoruz.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..